9.2 C
Szklarska Poręba
czwartek, 28 marca, 2024

Tymczasem w Paryżu…

Ciekawy link podesłała Czytelniczka, a propos polityki turystycznej Paryża. Jest to bardzo na temat naszych apartamentowców. Nie mówmy, że Szklarska Poręba nijak ma się do Paryża! Ma się i owszem, też jest miastem turystycznym, tylko trochę mniejszym 🙂  i powinna wyglądać na szeroki świat ze swojego grajdoła.

Wiceburmistrz stolicy Francji odpowiedzialny za politykę mieszkaniową chce zdelegalizować możliwość krótkoterminowych wynajmów mieszkań turystom przez Airbnb w centrum Paryża. Planuje też zakazać mieszkańcom kupowania drugich mieszkań, które są potem wynajmowane turystom. Tłumaczy bowiem, że centrum stolicy Francji coraz mocniej zaczyna przypominać muzeum i wyprowadza się z niego coraz więcej ludzi.

Skąd my to znamy?

>>> więcej

- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje nowelizację zasad najmu krótkoterminowego. Na razie nie są znane szczegóły, ale bądźmy dobrej myśli. W niektórych miastach, żeby zajmować się taką działalnością trzeba mieć licencję, ba, należy mieszkać w takim mieszkaniu (czyli de facto podnajmować jeden z pokoi) – w Berlinie kara za nieprzestrzeganie prawa to 100 tys. euro. W Szklarskiej jest niezwykle trudno, jeśli w ogóle jest to możliwie, znaleźć mieszkanie na wynajem długoterminowy w “normalnej” cenie. Jak w takim razie dbać o mieszkańców, zabiegać o ludzi napływających do pracy, a przede wszystkim walczyć z szarą strefą? 100 tys. PLN kary, to nie jest głupi pomysł.

    Czytaj więcej na:
    https://dom.trojmiasto.pl/Najem-krotkoterminowy-Beda-ograniczenia-w-prawie-n124593.html#tri

  2. Wszystkie działania biznesowe dyktuje rynek, a korygują przepisy. Czasem nieżyciowe. W miastach ze słabo rozwiniętą turystyką, a bogatym rynkiem pracy, wynajem długoterminowy jest zrozumiały. U nas, gdy lokal zarabia znacznie lepiej jako kwatera turystyczna, nie można oczekiwać wynajmu na klasyczne mieszkanie, bo się nie opłaci. Interes miasta polega na egzekwowaniu przepisów podatkowych. Jeden burmistrz Szkl. Por. w przeszłości wykonał robotę strategiczną. Tak długo lobbował w Min. Finansów za zmianą przepisów podatkowych na korzyść gmin takich jak nasza, że osiągnął skutek pozytywny. Rzecz dotyczyła m.in. opłaty lokalnej, klimatycznej, czy jak ją tam zwał. Zapewne temat pojawi się w jakiejś debacie wyborczej.

  3. Najem długoterminowy nie tyle się nie opłaci, ile nie przyniesie takiego zysku w skali roku, jak najem krótkoterminowy. Upraszam się o ścisłość formułowania myśli 🙂 Mnie osobiście podoba się rozwiązanie duńskie, gdzie najem krótkoterminowy jest możliwy przez 70 dni w roku, czyli cezura czasowa. W okresach wzmożonej ruchliwości turystów można im najmować mieszkanie, a w pozostałej części roku udostępniać lokal w trybie dłuższym. Do tego przyznanie licencji (dodatkowa opłata do gminy) i kara za jej nie posiadanie (walka z szarą strefą). Proste rozwiązanie i wcale nie antyrynkowe a ukrócające samowolę i negatywne oddziaływanie części posiadaczy nieruchomości na resztę mieszkańców.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje