-1.1 C
Szklarska Poręba
niedziela, 10 grudnia, 2023

“Góry jakich świat nie widział” – zapowiedź/aktualizacja

Poetka słowa mówionego – tak najchętniej nazwałabym Sandrę Nejranowską. Mówi przepięknie o sprawach, na których nazwanie trudno znaleźć słowa. Z wykształcenia jest religioznawcą, pracuje jako redaktorka i korektorka w znanym na naszym rynku regionalnym wydawnictwie Ad Rem. Jest też jednym z redaktorów czasopisma „Karkonosze”. Ale i sama często pisze na łamach rozmaitych czasopism – o naszym regionie, jego kulturze, przyrodzie, urodzie – nigdy krytycznie, zawsze z zachwytem. A zna region jak mało kto – jest przewodnikiem sudeckim. Wychowywała się w Szklarskiej Porębie, w krakowskich czasach studenckich zachwyciła się Tatrami, ale szybko wróciła, do miejsca z którym jest niemal organicznie związana.

„Góry, jakich świat nie widział” jest jej książką autorską. Choć odwołuje się do zdarzeń historycznych czy na wpół legendarnych, jest piękną karkonoską baśnią. Obrazy na bazie tekstów, ilustrujące książkę, stworzył Andrzej Boj Wojtowicz.

Co Sandra mówi o sobie…
„Moją wielką miłością jest słowo, dzięki któremu najlepiej udaje mi się ten świat oswajać. Jest kluczem, dzięki któremu mogę wejść tam, gdzie inaczej nigdy bym się nie przedostała. Istnieją jednak przestrzenie nienazwane, w których słowo nie ma kształtu ani dźwięku, jest jak prima materia, duch unoszący się nad wodami. To przestrzenie zamyślenia, zapatrzenia, oderwania. I tak się jakoś dzieje, że znajduję ich najwięcej właśnie w Sudetach Zachodnich, zwłaszcza w Karkonoszach i Górach Izerskich, gdzie stawiałam pierwsze kroki. Dla mnie te Góry są święte, cokolwiek, ktokolwiek by o nich nie mówił, nieustannie obdarzają mnie taką dawką cudowności, że chyba nie wypłacę się im do końca życia. Dlatego robię dla nich tyle, ile potrafię.”

Spotkanie autorskie z Sandrą odbędzie się w piątek 7. grudnia o 17:00 w Muzeum w Szklarskiej Porębie.

Aktualizacja 29.11.2018 godz. 14:00  W związku z tym, że w piątek o 18.00 jest wernisaż w Ars Sudetica, przesuwamy spotkanie z Sandrą na godzinę. 16.00. Przepraszamy za zamieszanie.
  Bożena Danielska

 

Wykorzystano: http://www.gildia-przewodnicy.pl/pl/sandra-nejranowska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Referendalne ABC

Kościół kocha hojnych

Urzędowa samowola

Prostowanie sprostowania