22 C
Szklarska Poręba
niedziela, 16 czerwca, 2024

Sudety Lift – duma czy wstyd?

Lokalni przedsiębiorcy zaniepokojeni sytuacją panującą na szrenickich trasach narciarskich – opóźnieniem w tegorocznym otwarciu sezonu zjazdowego i ewidentnym brakiem aktywności spółki Sudety Lift – zorganizowało spotkanie w UM w ramach komisji finansów. Spotkanie poprzedzone było korespondencją z zarządzającym spółką Waltherem Tönym.

Na spotkanie w Urzędzie Miejskim przybyła znaczna liczba przedsiębiorców oraz osób związanych ze sportami zimowymi zaniepokojonych obecnym działaniem dawnej atrakcji – wyciągiem. Wyrażono wiele niepozytywnych opinii, które można streścić do stwierdzenia, że kolej linowa na Szrenicy wraz z infrastrukturą narciarską stała się zabytkiem w porównaniu do ośrodków zlokalizowanych w okolicy.

Wszyscy już otworzyli trasy – Karpacz, Świeradów-Zdrój, nawet Czernow k. Kamiennej Góry, gdzie jeżdżą obecnie dzieci z klubów narciarskich ze Szklarskiej Poręby. Padło wiele gorzkich słów i zapytań, m. in. o to, co do tej pory zrobił burmistrz Szklarskiej Poręby w tej sprawie. Jak dowiedzieli się uczestnicy spotkania, burmistrz w ramach podjętych działań wystosował pismo 3 stycznia b.r. do spółki zarządzającej koleją i trasami. W odpowiedzi, jaką uzyskał burmistrz, odpowiedzialność spadła na drzewo, które nomen omen spadło na linę… I dlatego jest problem. Ci, którzy przyglądają się funkcjonowaniu spółki od dawna wiedzą, że to tylko wymówka.

Rzadko zdarza się, że na komisję przychodzi ponad 30 osób, żeby wyrazić swoje zdanie. Niestety, burmistrz Szklarskiej Poręby nie znalazł czasu, aby zejść do mieszkańców, przedsiębiorców, a więc podatników gminy. Zauważony przez uczestników spotkania i głośno zapraszany na komisję nie znalazł na tyle odwagi, aby zmierzyć się z tym, niełatwym dodajmy, zagadnieniem.

Konkretnym ustaleniem piątkowej komisji, wynikającym również z korespondencji z zarządzającym spółką, jest zapowiedź spotkania, które odbędzie się w dn. 16 stycznia o godz. 19.00 w 4Peronie w budynku dworca. Na spotkanie zostali zaproszeni burmistrz, przedstawiciele KPN-u i zarządzający spółką Sudety Lift. Na chwilę obecną swoją obecność potwierdził pan Walther Töny. Wszystkim, którym zależy na Szklarskiej Porębie, na jej marce, zapraszamy na dyskusję o działaniu spółki Sudety Lift.

Niezależnie od spotkania i jego wyników radni miejscy i przedsiębiorcy złożą wniosek do burmistrza o analizę obowiązującej umowy ze spółką Sudety Lift.

2024 Piotr Kozioł – radny

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Trzeba zająć się tym tematem i podejściem burmistrza do sprawy . Umowę ze spółką należy przedstawić do analizy zewnętrznej kancelarii . Dzisiejsza obsługa prawna w urzędzie daje dużo do myślenia .

 2. Oczywiście, czas najwyższy, nie może być tak dalej że Włodarze bezwstydnie działają na szkodę miasta i jego mieszkańców. Trzymam kciuki życząc powodzenia. Turysta.

 3. Od wielu lat stajemy się najgorszym ośrodkiem narciarskim w regionie. Z roku na rok wyciąg startuje coraz później. Nocna jazda nie jest uruchamiana. W dzień chodzi tylko Puchatek. Turystów odsyłamy do innych ośrodków narciarskich gdzie przy takich samych warunkach pogodowych ruszają o wiele szybciej.Nasi goście docelowo w kolejnym sezonie lądują w innej miejscowości która zaspokaja ich swoją infastrukturą .
  Goście ruszając do Szklarskiej widzą sieć wyciągów i tras , które jak się okazuje na miejscu wcale nie działają. Zapomnielośmy o orczyku i o Fisie zapominamy o Hali Szrenickiej lada moment zapomnimy o Lolobrygidzie
  Tak tragicznego roku jeśli chodzi o rezerwację przez gości ferii dolnośląskich i zachodniopomorskich nie pamiętam. Obniżamy ceny aby tylko kogoś złapać na tz opłaty.Prowadzę ośrodek 23 lata i głównym okresem zarobkowym była zima. Jeśli nic się nie zmieni w tej kwestii będziemy upadać ,a wraz z nami miasto.

 4. Fatalna sytuacja dla wynajmujących i dających podatki do kasy miejskiej. Jak przedmówca napisał, straty w wynajmie liczy już każdy i nie tylko baza noclegowa dostała po d… Podatki pasywne to nie wszystko prędzej czy później i te nie będą płacone bo z czego. Ale karę administracyjną za brak wpłaty w terminie raty frycowego (podatek od nieruchomości) pięknie i szybko egzekwują… pytanie jak długo to ma trwać? Bo i kura znoszącą złote jajo i dająca ciepło w kórniku UM przy takiej krótkowzrocznej polityce zdechnie…

 5. Czy nie dałoby się zrobić transmisji online z tego spotkania, tak jak miało to miejsce podczas spotkania w sprawie Kopalni Stanisław?

  • Tak, mam potwierdzenie od radnego Pawła Popłońskiego, że spotkanie może być transmitowane. Jak tylko będzie to możliwe, to umieszczę link do transmisji na grupie Mieszkańcy Szklarskiej Poręby.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje