16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Dzierżawa przy Kamieńczyku c.d.

Na poniedziałkowej (8 czerwca) komisji rozwoju gospodarczego została przedłożona oferta dzierżawy części działki gminnej o powierzchni ok. 3000 m2 przy schronisku “Kamieńczyk” z propozycją opłaty 3000 zł miesięcznie. Tym sposobem, obok dotychczasowego dzierżawcy pojawił się drugi oferent. Radni, obecni na komisji, dokładnie przeanalizowali sytuację, chociaż nie uzyskano pełnych danych od pracowników UM dotyczących powierzchni części działki przeznaczonych na poszczególne funkcje, które różnicują wysokość stawki dzierżawnej (inna od usług, inna od terenów zielonych itd.). Stan obecny, oprócz zagadnienia stawek dzierżawnych, komplikuje również umowa zawarta z dotychczasowym dzierżawcą 25 lat temu. Umowa została napisana w taki sposób, że trudno mówić, iż zabezpiecza interes gminy i własności wspólnej. Np. gmina dawała dotychczasowemu dzierżawcy możliwość poddzierżawiania innemu podmiotowi lub osobie części działki bez zapewnienia sobie wpływów z tego tytułu. Wymagała jedynie uzyskania zgody, choć i tak okazało się, że takie dzierżawy miały miejsce, tylko bez uzyskania zgody od gminy. Jeden z punktów umowy mówi też o zwrocie nakładów poniesionych przez dotychczasowego dzierżawcę, ale zgodnie z wyceną przeprowadzoną na dzień rozwiązania umowy. Trzeba przyznać, że to dosyć kuriozalny zapis.

Smaczku dodaje fakt, że umowa, która trwała 25 lat, wygasła z końcem 2019 roku. Minęło prawie sześć miesięcy, a gmina ani nie przedłużyła umowy na nowych warunkach, ani nie został też wyłoniony nowy oferent. To też zastanawia…

Radni, członkowie komisji rozwoju gospodarczego, postanowili, żeby jednak spróbować przedłużyć umowę z dotychczasowym dzierżawcą, ale na nowych warunkach, które przedstawi Panu Jerzemu burmistrz. Propozycją jest stawka w wysokości 4000 zł netto i umowa na 9 lat. Czekamy zatem na rozwój wypadków.

 

 

 

 

2020 Michał Pyrek

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

14 KOMENTARZE

 1. Na Skwerze za ok 30m kw dzierzawa wynosi ok 2000zl . 4000zl za 3000m kw za tak popularne wśród turystów miejsce to po prostu jakas kpina !

 2. A jak się mają stawki dzierżawy wg taryfikatora urzędowego dla tego typu działek? Z drugiej strony pojawia się pytanie, co za leniwy urzędnik odpowiada za nie inwentaryzowane grunty? Cytat: “nie uzyskano pełnych danych od pracowników UM dotyczących powierzchni części działki przeznaczonych na poszczególne funkcje, które różnicują wysokość stawki dzierżawnej (inna od usług, inna od terenów zielonych itd.)”. Jeżeli miasto nie wie co ma i w jakiej wielkości, na przykładzie jednej sprawy, to pokazuje – jaki bajzel jest w urzędzie. Ile jeszcze jest takich dzierżaw, które wygasły i nikt o ich nie wie? Ile jest dzierżawionych po zanizonych stawkach? Ile jest dzierżawionych bezumownie i w ogóle o nich nie wiadomo? Rozumiem, że radni mają podejmować decyzję na podstawie niewiadomej X przekazanej przez urzędnika, któremu nie chciało się pójść zmierzyć? Brawo.

 3. Trzy informacje:

  Pierwsza ze strony miasta:
  “Nowa organizacja pracy Urzędu Miasta Szklarska Poręba w stanie zagrożenia epidemicznego
  Ponieważ przewidywany jest wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 informujemy, że od 23 marca 2020 r. do odwołania obsługa bezpośrednia interesantów w Urzędzie Miejskim w Szklarskiej Porębie nie będzie realizowana.
  Wejście do budynku będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.”

  Druga z komunikatu komisji:
  “… nie uzyskano pełnych danych od pracowników UM dotyczących powierzchni części działki przeznaczonych na poszczególne funkcje, które różnicują wysokość stawki dzierżawnej…”

  Trzecia z artykułu w GSzP:
  “… umowa, która trwała 25 lat, wygasła z końcem 2019 roku. Minęło prawie sześć miesięcy, a gmina ani nie przedłużyła umowy na nowych warunkach, ani nie został też wyłoniony nowy oferent. ”

  Przecież to jest paranoja. Czy leci z nami pilot?

  Epidemia epidemią, ale czy urząd jest na permanentnym urlopie?

 4. To, że interesantów nie przyjmują, nie oznacza, że muszą harować jak woły. Kawka sama się nie wypije. A informacja o stanie dzierżaw i wymiarów działek może spokojnie poczekać. Nie było wiadomo przez 25 lat jaka jest powierzchnia i przeznaczenie… i nikt z tego powodu nie płakał. A tu nagle szum.

 5. Ciekawe kto ma chrapkę na ten teren. Bo to tylko o to chodzi. Love dopóki kasa się nie odezwie. Pod hasłem ” Nuda na Kamieńczyku”, a obecny właściciel tylko odcina kupony. Żenada, 25 lat minęło, żegnaj stare, witaj nowe. Może na te 9 lat za cztery tysiące się jeszcze zdecydują, bo na pewno jeszcze pożyją i się poświęcą.

 6. Pani Izo – wg artykułów tu prezentowanych nie chodzi o chrapkę na działki, ale o podsuwanie radnym kwitów na szybkie klepnięcie starych układów. A to rodzi pytania, czy aby to dobry kierunek?

 7. Nareszcie, dzierżawca prowadzi działalność gospodarczą w super atrakcyjnym miejscu a płaci jak za łąkę, co na to inni dzierżawcy? Czy gmina nie chce dochodów trwa to od lat

 8. Szanowny Panie Janie
  Takich kwiatków, jak z rzeczoną dzierżawą znalazłem więcej. Łapię się za głowę, jak to jest możliwe?
  Z jednej strony brak pieniędzy w budżecie i ciągłe nie bilansowanie się wydatków bieżących, z drugiej niefrasobliwe umowy lub ich brak i gubienie wpływów, które mogły od lat zasilać kasę gminną. Pytanie jakie się rodzi w tej sytuacji: lekka rączka, niefrasobliwość, znamy się od 100 lat…… czy COŚ WIĘCEJ?
  Mogę tylko powtórzyć za jednym z czytelników Głosu: “Czy leci z nami pilot????”
  Pozdrawiam
  Piotr Kozioł

 9. Sprawa dzierżawy bezprzetargowej wraca na sesję rady miasta.

  http://api.esesja.pl/zalaczniki/91265/10_837111.docx

  Pomimo dwóch zainteresowanych dzierżawą, rada miasta chce wydzierżawić jednemu z kandydatów, a drugiego spuściła w kiblu. Rozmowy były prowadzone tylko z jednym z zainteresowanych. Dlaczego tylko z jednym? Kolesiostwo jak za PRL-u! Umowa wygasła, podpiszą nową, ale z pięknymi zapisami sprzed 25 lat (np. możliwość poddzierżawiania – piękny wałek). Państwo radni nie znają chyba czegoś takiego, jak tryb przetargowy. Państwo radni nie wiedzą co to jest gospodarność. Pozdrawiam!

 10. Panie Kamilu, niech Pan spojrzy kto przygotował uchwałę:
  1. Wnioskodawca Burmistrz Szklarskiej Poręby – Inicjatywa Wnioskodawcza

  Oczywiście dziwić powinna pozytywna opinia komisji.

 11. Przecież jest organ nadzorczy. Jak ktoś narusza równość oferentów względem dzierżawy, to znaczy, że ma interes prywatny. A prywata na publicznym jest niemile widziana przez organy kontrolne. Może trzeba zawiadomić RIO? To nie folwark, gdzie pan decyduje komu dać nagrodę, a kogo batem pogonić. Niech tylko przejdzie uchwała o bezprzetargowej dzierżawie, a kontrola murowana.

 12. Złożyłem kontrofertę, inny mieszkaniec na komisji złożył wniosek o przetarg. Niestety nasze wnioski przepadły. Pani kierownik referatu nieruchomości mówiła, że w takim razie na pewno będzie przetarg. A tu jednak inaczej, po znajomości.
  W uzasadnieniu uchwały nie ma uzasadnienia, dlaczego akurat bezprzetargowo, dlaczego tej osobie i jakie były warunki konkursu 🙂
  Komuna mentalna!

 13. Panie Kozioł a skąd Pan wytrzasnął stwierdzenie : “ciągłe nie bilansowanie sie wydatków bieżących” ??? Może jakieś konkrety, liczby przykłady? Wolałbym od radnego usłyszeć (przeczytać) jakieś rzetelne dane a nie ciągłe insynuacje. Wynik operacyjny budżetu za rok 2019 stanowiący różnicę między dochodami bieżącymi a wydatkami biezacymi jest wartościa dodatnią i wynosi 1 706 851 , 01. Prosze sobie sprawdzić jak było w latach ubiegłych. Dla Pana informacji : Gdyby było tak jak Pan pisze (… – proszę przestrzegać zasad wypowiedzi publicznej – red.) o nie bilansowaniu się wydatków bieżacych, Regionalna Izba Obrachunkowa nie wydałaby pozytywnej opinii dotyczacej realizacji budżetu. wstyd, że radny nie ogrania najbardziej podstawowych rzeczy a przez swoją ignorancję wprowadza ludzi w błąd. Chyba, że robi to Pan świadomie. A to przepraszam. #dość tych bzdur

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje