Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu Sudetów Zachodnich “Przełom” otrzymało z jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odpowiedź na zgłoszenie (z 24 sierpnia b. r.) zanieczyszczania rzeki Kamiennej przez oczyszczalnię w Szklarskiej Porębie przy ul. Hofmana, pozostającej w zasobach spółki KSWiK.
Już 25 sierpnia WIOŚ podjął kontrolę w oczyszczalni ścieków oraz pobrał próbki wody z rzeki Kamiennej. Wszystkie badane parametry zostały przekroczone. W dniach 15-16 września pobrano do badań próbkę średniodobową ścieków surowych i oczyszczonych. Wyniki tych badań odnoszące się do wartości dopuszczalnych, określonych w posiadanym przez spółkę KSWiK pozwoleniu wodnoprawnym w zakresie: BZT5*, zawiesiny ogólnej*, azotu ogólnego* oraz fosforu ogólnego* wskazują na przekroczenie wartości wszystkich badanych parametrów.
Poniżej pełna treść przesłanego przez Delegaturę w Jeleniej Górze WIOŚ pisma do Stowarzyszenia “Przełom” (kliknij na dokument, aby powiększyć):
Warto podkreślić, że oczyszczalnia ścieków była kontrolowana w ostatnich latach przez WIOŚ kilkukrotnie. Wszystkie nieprawidłowości wykazywane w czasie kontroli w latach 2017-2020, które wynikają z nieprzygotowania spółki do odbioru tak dużych ilości ścieków bytowych były karane mandatem karnym i kończyły się zarządzeniami pokontrolnymi, jakie WIOŚ kierowało do KSWiK. To, że oczyszczalnia nieprawidłowo funkcjonująca działa w dalszym ciągu, pokazuje słabość organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska w Polsce. Pokazuje też, że ochrona środowiska nie stanowi priorytetu dla działań samorządów lokalnych oraz organów centralnych. Od 2017 roku oczyszczalnia przy ul. Hofmana trzeszczy w szwach, a samorząd Szklarskiej Poręby udaje, że to nie jego problem. Dopiero zdecydowane działania Stowarzyszenia “Przełom” upubliczniły złe oszacowanie zdolności przerobu ścieków istniejącej oczyszczalni od samego początku jej funkcjonowania (2010 rok, a projekt z 2006 roku), a także lata zaniedbań i braku nadzoru ze strony organu zarządzającego gminy, będącego jednocześnie udziałowcem spółki KSWiK. Od 2018 roku KSWiK dysponuje projektem rozbudowy i modernizacji oczyszczalni, który w dalszym ciągu nie uzyskał pozwolenia na budowę. Gdyby decyzje dotyczące tej niezwykle żywotnej dla mieszkańców i turystów kwestii, jaką jest czystość rzeki Kamiennej i ograniczenie okropnego smrodu w okolicach oczyszczalni oraz w rejonie zrzutów ścieków były podejmowane na przykład z szybkością zakupu nowego samochodu służbowego dla Magistratu, to byśmy byli wzorem zrównoważonego środowiska dla innych gmin.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
*BZT – (biochemiczne zapotrzebowanie na tlen) określa ilość tlenu zużywaną przez mikroorganizmy do rozłożenia w określonym czasie i warunkach substancji organicznych; dla charakteryzowania podatności ścieków na rozkład biologiczny najczęściej podaje się wartość BZT pięciodniowego – oznaczanego jako BZT5.
*zawiesina ogólna [mg/dm3] – parametr ten określa ilość zanieczyszczeń które można oddzielić od ścieków w wyniku filtracji przez membrany (sączki) o określonej średnicy porów (najczęściej 0,45 mm)
*azot i fosfor – pierwiastki biogenne, niezbędne do życia wszystkich organizmów; pod warunkiem jednak, że nie występują w nadmiarze, czyli zbyt dużym stężeniu; wówczas mają negatywny wpływ na środowisko naturalne; w przemyśle fosfor jest wykorzystywany jako składnik środków piorących, a azot – nawozów sztucznych; powszechne używanie tych produktów w gospodarstwach domowych jest przyczyną ich wysokiego stężenia w ściekach komunalnych; trafiające do strumieni, rzek i jezior zanieczyszczenia organiczne oraz związki azotu i fosforu powodują eutrofizację, czyli nadmierne wzbogacanie się zbiorników wodnych w substancje odżywcze; następstwem eutrofizacji jest wzmożony rozwój roślin – szczególnie glonów i planktonu, oraz zachwianie równowagi tlenowej zbiornika; zakwit wody może doprowadzić do uduszenia się większości organizmów wodnych – np. ryb; może spowodować też zanikanie zbiorników wodnych, ponieważ szybko odkładające się osady denne coraz wyżej podnoszą poziom dna, aż zbiornik (np. jezioro) zupełnie zniknie
Michał Pyrek 2020
Może ktoś łaskawie pobrałby próbki w nocy 2.00 z rzeki kamiennej poniżej muzeum ziemi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!