11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

Episkopat kuli ogon

Czy oddolnie możemy przeciwdziałać złu? Prowadzić działania, które przeciwstawiają się zmowie milczenia wokół przestępstw członków instytucji, która ma w kieszeni polskie elity władzy? Można. Film Tomasza Sekielskiego o pedofilii wśród polskich księży powstał z internetowej zbiórki: pond 2,5 tys. osób przekazało łącznie ponad 450 tys. zł. Z jednej strony poraża, z drugiej daje siłę do działania.
Film “Tylko nie mów nikomu” miał premierę w sobotę, 11 maja. Dziś, w poniedziałek, ma ponad 7 milionów odsłon. Po premierze filmu prymas abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosowali oświadczenie z przeprosinami do ofiar księży pedofilów. “Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie. (…) Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła” – napisał prymas Polak. Magia kina nie do wszystkich jednak przemawia. Bp Sławoj Leszek Głódź nie dał się sprowokować dziennikarzom z Faktów i powiedział, że nie oglądał filmu i nie z nim takie numery.

Ks Jacek Prusak z kościoła św. Barbary w Krakowie powiedział na wczorajszym kazaniu: “Ci, którzy mówią o ataku na kościół są tymi, którzy rzucają mu kłody pod nogi. Oni są umaczani w swoje historie zła i grzechu.” (…) “Kościół oparty jest na Jezusie, a nie na księżach.” (…) Zaapelował też do wiernych, żeby wywarli na kościelne władze presję celem ujawnienia i rozliczenia przestępstw pedofilskich popełnianych przez duchownych. – “Księża krzywdzą wasze dzieci, nie swoje. Nie ma na to i nie może być zgody – podkreślił.” (za Onet.pl: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tylko-nie-mow-nikomu-ks-prusak-ci-ktorzy-mowia-o-ataku-na-kosciol-rzucaja-mu-klody/dtm747m).
Coraz wyraźniej zarysowuje się linia podziału w samym Kościele. Od tego, kto uzyska w nim dominujący głos, jest uzależniona przyszłość tej instytucji.

Tama pęka. Da się, tylko trzeba działać wspólnie.
Dotyczy to wszystkich gorących spraw społecznych, także inercji w działaniu naszej Gminy.

MP

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Dramat, ale kk jest sam sobie winien. Tak się kończy zamiatanie pod dywan. Starszaki pamiętają stan wojenny 1981 r i wspaniałą rolę, jaką odegrał wtedy kościół. Nikt nikomu nie miał za złe, że nie uczęszcza. Nie to nie, bez tego mamy furę tematów na poziomie do obgadania. Wiadomo, był wspólny wróg i nie było mediów społecznościowych. Inna była mentalność ludzi, większe zahukanie postkomusze. Teraz się skończyło, to znaczy dawno się skończyło, nie po filmie T. Sekielskiego, tylko zadufany kk myślał, że jego to nie dotyczy.

    Emocje były i będą. Ofiarom należy się odszkodowanie. Nie dlatego, że „na biednego nie trafiło”, tylko dlatego, że współczesny świat wszystko, co się da przelicza na kasę. Księża to opanowali i skwapliwie wykorzystują. Rodziny ofiar wypadku komunikacyjnego w tupolewie otrzymały pieniądze, to dlaczego ofiary molestowane przez wielebnych zboczeńców nie miałyby otrzymać wsparcia od instytucji kk?

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje