19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Kolejny klocek

W Szklarskiej Porębie (Średniej) przy ul. 11 Listopada ma stanąć kolejny apartamentowiec. Na zdjęciu i mapce widać, o które miejsce chodzi. Protestują mieszkańcy, a że nie ma ich tam dużo, szanse mają również skromne. Budynek ma być wysoki na kilkanaście metrów i zabuduje piękną panoramę gór widoczną z tamtego odcinka ulicy 11 Listopada. Ma stanąć, zapewne, zgodnie z planem, ale czy zgodnie z “przyzwoitością krajobrazową”? Czy nie można było przewidzieć działki tak, jak posadowiono Norweską Dolinę? Nikomu nie wadzi. Koniecznie tam ma stanąć kolejny klocek?

Poza powyższymi względami – czy to będzie prawdziwy apartamentowiec, czy kolejna “mieszkaniówka”? Przypomnę – prawdziwe apartamentowce stwarzają ofertę turystyczną dla klientów z zewnątrz – restauracja, basen itp. Tymczasem, w innym miejscu, przy ul. Dworcowej wyrżnięto kawałek ładnego lasku pod zwykłe bloki. Jak będzie na 11 Listopada? Radna Iza Broś napisała na Facebook’u: “…Zaraz za zakrętem wyrośnie apartamentowiec właściciela budynków z Dworcowej.” Wygląda na to, że stanie tam kolejna mieszkaniówka, a nie żaden apartamentowiec.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. No to krótka historia, bo autor nie zadał sobie trudu bo i po co? 🙂
  Historia zaczyna się w 2005 roku bowiem wówczas spółka. Astra otrzymuje pozwolenie na przebudowę budynku na apartamentowiec. (Osiedle Huty)
  W 2007 wydane zostały 4 zezwolenia na apartamentowce (3 czekają na realizację)
  W 2008 wydanych zostało już 6 zezwoleń (5 ciągle czeka na realizację)
  W 2009 wydanych zostało 5 zezwoleń (4 jeszcze nie zrealizowane)
  W 2010 wydano 5 zezwoleń – wszystkie zrealizowane (Odrodzenia, Mickiewicza, Osiedle Podgórze, Franciszkańska, Armii Czerwonej)
  W 2011 wydano 3 zezwolenia (wszystkie zrealizowane – Osiedle Janosika, Dworcowa, Kopernika)
  W 2012 3 zezwolenia 1 zrealizowane (Armii Czerwonej) 2 wygaszone
  W 2013 brak
  W 2014 5 zezwoleń – 4 zrealizowane min. Blue Montain, Czarny kamień, Norweska Dolina)
  W 2015 4 zezwolenia z czego dwa zezwolenia to kontynuacja budowy na terenie Norweskiej Doliny, oraz Dworcowa. I to są te zrealizowane oraz jedno niezrealizowan
  W2016 3 zezwolenia. Zrealizowane jedno rozbudowa Czarnego Kamienia
  W 2017 2 zezwolenia oba niezrealizowane

  Teraz autor lub ktokolwiek zainteresowany tematem apartamentowców szukający odpowiedzi na pytanie skąd się ich tyle u nas wzięło może się pokusić o podział podanego spisu np. na kadencje. Wówczas widać będzie kto i kiedy oraz ile wydał zezwoleń. Kto i kiedy sprzedawał miejskie tereny (o ile jeszcze nimi były). Można się pokusić o analizę tendencji oraz zróżnicowanie zezwoleń na budowę na te budowane od podstaw i te tylko rozbudowywane. Pola do rzetelnej analizy jest wiele. Zwraca uwagę oczywiście ilość niezrealizowanych. Tam działki są nierzadko w rękach developerów, którzy pewnie szukają kupców. Więc ciągle możemy się jeszcze spodziewać nowych obiektów. Dlatego hasło “Stop apartamentowcom” będzi póki co tylko pustosłowiem.

  • Super nick 🙂 ale niedokładnie trafiony! Nie mam jednoznacznie negatywnego zdania nt. apartamentowców. Nie taka jest teza artykułu.
   Pański harmonogram jest bezcenny, dziękuję! Pamiętam, chyba Pan również, że na początku lat 2000 mówiło się o braku hoteli. Później się pojawiło pojęcie “kondohotel”, następnie apartamentowiec.

 2. APARTAMENTOWIEC, wg projektu: Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z samej choćby nazwy nie może legalnie powstać przy ul. 11 Listopada na terenie oznaczonym MP 27, ponieważ nie pozwala na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwalony przez naszą Radę Miasta. Wg tego planu teren ten jest przeznaczony na budownictwo mieszkaniowo-pensjonatowe lub budownictwo jednorodzinne. Na naszą prośbę o interwencję Burmistrz Szklarskiej Poręby wysłał pismo do Starosty jeleniogórskiego, w którym napisał cyt. “w opinii Miasta Szklarska Poręba jest brak podstaw do zatwierdzenia w/w projektu z uwagi na jego niezgodność z obowiązującym dla terenu objętego planowaną inwestycją miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego”. Starosta jeleniogórski nie licząc się z opinią naszego Burmistrza wydał DECYZJĘ nr 489/2018 udzielając pozwolenia na budowę, ŁAMIĄĆ PRAWO. W ten sposób Starosta jel. nie liczy się ani ze społeczeństwem Szklarskiej Poręby, ani z naszą Radą Miasta. Zatem stawiam pytanie : PO CO NAM DEMOKRATYCZNE WYBORY SAMORZĄDOWE skoro Starostwo jel. nie liczy się z naszym SAMORZĄDEM ??????!!! Na szczęście sprawa nadal jest w toku, ponieważ Burmistrz naszego miasta, oraz właścicielka hotelu “Szklarka”,która jest stroną w sprawie, odwołali się do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu

  • Józefie !
   Takie kuriozalne zdarzenia są efektem głosowań Radnych ( uchwalają Radni plany zagospodarowania, ignorując lub nie pytając o opinie sąiadów) dwóch poprzednich kadencji i Panów Burmistrzów Sokolińskiego i Grafa. Głosuj jak Tobie podpowiada rozsądek ! Ale głosuj i nie zostań w domu 21 października.

 3. Czy jest ktoś mądry kto dojdzie ładu i odpowie jeszcze przed wyborami kto posprzedawał i kto z radnych łapki podnosił za sprzedażą miejskich działek pod apartamentowce i zmieniał plany tak aby możliwe było budowanie tych molochów !!!!! Co do “kombajnu” wzdłuż Kilińskiego sprawę załatwił Grzesiu Sokoliński !!!!! Proszę o dementi jeśli jest inaczej !!! Pamiętamy że lokalizacji jest w mieście bardzo dużo !!!!!!

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje