-1.8 C
Szklarska Poręba
wtorek, 19 marca, 2024

Poniedziałkowe spotkanie z KSWiK

Szanowni mieszkańcy Szklarskiej Poręby, wszystkich nas oburza zatruwanie rzeki Kamiennej przez miejską oczyszczalnię ścieków. Po wielu rozmowach z Wami w ostatnich dniach widzę, że oburzenie jeszcze większe wiąże się z faktem, że można było do tego dopuścić. Dlaczego przy rozbudowie miasta nie brano pod uwagę wydolności istniejącej infrastruktury technicznej Szklarskiej Poręby? Problem jest złożony.

Z jednej strony wymaga szybkiego rozwiązania – zatruwanie rzeki ściekami i okolicy Szklarskiej Poręby smrodem to psucie wizerunku naszego miasta i koszmar dla mieszkających w tej okolicy ludzi.

Z drugiej strony wymaga rzeczowej dyskusji nad przyszłością instalacji kanalizacyjnej oczyszczającej ścieki i rozwojem miasta, który wymknął się spod kontroli. Dyskusji także z tymi, którzy w sposób bezpośredni lub pośredni odpowiadają za obecny stan rzeczy.

Ciśnienie wśród Państwa, mieszkańców w dalszym ciągu pięknego, pomimo smrodu i niszczącego krajobraz walca “rozwoju”, miejsca na Ziemi, wzrasta. Dobrze, żeby to ciśnienie nie rozwaliło kotła, tylko zostało wykorzystane do planowego i ścisłego działania. Przede wszystkim patrzmy osobom, które podejmują ważne decyzje dla naszej Wspólnoty cały czas na ręce. Zadawajmy im pytania, kontrolujmy ich działania. Ciągle, a nie tylko w ramach zrywu oburzenia.

Poniedziałkowe spotkanie odbędzie się w ramach posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Komunalnej. W przestrzeni publicznej wciąż obowiązują restrykcje związane z pandemią. Wszyscy na pewno nie będą mogli wejść do UM, ze względu na wymagany dystans. Na tym posiedzeniu komisji będę wnioskował o osobne spotkanie dla mieszkańców z władzami miasta i KSWiK, zorganizowane w większej sali, aby mogli przyjść wszyscy zainteresowani.

Jutro w “Przystani nad potokiem” przy ul. Jeleniogórskiej 9a (przy Muzeum Ziemi “Juna”) o godzinie 19:00 spotykamy się w celach organizacyjnych przed poniedziałkową komisją, na której będzie obecny prezes KSWiK. Przygotujmy pytania, na które odpowiedzą nam na piśmie burmistrz Szklarskiej Poręby i prezes KSWiK. Pokażmy naszą prawdziwą siłę i zaangażowanie. Przez zorganizowanie.

 

Czekamy na Państwa jutro (3 września) o 19:00 w hotelu “Przystań nad potokiem” przy ul. Jeleniogórskiej 9a (przy Muzeum Ziemi “Juna”).

 

 

 

 

2020 Michał Pyrek

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

24 KOMENTARZE

  1. Dodatkowa informacja.
    Spotkanie odbędzie się w ramach wspólnego spotkania komisji Rady, a nie dedykowanego spotkania dla mieszkańców (jeśli takie będzie potrzebne to takowe zorganizujemy). Piszę o tym z uwagi na konieczność zachowania bezpiecznej odległości w pomieszczeniu sali w urzędzie i zachowania procedury związanej z covid. Komisje rady są publiczne, ale należy pamiętać, że pandemia nie minęła, w związku z czym, ilość miejsc na komisji jest ograniczona.

  2. Jakby władza chciała, to bez trudu zrobiłaby spotkanie w większej sali niż pomieszczenie w UM. Jest MOKSIAL, szkoły z salami gimnastycznymi. Tak więc argument Janusza odpada. Władza w głębi duszy nie chce wystawiać się na publikę. Boi się, zachowuje się nieprofesjonalnie ZAWSZE rezygnując z moderatora. Tylko niezależny i fachowy moderator weźmie, pardon za twarz durnych krzykaczy nie wspomnając o utrzymaniu zwykłego porządku w dyskusji.

    Moderator nie będzie pracował za darmo. Kandydat (nieskonsultowane!) – Piotr Słowiński z PR Wrocław. Zawodowy dziennikarz radiowy. Niezależny od kaprysów burmistrza. Znana twarz, lubiany facet, znający region i jego specyfikę. Jest gdzie sięgnąć. Koszty? Od 300 – 500 zł za 1 godzinę + zakwaterowanie. To są stawki przybliżone, skonsultowane z profesjonalistą w branży Maciejem Kautzem: http://maciejkautz.pl/
    Jak się miało gest uchwalając M. Grafowi “godną skodę” to i na moderatora kasa się znajdzie.

    Do poczytania o tej trudnej funkcji:

    https://www.press.pl/tresc/44075,moderowanie-dyskusji-to-kaszka-z-mleczkiem_-nic-bardziej-blednego

    https://www.miejscakonferencyjne.pl/blog/moderator-konferencji-kim-jest-i-jakie-zadania-wykonuje/

    Janusz, Ty też jesteś władzą.
    Pozdrawiam.

  3. Panie Przewodniczący Lichocki, jeżeli jest mało miejsca w Urzędzie Miasta spotkanie można zorganizować na hali sportowej w szkole nr 5. My mieszkańcy mamy dużo pytań do KSWiK, co dalej z oczyszczalnią ścieków, jakie planują podwyżki i dlaczego my mieszkańcy mamy za błędy urzędników płacić? Co roku za wodę i ścieki miały być obniżane opłaty, a jest odwrotnie, idą w górę. Też dużo mamy pytań do Rady Miasta: brudne miasto, płynące fekalia w Kamiennej i co wy w tej sprawie zrobiliście? Uważam, że nic. Jeżeli tak dalej będzie, podziękujemy wam za pracę i zorganizujemy REFERENDUM. Już minęło wam kadencji 2-lata i mam pytanie, co dalej? Panie i Panowie Radni.

  4. P. Feliks Rosik był i jest doskonale zorientowany jako wieloletni sekretarz UG, do chwili obecnej pełni rolę szefa rady nadzorczej kswik w zakresie inwestycji w gminie, możliwości oczyszczalni. Z tej wiedzy jak widać słabo korzystał, bo Kamienna stała się ściekiem, a miasto jest krytykowane w mediach. P. burmistrzu Graf czas na zmiany, radni nie śpijcie. Czas na ustalenie, kto zawinił i za co płacicie, sytuacja ta jeszcze długo dosłownie będzie śmierdzieć.

  5. Panie Lichocki, dlaczego ogranicza Pan ilość miejsc w Urzędzie Miasta? Spotkanie można zorganizować w hali sportowej w szkole nr 5. Boi się pan mieszkańców? Mamy dużo pytań do was i do KSWiK.

  6. Drodzy mieszkańcy nie wiem czy wiadomo, że nasza oczyszczania jest źle zaprojektowana i źle zbudowana. Powiedział to fachowiec, który robił pierwszy rozruch. Facet zna się na robocie, bo jeździ po całej Polsce i tym się zajmuje. Ale KSWiK się do tego nie przyzna. Proponuje zrobić zrzutkę społeczną i przeprowadzić niezależną ekspertyzę. Ktoś się pod tym podpisał.

  7. Ograniczenie wynika z przepisów Covid.
    Spotkanie jest komisją rady.
    Na pewno spotkanie z mieszkańcami jest konieczne w wiekszej sali.
    O tym już napisałem.

  8. Do p. Iwony: referendum nie przejdzie, bo urzędnicy i ich rodziny będą głosować za obecnym burmistrzem, skoro dostają wypłatę za nic nierobienie. Oni nasze miasto mają gdzieś, bo większość mieszka gdzie indziej.

  9. Ścieki ściekami sprawa bardzo istotna, ale ciekawie się robi też przy wyciągu, radni uchwalili budżet wydając z pieniędzy miasta i tak już obciążonego obecną sytuacją ponad 200 tys. zł na plany związane z obwodnicą prowadzącą spod wyciągu do drogi krajowej na Jakuszyce, skazując tym samym czarny szlak na wodospad Kamieńczyka na śmierć. Szlak tak lubiany i popularny wśród turystów, szczególnie z małymi dziećmi. Cała inwestycja zdewastuje środowisko i historię, a my podatnicy zapłacimy za ten pomysł dziesiątki milionów złotych!!! Pomiary geodezyjne już mialy miejsce, a w UM już pewnie są plany. Urząd milczy i robi rzeczy za naszymi plecami, nie pytając i nie konsultując z mieszkańcami!!! To nasze wspólne miasto i dobro!!! Radni chyba się zapomnieli, że zostali wybrani jako głos obywateli, a nie do toczenia swoich prywatnych wojenek. Pora już zatrzymać niekontrolowany rozrost miasta i pomyśleć o środowisku, o mieszkańcach i przyszłych pokoleniach, a nie tylko o inwestorach.

  10. Panie Przewodniczący Lichocki mamy dosyć już waszych obietnic, my mieszkańcy mieszkamy w naszym kochanym mieście . Nasza kochana miejscowość jest brudna, ścieki, fekalia są puszczane do rzeki Kamiennej. Dosyć już mamy waszych obietnic, uważam że po to was wybraliśmy do Rady Miasta żebyście nas reprezentowali i dbali o nas i miasto, czego nie widać. Jako mieszkaniec jestem zawiedziony i żałuję że głosowałem na was. Mam do Pana prośbę żeby Pan zorganizował spotkanie w hali sportowej w szkole nr 5, mamy dużo pytań do Rady, Pana Burmistrza i KSWiK.

  11. Pan burmistrz Graf umieścił na fejsie zdjęcia z wycieczki do Gór Stołowych. Tak, piękne góry, czyste nie śmierdzące powietrze. Na przyszłość polecam spacery wzdłuż rzeki Kamiennej. Do towarzystwa polecam zabrać b. burmistrzów Misiuka, Wichniaka, Sokolińskiego oraz p. prezesa Rosika. Tak, jak Szklarska nie posiada śmietniska, tak nie ma miejsca na oczyszczalnie ścieków. Zdewastowano przepiękny obszar miasta z mikroklimatem. Teraz rozbudowa oczyszczalni i będziemy śmierdzieć od Górnej do Dolnej, brawo panowie.

  12. Do CC Team (04/09/2020 o 10:28)
    Byłoby ciekawie 🙂 Na tę chwilę ciekawe jaka jest szansa na założenie takiej sprawy w trybie powództwa cywilnego. Ścieków w rzece to nie unieszkodliwi. Zaszkodzi wizerunkowo miastu i może naród naprawdę się wnerwi. Na edukację suwerena jest za późno, tylko “wykopki”.

  13. Do Rekina (03/09/2020 o 07:43)

    Po pierwsze, czynisz błędne założenie. W referendum biorą udział wszyscy, a nie tylko urzędnicy.
    Po drugie, krzywdzisz urzędników rzetelnych. Nie każdy to darmozjad. Zaryzykuję stwierdzenie, że większość jest w poorządku, a mniejszość należałoby zdyscyplinować, albo zwolnić z pracy.
    Jak masz szefa, który zna się na Twojej robocie, to go szanujesz. Nie mówię o szefie omnibusie, bo takiego nie ma. Mądry burmistrz ma wizję miasta. Twoja robota jest cząstką składową, na której masz się znać. Nie musisz mieć wizji, ale powinieneś ogarniać wizjonerstwo zwierzchnika. Wtedy będziesz dobrze czuł się w pracy. Na rozpasanie deweloperów burmistrz powinien dawno reagować. Twardo wziąć na klatę kwasy i pomówienia pokazując każdemu słoik wody z Kamiennej trzymany w gabinecie.

    Nie musisz szefa lubić. Lubienie jest częścią składową szacunku. Jak tej cegiełki brakuje, to konstrukcja może dalej stać stabilnie.

    Szef bez wizji i zaangażowania jest fajny, jak się nie czepia. A taka sytuacja tworzy pożywkę dla gorszej strony każdego urzędnika. A co się będzie angażował!? Poklepanie koleżki po pleckach w trybie uznania Twojej pracy, w rzeczywistości jest taniochą, a nie wyrażeniem prawdziwego szacunku dla Twojego wysiłku. M. Graf wygrał wybory na burmistrza dzięki lubieniu, a nie dzięki szacunkowi. Kiedyś dojdzie do zmiany. Graf odjedzie w niesławie i zobaczysz cudowną przemianę tych, którzy dzisiaj, jak mówisz “…dostają wypłatę za nic nierobienie…”.

  14. I z takiego spotkania już nic nie wyniknie. KSWiK powie, że przecież są w trakcie inwestycji, prezes zrzuci odpowiedzialność na poprzednika, powie że to mieszkaniec blokuje i zaraz ruszają z budową.
    Burmistrz Misiuk (bo Grafa nie będzie) powie, że na tamte czasy (czas budowy istniejącej oczyszczalni) normy były spełnione i to nie ich wina, że tyle się tego teraz nabudowało.
    Radni powiedzą, że im się nie podoba zanieczyszczanie rzeki i smród odstrasza turystów.
    Mieszkańcy trochę pokrzyczą, że jak tak może być i woda droga.
    Potem wszyscy się rozejdą i nic się nie zmieni.

  15. @ Juliusz Olszewski 04/09/2020 o 10:40
    tylko, że taka sytuacja uderzy też w gestorów – musieli by zwrócić tę część, którą dostają/zatrzymują;
    który z Nich byłby w stanie wyłożyć $$$ od tak?
    ciekaw jestem co zrobiłby UM w takiej sytuacji? nasłał na nich komorników???

  16. Tego typu inwestycje umieszcza się poza strefą miasta, bo niestety cuchną mniej lub bardziej. W okolicy naszej oczyszczalni mieszkańcy potrącili dorobek swojego życia, domy, działki. Jedyne logiczne wyjście panie Kamilu, to jak było w projektach dogadać się z Piechowicami, kolektor, ewent. rozbudowa oczyszczalni. Piechowice na ściekach zarobią. Rozbudowa naszej oczyszczalni dokończy degradację całej Średniej. No, ale do tego potrzebna jest determinacja władzy plus ewentualne procesy mieszkańców, których wartość nieruchomości zeszła do zera w wyniku lokalizacji tej nieszczęsnej oczyszczalni.

  17. Człowiek, którego znam, z racji zawodu bywał w KSWIK w sprawach “wodnych”. Potwierdził mi rewelacje,ze oczyszczalnia jest źle zaprojektowana, że mieszadła nie spełniają swoich funkcji, przez co bakterie nie nadążają utylizować ścieków, wiec to co wychodzi z rzekomej oczyszczalni nie spełnia żadnych norm i wyniki badań są dopasowywane do tych norm. Dlaczego swobodnie dopina się nowych odbiorców do oczyszczalni , bo wiadomo, ze to i tak nic nie zmieni w jakości.Trzeba się zapytać za co przez tyle lat płacimy taką kasę i kto odpowie za taki stan rzeczy, ze zapłaciliśmy za bubel? Koniec tych przekrętów i układzików. Trzeba rozliczyć tą inwestycję i dobrać sie do tyłka tym, którzy odpowiadają za taki stan rzeczy. W końcu!

  18. Dzisiaj unosił się fetorek również wzdłuż potoku Bieleń, woda też bardziej mętna niż zazwyczaj. Prawdopodobnie odbywają się jakieś zrzuty nieoczyszczonych ścieków do potoków powyżej oczyszczalni w celu jej odciążenia.

  19. A kto poprowadzi spotkanie skoro Sąd uznał za nieważny wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej??
    Co będzie z uchwalonymi uchwałami?
    Piękny finał uporu grupy radnych, po trupach do celu…byleby mieć władzę…za nic przepisy prawa.
    Skończą Panowie kadencje szybciej coś czuje- a miasto będzie w zarządzie komisarycznym…
    Mam tylko nadzieje, ze wyborcy ocenią to właściwie.
    Ta rada powinna nazywać się Obstrukcja..

  20. No nie, to radni opozycyjni nagłaśniają katastrofę ekologiczną spowodowaną wydawaniem zgód na zabudowę miasta nie mając oczyszczalni ścieków przez urzędników, którzy za nic mają literę prawa. Czyli rację mają radni, którzy milczą wąchając śmierdzącą Kamienną, milczą gdy my mieszkańcy płacimy szalone pieniądze KSWiK za usługę, której nie ma, czyli oczyszczanie ścieków. To można nazwać obstrukcją. To milczenie radnych, których wybraliśmy, aby bronili interesów mieszkańców i miasta, milczenie gdy trzeba krzyczeć!! Miasto może skończyć zarządem komisarycznym, ale nie z powodu, że radni opozycyjni występują w słusznej sprawie.

  21. Pani Iwono dlaczego referendum o odwołanie rady, a nie burmistrza? Czy to radni wydawali zgodę na betonowanie miasta apartamentowcami? Czy to radni mieli w zakresie swoich obowiązków gospodarkę wodno ściekową? Proszę zapoznać się z ustawą samorządową, tam odpowiedzialność jest precyzyjnie wykazana. Po zmianie ustawy o bezpośrednim wyborze prezydentów, burmistrzów, wójtów Rady stały się faktycznie organem opiniujaco-doradczym.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje