3.4 C
Szklarska Poręba
środa, 21 lutego, 2024

Dofinansowanie do wymiany pieca

Od Redakcji: Tekst i zdjęcie są kopią posta z Facebook’a. Autor, Pan Michał Pyrek jest kandydatem na radnego w komitecie Ryszarda Rzepczyńskiego Lepsza Szklarska Poręba. Do Pana Michała można zgłaszać się po dokładniejsze informacje oraz pomoc w skompletowaniu dokumentacji o dofinansowanie.

Nasz wysłannik donosi.
Byłem, widziałem, wysłuchałem – spotkanie w mysłakowickiej podstawówce z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska odbyło się dzisiaj (28.09.2018). Program Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez dotacje i nisko oprocentowane pożyczki z Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) wymiany pieców lub instalacji kotłów na inne paliwo, niż stałe w domach jednorodzinnych lub podzielonych góra na dwa oddzielne lokale. Jak widać, rozwiązania proponowane przez obecny Rząd nie dotyczą zmory dużych i średnich miast, czyli starej zabudowy wielorodzinnej (kamienic), gdzie lokale są ogrzewane z indywidualnych palenisk. W każdym bądź razie można uzyskać do 90% bezzwrotnej dotacji na wymianę pieca, choć w przypadku zlokalizowanej przy granicy działki lub w jej pobliżu instalacji gazowej, podłączenie do niej, czyli zakup kotła gazowego. O wysokości dotacji decyduje kryterium dochodowe (90% dla gospodarstw, gdzie dochód na osobę wynosi do 600 zł, 30% gdy dochód przekracza 1600 zł na osobę – szczegóły pod załączonym linkiem). Tylko do końca tego roku można liczyć na transzę pieniężną, od przyszłego roku będzie jedynie możliwość odpisania wydatków na piec, kocioł i termomodernizację od dochodu.
Wniosek należy złożyć przez Internet, należy się liczyć z kontrolą (a nawet trzema). Dotacje dotyczą inwestycji do 53 tys. zł i wlicza się w tę kwotę wymiana pieca lub jego instalacja (w przypadku nowych budynków lub dopiero budowanych), przyłącze i termomodernizacja. Już od razu mówię, że bez pomocy starsze osoby sobie mogą nie poradzić (należy przeprowadzić zapytanie ofertowe i wybrać najtańszą z 3 ofert, złożyć wniosek przez Internet), więc pomoc gminy wydaje się niezbędna (pytanie, czy urzędnicy wezmą odpowiedzialność). Niemniej pojawiła się jakaś szansa dla najmniej zamożnych na poprawę ich warunków zamieszkiwania.
W Mysłakowicach na spotkanie stawiło się ponad 100 osób. Wójt, Pan Michał Orman, skromnie zajął miejsce w ostatnich rzędach 😉 Do końca dotrwało ok. 10 – 15%, co jakby obrazuje do jakiej części mieszkańców ów program dotrze.
W Szklarskiej Porębie spotkanie w poniedziałek, 1 października 2018 r. w Urzędzie Miejskim o godzinie 18.00. Warto przybyć.
Michał Pyrek.

- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Spotkanie w urzędzie koliduje z pierwszym, wyborczym spotkaniem komitetu Grzegorza Sokolińskiego w Jakuszycach. Trzeba będzie wybrać.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC