-0.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kampanijne standardy – odpowiedź na komentarz

Od Redakcji: kandydat na burmistrza, pan Ryszard Rzepczyński odpowiada Czytelnikowi aparthejt na jego komentarz do artykułu “Z pamiętnika kandydata, część 1…”Ponieważ objętość odpowiedzi przekracza dopuszczalną objętość 1500 znaków, pojawia się na stronie głównej, jako odrębny tekst autoryzowany przez nadawcę. Ewentualne komentarze proszę umieszczać pod spodem.

 

Autor: Ryszard Rzepczyński.

CZĘŚĆ 1  Odpowiadając p. aparthejt
Doceniam Pana precyzję i dlatego pozwolę sobie precyzyjnie odpowiedzieć na wszystkie pytania-w punktach.

1. ” przy ul. Myśliwskiej, Nadrzecznej, Nad Łomnicą, B. Prusa, Wilczej, Przemysłowej, Bocznej, Czy wówczas kandydat nie brał aktywnego udziału podczas procesu wydawania pozwolenia na budowę?”

Czas procedowania Studium 98′ 99′ i MPZP 2000-2002, okres mojej pracy 2005-2014. Byłem radnym i zastępcą burmistrza w tym czasie. Czas powstania w/w inwestycji 2004-2014 oprócz: Wilczej i Nad Łomnicą- w tym wypadku zakup starego pensjonatu, wyburzenie go i postawienie na nowo/. Na obszarze całego miasta obowiązywał plan. W prawie wszystkich tych przypadkach nieruchomości były przeznaczone na UT-usługi turystyczne. Jak Pan raczy zauważyć. Jest różnica ze Szklarską Porębą- tu wszystko mieszkaniówka. Stąd inne konsekwencje podatkowe i gospodarcze oraz prawne. Na przykład przy UT właściciel nie może się zameldować jako mieszkaniec w posiadanym lokalu. 20 lat temu również były inne cele zdefiniowanie w Strategii Karpacza , na przykład zadanie budowy Centrum Konferencyjnego itp.

2.Zmiany dla inwestycji Hotel Gołębiewski:
-pierwsza: na potrzeby powstania hotelu
– druga zmiana- rzeczywiście nastąpiła, o którą wnioskowali mieszkańcy-właściciele nieruchomości, na UT, ze zmianą parametrów działek. I jakiś czas temu sprzedali swoje działki z ogromnym zyskiem.

WNIOSEK- bardzo trzeba uważać przy zmianie planu z przyjmowaniem wniosków zgłaszanych przez mieszkańców. Doskonałym przykładem jest inwestycja przy ulicy Myśliwskiej-opis w drugiej części

CZĘŚĆ 2 Odpowiadając p. aparthejt

“2. Procedowanie zmianę Planu dla Zarzecza, gdzie powstały i powstają apartamentowce. etc etc” Spowodowała możliwość powstania na 21 ha nowoczesnego centrum narciarskiego, które czek na realizacje od czterech lat. W tym czasie w Szklarskiej Porębie nie nastąpiły żadne znaczące zmiany dotyczące inwestycji narciarskich.

Równocześnie mieszkańcy zgłosili swoje wnioski do zmienianego planu. W wypadku apartamentowca przy Myśliwskiej sprawa wygląda tak przed ostatnie lata.
Prawie 20 lat temu gospodarz poprosił przy zmianie planu z możliwość wybudowania na roli domku dla dzieci. Po wprowadzeniu tej zmiany sprzedał działkę. Nowy właściciel -mieszkaniec Karpacza przy kolejnej zmianie poprosił o możliwość budowy małego pensjonatu. Przy kolejne usilnie prosił radnych o powiększenie go, żeby się opłacała inwestycja. Po wprowadzeniu zmian sprzedał z dużym zyskiem inwestorowi z zewnątrz, która zrealizował projekt. Też proszę mnie dobrze zrozumieć, że to nie tylko mieszkańcy odpowiadają za powstanie owych inwestycji, ponieważ z wnioskami zgłaszają się również inwestorzy. I ich wnioski są również pozytywnie rozpatrywane. Prawda jest taka – im bardziej atrakcyjniejsza miejscowość, tym większa presja inwestycyjna.

Na koniec, jedna uwaga proszę porównać MPZP Karpacza i Szklarskiej Poręby. Karpacz objęty w całości planem i obecnie nowelizuje studium. My chcieliśmy to zrobić już w roku 2014, wtedy na to się nie zgodzili radni i dokonali tego dopiero 2017. W Karpaczu dominują w prawie 90% usługi turystyczne a w Szklarskiej Porębie budowa mieszkań itp. W Karpaczu zmiany na UT -kolor czerwony w Szklarskiej Porębie mieszkaniówka i zabudowa pensjonatowa-kolor jasno i ciemno brązowy itd /patrz mapa/

A co do moich intencji.
Od samego początku kandydując na burmistrza miasta twierdzę, że podstawą SKUTECZNYCH działań są dokumenty planistyczne miasta. Wszystko zawarte jest w naszym programie ZAPLANOWANA SZKLARSKA PORĘBA. BARDZO PROSZĘ PANA I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH tym tematem o POJAWIENIE SIĘ 16.10 2018 W MAGNACIE SZCZEGÓŁY: http://www.facebook.com/lepszaszklarskaporeba. Przedstawimy analizy dokumentów i możliwości rozwiązań problemu zabudowy apartamentowej w Szklarskie Porębie.

p.s.

W celu bliższego wyjaśnienia wszystkich poruszonych przez Pana wątków, o ile Panu na tym zależy – proszę o kontakt osobisty przez facebooku

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. ERRATUM
    Jedna uwaga. Częśc 1 pkt.2
    Druga zmiana była na wniosek inwestora-właściciela hotelu Gołębiewski, a nie na wniosek mieszkańców. Ale właśnie przy zmianach planu, dokonywane są również zmiany dla mieszkańców. W zdecydowanej liczbie przypadków konieczne i niezbędne. Są jednak wyjątki od tej reguły, które starałem się opisać. Mam nadzieję precyzyjnie.
    Reasumując
    Zmiany planu dotyczyły w czasie mojego urzędowania:
    -inwestycji narciarskiej na Kopie- w dwa lata zmiana studium i MPZP oraz prawomocna decyzja środowiskowa i 6 lat czekania na realizację inwestycji,
    -zmiana planu Zarzecze- 21 ha na inwestycje narciarskie w centrum miasta
    -zablokowana zmiana planu na centrum narciarskiego “IZBICA”
    -zmiana planu dla inwestycji Hotel Gołębiewski , hotel “Sandra” połączonych z budowa ogólnodostępnych aquaparków
    – i kilka innych mniejszych, w żadnym nie dopuściliśmy do powstania możliwości zabudowy wielomieszkaniowej-apartmentowej jak w przypadku Szklarskie Poręby

  2. Popatrzcie Państwo na przedstawioną powyżej mapę zmiany studium przygotowaną przez burmistrza Grafa. W lewym górnym rogu burmistrz odrolnił tereny z przeznaczeniem na osiedle. Żeby móc tego dokonać przygotował bilans terenów, w którym stwierdził, że obecna liczba mieszkańców miasta wynosi 8000 z tędencją wzrostową nawet do 11000. Poprzez interpelację zapytałem burmistrza z kąd wziął takie abstrakcyjne dane. Odpowiedział mi, że dane te pochodzą z GUSu. Więc sprawdziłem w GUSie i liczba mieszkańców miasta wynosi około 6500 i z roku na rok maleje. Więc burmistrz musiał poświadczyć nieprawdę, żeby przeznaczyć nowe tereny Białej Doliny pod mieszkaniówkę. No i nie było o tym ani słowa w “gazetce miejskiej” Pod Szrenicą…

  3. Do Kamila. Burmistrz pewnie czerpał wiedzę o ilości mieszkańców ze strony BIP-u. W zakładce Misto – opis miast i staystyka mieszkańców jest podana ilość stałych mieszkańców -7164 osoby i ilość czasowych mieszkańców – 253 osoby. Tylko, że dane na miejskim BIP-e pochodzą z 2006 roku.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje