16.1 C
Szklarska Poręba
piątek, 22 września, 2023

Grzegorz Sokoliński

KANDYDAT  NA BURMISTRZA

Jak sięgnę pamięcią, to zawsze działałem społecznie: w szkole średniej organizując rajdy turystyczne czy też koło fotograficzne – podziękowania dla Zygmunta Trylańskiego za wtajemniczanie w arkana fotografii w latach 70 ubiegłego wieku, na studiach tworzyłem klub turystyczny, byłem starostą roku, a po powrocie do Szklarskiej Poręby i w nowych czasach od I kadencji samorządu chodziłem na sesje Rady Miejskiej i poznawałem z bliska jak rodzi się samorządność.

W II kadencji byłem społecznym radnym, uczestniczyłem w komisjach RM z głosem doradczym. Później zaangażowałem się w rozwiązanie problemu blokowania przez KPN i ekologów rozbudowy ośrodka narciarskiego na Szrenicy, oraz protestowaliśmy przeciwko tirom w naszym mieście. Już wówczas szukaliśmy rozwiązania problemu nadmiernego ruchu samochodowego w naszym mieście.

Wspólnie z śp. Maćkiem Abramowiczem i Mirkiem Plutą wytyczaliśmy proponowany przebieg obwodnicy miasta. Jest teraz bardzo duża szansa, że po latach zabiegów obwodnica powstanie.

Z grupą przyjaciół założyliśmy Stowarzyszenie Cyklistów, zdobyliśmy pieniądze od sponsorów i wyznakowaliśmy trasy rowerowe. Znakowaliśmy społecznie, a pozyskane środki wykorzystaliśmy na tabliczki, słupki, stojaki rowerowe, duże tablice z mapami. Nie korzystaliśmy z pieniędzy budżetowych. Tak powstała Rowerowa Kraina.

Chcąc skuteczniej walczyć z ograniczeniami blokującymi rozwój naszego miasta najpierw powstała sekcja Dolnośląskiej Izby Turystyki, której miałem zaszczyt przewodniczyć, a po pewnym czasie dojrzeliśmy do powołania naszej Szklarskoporębskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, w której byłem wiceprzewodniczącym. LOT w Szklarskiej Porębie przez cały czas aktywnie wspomagał promocję naszego miasta, organizował zawody sportowe, czy też imprezy kulturalne, akcje dla turystów, takie jak chociażby: „Szrenicka Karta Wakacyjna”, ale najważniejszym zadaniem LOT-u było lobbowanie w sprawach najbardziej żywotnych dla naszego miasta – dostępności komunikacyjnej, rozbudowy ośrodków narciarskich na Szrenicy i Polanie Jakuszyckiej.

Od 2006 roku do 2010 roku byłem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie, a od 2010 do 2014 Burmistrzem Szklarskiej Poręby i moim głównym zadaniem było wyrwanie miasta z stagnacji gospodarczej, zapóźnienia infrastrukturalnego i zwiększenie dochodów miasta i myślę, że w dużym stopniu udało mi się to zrobić.

Od 2014 roku jestem przewodniczącym Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie i nadal uczestniczę w różnych działaniach na rzecz miasta i jego mieszkańców. Przygotowałem i rozliczyłem, a Stowarzyszenie Cyklistów wykonało gruntowne odnowienie znakowania tras rowerowych i tras Biegu Piastów – projekt sfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki o wartości ponad 110 tyś zł. Zorganizowaliśmy konferencję z udziałem wiceministra MSiT odpowiedzialnym za turystykę oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej dotycząca barier ograniczających rozwój naszego regionu i propozycjom rozwiązań ustawowych dotyczących turystyki, w tym także problemów związanych z apartamentowcami.

Uczestniczę w posiedzeniach organów doradczych i eksperckich w pracach nad zmianami ustaw związanych z turystyką (ustawy: o POT, promocji turystyki, usług hotelarskich), w których to jest szansa na likwidację lub przynajmniej ograniczenie problemów z apartamentami. Uczestniczę w posiedzeniach sejmowego zespołu d/s likwidacji barier w rozwoju narciarstwa w Polsce.

Uważam, że mając wiedzę, doświadczenie i możliwość dotarcia do gremiów decyzyjnych nie powinno się siedzieć z założonymi rękoma, tylko wykorzystać na rzecz naszej wspólnoty samorządowej, tak aby nam się żyło lepiej.

- Reklama -

1 KOMENTARZ

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje