0.5 C
Szklarska Poręba
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Diabeł tkwi w szczegółach

W czwartek 5 czerwca Komisja Rewizyjna na podstawie ”Informacji z wykonania budżetu miasta Szklarska Poręba za 2019 rok” przygotowywała opinię do Regionalnej Izby Obrachunkowej (w skrócie RIO) w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Burmistrzowi miasta za rok 2019. Najważniejsze kwoty i poziom zadłużenia, które rośnie, ale utrzymuje się w na bezpiecznym poziomie, nie budzi wątpliwości.

W naszej pracy skupiliśmy się jednak na szczegółach, a tutaj odkryliśmy kilka zastanawiających faktów. W 2019 roku na skutek braku nadzoru nad gospodarką śmieciową dopłacono z budżetu miasta 744 683 zł do systemu, który powinien się bilansować. Można powiedzieć, że był to prezent dla masowo powstałych apartamentowców, bo to dzięki nim wzrósł wolumen produkowanych śmieci. Mieszkańcy produkują przecież odpady na mniej więcej stałym poziomie. W skrócie, od ponad dwóch lat rosła ilość produkowanych śmieci przez tzw. lokale niezamieszkałe, czyli popularne apartamentowce. W rezultacie poprzez zaniedbania urzędników i braku nadzoru Burmistrza nad ich działaniami za śmieci wyprodukowane przez turystów zapłaciło miasto, czyli my.

W 2019 roku, przy rekordowej ilości odwiedzających nas turystów, Straż Miejska wystawiła mandaty na kwotę około 15 tyś. zł. Straż Miejska w 2019 roku liczyła pięć osób, czyli o jednego funkcjonariusza mniej niż Straż Miejska w Karpaczu, gdzie w 2019 roku wystawiono mandaty na kwotę około 85 tyś zł. Dla porównania Pan, który w pojedynkę kontroluje pobór opłat parkingowych w Szklarskiej Porębie i zasługuje na tytuł pracownika roku w Urzędzie Miejskim w 2019 roku wystawił mandaty na kwotę ponad 43 tyś. zł.

Czyli można …

Następna rzecz dotyczyła skandalicznie niskim wpływom do budżetu miasta z tytułu opłat za zajęcie pasa drogowego oraz przejazdy pojazdów nienormatywnych. W nienotowanym do tej pory bumie inwestycyjnym w roku 2019 za zajęcie pasa drogowego do kasy miasta wpłynęło tylko 284 tyś. zł, a z tytułu wjazdu pojazdów nienormatywnych na drogi objęte ograniczeniem tonażowym kwota tylko 1950 zł. Ta skandalicznie niska kwota wiąże się z bardzo słabą pracą Straży Miejskiej oraz Referatu Inwestycji i jej nadzoru czyli Burmistrza Mirosława Grafa.

Żeby uświadomić Państwu skalę problemu: ponad 828 tys. zł  wydaliśmy jako miasto w 2019 roku na remonty dróg gminnych, z czego większość to naprawy po działaniach deweloperów, którzy robią w naszym mieście co chcą.

Jaki z tego płynie wniosek, pozostawiam Państwu do oceny.

 

 

 

Marcin Michałków – radny

 

- Reklama -

10 KOMENTARZE

 1. Strażnicy miejscy chyba nadal egzekwują wytyczne poprzednika: ,,naszych gości nie wolno karać,,. Bardzo aktywni są za to w stosunku do mieszkańców.

 2. Taaaak, prosty w swoim rozumowaniu tok myślenia Pana radnego, sprowadza się do tego, że drogi w Szklarskiej zniszczył wyłącznie boom inwestycyjny. Problem kiepskiej jakości dróg gminnych nie powstał jednak w 2019 roku, prawda? Zmagamy się z nim od lat tylu, że ho ho. Pan sobie zada trud i porówna wydatki inwestycyjne na drogi w mieście tak od 2002 roku. Z uwzględnieniem podziału na drogi remontowane i nowo wybudowane. Wtedy być może dostrzeże Pan skalę zaległości i zrozumie dlaczego kwota wydatków jest większa od poczynionych i uznanych w 2019 szkód. Ja wiem, że w Pana mniemaniu, każdy inny burmistrz nadrobiłby te zaległości w mniej niż pół roku. Ale też każda inna rada nie blokowałaby budżetu miasta, tak jak czyni to obecna.

 3. do max

  A może jakieś konkrety? Jakieś liczby?

  Absurdem jest “…z tytułu wjazdu pojazdów nienormatywnych na drogi objęte ograniczeniem tonażowym kwota tylko 1950 zł…”
  Taka kwota nie wystarczy na posprzątanie tych ulic na które wjechały pojazdy nienormatywne. Wjazd pojazdów nienormatywnych jest w interesie inwestora i on powinien płacić dużo więcej za ten wjazd. On powinien odbudować drogę po zakończeniu inwestycji.

  Absurdem są także pozostałe kwoty z opłatą za śmieci w szczególności. Z systemu, który generował nadwyżki, mamy niedobory. Czy ktoś to kontroluje? Czy leci z nami pilot?

 4. do Max

  “Wyłączna inicjatywa uchwałodawcza w stosunku do budżetu gminy przysługuje organowi wykonawczemu – wójtowi (odpowiednio burmistrzowi lub prezydentowi miasta).”

  Podaj przykłady, które inicjatywy Burmistrza były blokowane przez Radę Miasta?

 5. Od pewnego czasu, zgodnie z decyzją Burmistrz, a w mieście nocą wygaszane są latarnie uliczne:
  “Z uwagi na znikomy ruch w mieście nocą w trakcie epidemii, od godziny 23 wygaszane będzie oświetlenie uliczne.”.

  Na większości ulic jest tak ciemno, że strach wyjść.

  Na szczęście w ten weekend przyjechało trochę turystów, ulice wypełniły się ludźmi. Miasto wygląda inaczej. W ciągu dnia, bo nocą w dalszym ciągu ciemno, głucho. Mieszkańcy już nauczyli się chodzić wieczorami z latarkami, niestety turystom tego nikt nie powiedział.
  Raz podjęta decyzja nie musi trwać wiecznie. Czy leci z nami pilot?

  Rozumiem, oszczędności są ważne, ale bez przesady. Tym bardziej, że jak powiedziała mi znajoma, w Szkole nr 1 w czerwcu chodzi ogrzewanie. Czy leci z nami pilot?
  Nie, a gdzie jest? Pracuje zdalnie. Taki zdolny.

  • Do Pytania z 12.06.2020 o 08:43:
   Znajomi wynajmowali salę gimnastyczną w SP nr 1 do gry w badmintona. Gra w ruchu, szybko rozgrzewająca. Tymczasem grzejniki na sali bez możliwości regulacji pracowały na full. Zgłosili to Pani sprzątającej. Ta po 4-5 zgłoszeniach pod rząd odpowiedziała, że informację posłała dalej. Niestety nie doczekali się zmiany temperatury grzejników…
   Szkoła Podstawowa nr 1 jest ogrzewana gazem, kubaturę ma dużą, można wnosić, że koszty ogrzania budynku stanowią znaczącą część nakładów ponoszonych przez gminę na szkołę.
   Kwestia wydatków na placówki szkolne to osobny temat do dyskusji w mieście. Najgorsze jest to, że póki co, większość osób, od których zależą decyzje wpływające na koszty funkcjonowania placówek szkolno-wychowawczych w mieście, chowa głowę w piasek lub zasłania się “dobrem dzieci”.

 6. Ogrzewanie na sali w szkole.

  Czyli informacja potwierdzona z dwóch źródeł. Ciekawe ile wyniosą koszty ogrzewania szkoły za czerwiec? Rozumiem, że maj był chłodny, czerwiec też nie rozpieszcza temperaturami, ale przy temperaturze na zewnątrz minimum 15 stopni włączone ogrzewanie to gruba przesada.
  Czy leci z nami pilot?

 7. @pytania Widzę, że ta rozmowa nie ma sensu. Nie wiem czy leci z nami pilot, ale coś mi się wydaje, że : “Nie masz kontaktu z bazą – słuchawka w uchu to za mało”. Absurdem jest “…z tytułu wjazdu pojazdów nienormatywnych na drogi objęte ograniczeniem tonażowym kwota tylko 1950 zł”… No tak ale idiotyzmem jest zestawianie tej kwoty z kwotą przeznaczoną na remont dróg. To ma być jedyne źródło finansowania remontów? Druga sprawa. To sobie sprawdź zestawienie zezwoleń na wjazd pojazdów nienormatywnych na drogi objęte ograniczeniem tonażowym. Masz pretensje o co? Że za mało ciężkich samochodów wjeżdża tam gdzie im normalnie jeździć nie wolno? Nie każda ulica w Szklarskiej ma ograniczenie tonażowe więc nie od każdej ciężarówki można pobrać opłatę. Kumasz to jeszcze czy już tracisz zasięg?

 8. Do Max

  I po co ta nerwowość? Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań:
  Czy naprawdę sądzisz, że ta kwota jest odpowiednia za wjazd pojazdów ponadnormatywnych?
  Czy sądzisz, że za tę kwotę można odtworzyć drogę, naprawić zniszczenia?
  Proszę podaj na jakich drogach ta zgoda została wydana i przez jaki czas?

  Już padły te pytania, ale je powtórzę:
  Podaj przykłady, które inicjatywy Burmistrza były blokowane przez Radę Miasta?
  Czy ktoś kontroluje system zagospodarowania odpadami? Jak można pozwolić, żeby z budżetu miasta trzeba było dopłacać takie kwoty?
  Czy naprawdę uważasz, że ogrzewanie sali sportowej w czerwcu to jest normalna sytuacja? Ciekawe ile wyniosą koszty ogrzewania szkoły za czerwiec?

  Naprawdę, fakty są przytłaczające. Świadczą, że zasadne staje się pytanie: Czy leci z nami pilot?

  Przykłady z ostatnich tygodni tylko to potwierdzają. Nie zastanawia Cię kwestia dzierżawy przy Kamieńczyku? Uważasz, że wątpliwości Radnych dotyczące ul. Klimatycznej były nieuzasadnione?

  Czy leci z nami pilot?

 9. Mam przyjemność korzystania z sali gimnastycznej przy SP 1 i gry w badmintona, do czego zachęcam i innych mieszkańców. Na początku czerwca, na sali rzeczywiście było gorąco, ale przyczyną wysokiej temperatury były kilkudniowe upały na zewnątrz, a nie aktywne ogrzewanie gazowe. Tylko jeden grzejnik w przedsionku sali był ciepły i nie posiadał pokrętła termostatycznego, pozostałe grzejniki były ustawione na “O”. Większym problemem jest wentylacja, szczególnie w ciepłe dni, kiedy sala jest nagrzana padającym przez okna słońcem. Trzeba wspomagać wietrzenie otwierając okna, ale jeśli na zewnątrz temperatura jest wysoka, to w pomieszczeniu nadal będzie gorąco.
  Nie sądzę, żeby jeden pracujący grzejnik zrujnował budżet szkoły. Aczkolwiek dobrze byłoby i jemu założyć zawór regulacyjny. Grosz do grosza …. i uratujemy budżet miasta.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje