11.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 26 kwietnia, 2024
  • From JEDREK REALISTA on Spotkanie wyborcze Ryszarda Rzepczyńskiego.

    Hmmm… Ciekaw jestem programu wyborczego konkurencji. W ostatnich wyborach wygral człowiek który programu nie mial. Mowił, że chciałby żeby Szklarska wyglądała tak jak kiedy on byl dzieciakiem. Obawiam sie, ze po 4 latach jego kadencji tak nie wygląda. Jemu juz podziekujemy. Smiesza również zarzuty, że pan RR nie ma tego policzonego. Eh.. dobrze, że pan GS ma plan jak zrobić obwodnice… heheh no realizuje ten plan juz bardzo dlugo zaczął jeszcze z panem AW i do dzis obwodnicy nie ma. Eh szkoda gadac.
    Go to comment
    2018/09/21 at 8:29 pm
  • From admin on Spotkanie wyborcze Ryszarda Rzepczyńskiego.

    Taka uwaga mogłaby pojawić się na spotkaniu. W sumie nieważne co by kandydat odpowiedział, bo trwa kampania 🙂 ale to jest dobry strzał! Zakłada Pan poczucie odpowiedzialności kandydata, który będzie chodził po tych samych ulicach, co my. A co do kolejki podziemnej – było coś o kolejce nadziemnej, takiej małej gondoli przewożącej ludzi nad ulicami miasta 🙂
    Go to comment
    2018/09/21 at 7:52 pm
  • From Raadeek on Spotkanie wyborcze Ryszarda Rzepczyńskiego.

    Realizacja programu Pana Rzepczyńskiego – nie wiem dlaczego brakuje tam kolejki podziemnej ?- sprawi że Szklarska finansowo nie podniesie się przez dziesięciolecia. Tu nie chodzi o sceptycyzm. Tu chodzi o to, że Rzepczyński idzie po bandzie bo nie ma nic do stracenia. Walczy o stanowisko za wszelka cenę. Jak przegra to po prostu zniknie ze Szklarskiej. Kandydaci którzy są mieszkańcami naszego miasta na obietnice “szklanych domów” nie mogą sobie pozwolić, bowiem bez względu na wynik wyborów oni w tym mieście pozostaną. A opowiadając takie bajki utraciliby prędzej czy później wiarygodność. I trudno by im było spojrzeć mieszkańcom w oczy. A Rzepczyński jeśli wygra wybory i swoich obietnic nie zrealizuje (bo nie będzie w stanie) nikomu w oczy patrzeć nie będzie musiał. skończy kadencję i wróci do Karpacza. To jest ta największa różnica.
    Go to comment
    2018/09/21 at 6:37 pm
  • From MicPyr on Spotkanie wyborcze Ryszarda Rzepczyńskiego.

    Faktycznie czekaliśmy na pytania Pana Grzegorza Sokolińskiego, ale niestety nas nie zaszczycił… Tak, wiem, miało miejsce otwarcie Juny. Ja rozumiem, że Pan Grzegorz Sokoliński pewnie nie raz się odbił od ściany, pełniąc obowiązki Burmistrza, i stąd jego “hiperrealizm”. Jednakże bez odpowiedniej dozy zapału i przeświadczenia, że “chcieć, znaczy móc”, powinno się w ogóle odpuścić. Na spotkaniu sprawiał wrażenie zmęczonego, sceptycznego, nawet znudzonego. Myślę, że nie do końca przemyślał swój krok, decydując się na kandydowanie. Duża część mieszkańców nie zadowoli się już Burmistrzem, który jedynie “zasiada na stolcu” w UM i z wyżyn niedosiężnych wyznacza kierunek marszu, mając mieszkańców za audytorium. Potrzebujemy zapału i społecznej burzy. Ryszard to gwarantuje, a my go w tym wspomożemy.
    Go to comment
    2018/09/21 at 10:12 am
  • From admin on Kamera i lans.

    Komitet Wyborczy Wyborców Dla Mieszkańców donosi na Fecebook’u: “Kamera termowizyjna dla strażaków ze Szklarskiej Poręby przyjechała do miasta już w lipcu – donosi Głos Szklarskiej Poręby. Władza postanowiła zaczekać z jej przekazaniem i polansować się dopiero po starcie kampanii wyborczej. Takie rzeczy tylko w polityce….” Chwila, chwila! Artykuł nie sugerował, że władza lokalna lansowała się z okazji uroczystości przekazania kamery. Lansowała się, jak najbardziej, władza centralna, w osobie minister Beaty Kempy. KWW manipuluje, chcąc skojarzyć lans z obecnym burmistrzem Mirosławem Grafem. Nie dajcie się takim zagrywkom 🙂
    Go to comment
    2018/09/20 at 7:42 pm
  • From MicPyr on Tymczasem w Paryżu...

    Najem długoterminowy nie tyle się nie opłaci, ile nie przyniesie takiego zysku w skali roku, jak najem krótkoterminowy. Upraszam się o ścisłość formułowania myśli 🙂 Mnie osobiście podoba się rozwiązanie duńskie, gdzie najem krótkoterminowy jest możliwy przez 70 dni w roku, czyli cezura czasowa. W okresach wzmożonej ruchliwości turystów można im najmować mieszkanie, a w pozostałej części roku udostępniać lokal w trybie dłuższym. Do tego przyznanie licencji (dodatkowa opłata do gminy) i kara za jej nie posiadanie (walka z szarą strefą). Proste rozwiązanie i wcale nie antyrynkowe a ukrócające samowolę i negatywne oddziaływanie części posiadaczy nieruchomości na resztę mieszkańców.
    Go to comment
    2018/09/19 at 10:58 am
  • From admin on Tymczasem w Paryżu...

    Wszystkie działania biznesowe dyktuje rynek, a korygują przepisy. Czasem nieżyciowe. W miastach ze słabo rozwiniętą turystyką, a bogatym rynkiem pracy, wynajem długoterminowy jest zrozumiały. U nas, gdy lokal zarabia znacznie lepiej jako kwatera turystyczna, nie można oczekiwać wynajmu na klasyczne mieszkanie, bo się nie opłaci. Interes miasta polega na egzekwowaniu przepisów podatkowych. Jeden burmistrz Szkl. Por. w przeszłości wykonał robotę strategiczną. Tak długo lobbował w Min. Finansów za zmianą przepisów podatkowych na korzyść gmin takich jak nasza, że osiągnął skutek pozytywny. Rzecz dotyczyła m.in. opłaty lokalnej, klimatycznej, czy jak ją tam zwał. Zapewne temat pojawi się w jakiejś debacie wyborczej.
    Go to comment
    2018/09/18 at 3:40 pm
  • From MicPyr on Tymczasem w Paryżu...

    Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje nowelizację zasad najmu krótkoterminowego. Na razie nie są znane szczegóły, ale bądźmy dobrej myśli. W niektórych miastach, żeby zajmować się taką działalnością trzeba mieć licencję, ba, należy mieszkać w takim mieszkaniu (czyli de facto podnajmować jeden z pokoi) – w Berlinie kara za nieprzestrzeganie prawa to 100 tys. euro. W Szklarskiej jest niezwykle trudno, jeśli w ogóle jest to możliwie, znaleźć mieszkanie na wynajem długoterminowy w “normalnej” cenie. Jak w takim razie dbać o mieszkańców, zabiegać o ludzi napływających do pracy, a przede wszystkim walczyć z szarą strefą? 100 tys. PLN kary, to nie jest głupi pomysł. Czytaj więcej na: https://dom.trojmiasto.pl/Najem-krotkoterminowy-Beda-ograniczenia-w-prawie-n124593.html#tri
    Go to comment
    2018/09/18 at 12:47 pm
  • From Pan z teczką on Kampania wyborcza - stan na 12. września godz. 15:55

    Znajomość spraw Szklarskiej przez Pana Rzepczyńskiego jest zaoczna. Wie o niej tyle ile mu powiedzieli o niej ludzie z jego komitetu, w których rękach jest narzędziem. Elita? Tak o sobie myślicie? No, no. Sokoliński był przynajmniej samodzielny.
    Go to comment
    2018/09/18 at 11:48 am
  • From MicPyr on Kampania wyborcza - stan na 12. września godz. 15:55

    Znajomość spraw Szklarskiej Poręby przez Pana Ryszarda Rzepczyńskiego będzie można sprawdzić w środę o godz. 18.00 w Kaprysie na ul. Jedności Narodowej. Spotkanie z kandydatkami na Radne z KWW Lepsza Szklarska Poręba, Paniami: Joanną Krawietz (OW nr 6) i Marzeną Filusz (OW nr 11) oraz kandydatem na Burmistrza Szklarskiej Poręby Panem Ryszardem Rzepczyńskim pozwoli Państwu zapoznać się tak z jego osobą, jak i programem KWW. Zapraszam serdecznie. Co do pojęcia “spadochroniarze”, to proszę pamiętać, że wojska powietrznodesantowe to elita armii 🙂 A żeby użyć bliższej życiu metafory, owsik tkwiący w kale, nie do końca jest pewien swojej sytuacji. Były już czasy, gdzie próbowano nam wmówić, że Śląsk był i jest “odwiecznie” polski, ale jakoś się nie przyjęło. Pan Grzegorz Sokoliński był już Burmistrzem, ale zdaje się, że założył iż mieszkańcy o tym zapomnieli. Poprzednią kadencję można określić mianem “Mieszkańców trzymam na dystans”, obecnym hasłem jest “Dla mieszkańców”. Cóż próbować można, ale szczerą postawą to bym tego nie nazwał.
    Go to comment
    2018/09/17 at 11:28 am
  • From Raadeek on Ryszard Rzepczyński prowadzi...

    Czyli skok na stołek. Dzieki za info
    Go to comment
    2018/09/12 at 12:46 pm
  • From admin on Ryszard Rzepczyński prowadzi...

    Dawny wiceburmistrz Karpacza, za kadencji Bogdana Malinowskiego.
    Go to comment
    2018/09/12 at 9:04 am
  • From Raadeek on Ryszard Rzepczyński prowadzi...

    A kto to jest Rzepczyński?
    Go to comment
    2018/09/12 at 8:44 am
  • From Wyorca on Ryszard Rzepczyński prowadzi...

    Taaak prowadzi w wyścigu szczurów jest rzeczywiście liderem. Przy takiej obcej kandydaturze zawsze pozostanie pytanie czy bierze udział w wyścigu dla dobra Szklarskiej Poręby czy chodzi o posadę. Skoro taki dobry fachowiec dlaczego niktoś w Karpaczu nawet nie pomyślał o jego kandydaturę? Funkcja burmistrza to nie jest tylko praca od 8 do 15 i potem szukajcienie w Karpaczu. Póki co ta kandydatura zupełnie nie identyfikuje się ze Szklarską Poręba.
    Go to comment
    2018/09/11 at 4:57 pm
  • From marzena on Barierkami po oczach - teraz i zawsze.

    Pomaranczowa alternatywa, wersja szklarskoporebska.
    Go to comment
    2018/09/08 at 9:30 pm
  • From Janusz Lichocki on Kolejny KLOC

    Witam ! Na pierwszy rzut oka widać, że planowana inwestycja nie jest zgodna z uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ponieważ przeznaczenie podstawowe to tereny zabudowy mieszkaniowo-pensjonatowej. Przeznaczenie dopuszczalne to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna realizowana w formie małych domów mieszkalnych w skali przedwojennej zabudowy willowej. Maksymalny wskaźnik zabudowy działki – 0,30. Zgodnie z prawem budowlanym (art. 35 ust. 1 pkt. 1) organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza m.in. zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wydawanie pozwolenia na budowę oparte jest na przepisach kodeksu postępowania administracyjnego, zatem uwagi mogą składać tylko strony postępowania, jeśli Burmistrz jest stroną postępowania, to może jak najbardziej przekazać uwagi i obawy mieszkańców do Starosty Powiatowego i tyle ! WSZYSTKO W RĘKACH STAROSTY ! Takie mamy przepisy. Janusz Lichocki – urbanista wiejski
    Go to comment
    2018/09/06 at 11:01 am
    • From Piotrek R. on Kolejny KLOC

      Burmistrz stosowne odwołanie od decyzji Starosty złożył, a Wojewoda w pełni zgodził się z argumentacją Miasta, że dopuszczenie powstawania na terenach oznaczonych symbolem MP zabudowy wielorodzinnej jest naruszeniem zapisów planu miejscowego. W związku z powyższym Wojewoda uchylił wydane przez Staroste pozwolenie na budowę i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
      Go to comment
      2018/12/06 at 5:31 pm
  • From J.Umpirowicz on Kolejny klocek

    APARTAMENTOWIEC, wg projektu: Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z samej choćby nazwy nie może legalnie powstać przy ul. 11 Listopada na terenie oznaczonym MP 27, ponieważ nie pozwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwalony przez naszą Radę Miasta. Wg tego planu teren ten jest przeznaczony na budownictwo mieszkaniowo-pensjonatowe lub budownictwo jednorodzinne. Na naszą prośbę o interwencję Burmistrz Szklarskiej Poręby wysłał pismo do Starosty jeleniogórskiego, w którym napisał cyt. “w opinii Miasta Szklarska Poręba jest brak podstaw do zatwierdzenia w/w projektu z uwagi na jego niezgodność z obowiązującym dla terenu objętego planowaną inwestycją miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego”. Starosta jeleniogórski nie licząc się z opinią naszego Burmistrza wydał DECYZJĘ nr 489/2018 udzielając pozwolenia na budowę, ŁAMIĄĆ PRAWO. W ten sposób Starosta jel. nie liczy się ani ze społeczeństwem Szklarskiej Poręby, ani z naszą Radą Miasta. Zatem stawiam pytanie : PO CO NAM DEMOKRATYCZNE WYBORY SAMORZĄDOWE skoro Starostwo jel. nie liczy się z naszym SAMORZĄDEM ??????!!! Na szczęście sprawa nadal jest w toku, ponieważ Burmistrz naszego miasta, oraz właścicielka hotelu “Szklarka”,która jest stroną w sprawie, odwołali się do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu
    Go to comment
    2018/09/05 at 6:19 pm
    • From Andrzej Kusztal on Kolejny klocek

      Józefie ! Takie kuriozalne zdarzenia są efektem głosowań Radnych ( uchwalają Radni plany zagospodarowania, ignorując lub nie pytając o opinie sąiadów) dwóch poprzednich kadencji i Panów Burmistrzów Sokolińskiego i Grafa. Głosuj jak Tobie podpowiada rozsądek ! Ale głosuj i nie zostań w domu 21 października.
      Go to comment
      2018/10/08 at 9:37 pm
  • From Aparthejt on Kolejny klocek

    No to krótka historia, bo autor nie zadał sobie trudu bo i po co? 🙂 Historia zaczyna się w 2005 roku bowiem wówczas spółka. Astra otrzymuje pozwolenie na przebudowę budynku na apartamentowiec. (Osiedle Huty) W 2007 wydane zostały 4 zezwolenia na apartamentowce (3 czekają na realizację) W 2008 wydanych zostało już 6 zezwoleń (5 ciągle czeka na realizację) W 2009 wydanych zostało 5 zezwoleń (4 jeszcze nie zrealizowane) W 2010 wydano 5 zezwoleń – wszystkie zrealizowane (Odrodzenia, Mickiewicza, Osiedle Podgórze, Franciszkańska, Armii Czerwonej) W 2011 wydano 3 zezwolenia (wszystkie zrealizowane – Osiedle Janosika, Dworcowa, Kopernika) W 2012 3 zezwolenia 1 zrealizowane (Armii Czerwonej) 2 wygaszone W 2013 brak W 2014 5 zezwoleń – 4 zrealizowane min. Blue Montain, Czarny kamień, Norweska Dolina) W 2015 4 zezwolenia z czego dwa zezwolenia to kontynuacja budowy na terenie Norweskiej Doliny, oraz Dworcowa. I to są te zrealizowane oraz jedno niezrealizowan W2016 3 zezwolenia. Zrealizowane jedno rozbudowa Czarnego Kamienia W 2017 2 zezwolenia oba niezrealizowane Teraz autor lub ktokolwiek zainteresowany tematem apartamentowców szukający odpowiedzi na pytanie skąd się ich tyle u nas wzięło może się pokusić o podział podanego spisu np. na kadencje. Wówczas widać będzie kto i kiedy oraz ile wydał zezwoleń. Kto i kiedy sprzedawał miejskie tereny (o ile jeszcze nimi były). Można się pokusić o analizę tendencji oraz zróżnicowanie zezwoleń na budowę na te budowane od podstaw i te tylko rozbudowywane. Pola do rzetelnej analizy jest wiele. Zwraca uwagę oczywiście ilość niezrealizowanych. Tam działki są nierzadko w rękach developerów, którzy pewnie szukają kupców. Więc ciągle możemy się jeszcze spodziewać nowych obiektów. Dlatego hasło “Stop apartamentowcom” będzi póki co tylko pustosłowiem.
    Go to comment
    2018/09/05 at 5:40 pm
    • From admin on Kolejny klocek

      Super nick 🙂 ale niedokładnie trafiony! Nie mam jednoznacznie negatywnego zdania nt. apartamentowców. Nie taka jest teza artykułu. Pański harmonogram jest bezcenny, dziękuję! Pamiętam, chyba Pan również, że na początku lat 2000 mówiło się o braku hoteli. Później się pojawiło pojęcie “kondohotel”, następnie apartamentowiec.
      Go to comment
      2018/09/05 at 6:54 pm