16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Przemek Wiater

Panegiryk wyborczy 🙂

GŁOS SZKLARSKIEJ PORĘBY interesuje się każdym przejawem szczerej aktywności lokalnej, która nie ma celebryckiego parcia na szkło, ani przemożnego ciągu do władzy dla władzy. Co nie znaczy, że nie można być radnym, czy urzędnikiem miejskim. Wręcz odwrotnie! Ludzie zaangażowani, wykształceni, zorientowani we fragmencie maszynerii miasta powinni, jak najbardziej, brać czynny udział w życiu społeczności. Czy to, pełniąc funkcję radnego, czy w inny sposób. Jedną z takich osób jest dr Przemysław Wiater. Historyk, historyk sztuki, regionalista, kustosz Domu Carla i Gerharda Hauptmannów w Szklarskiej Porębie; oddziału Muzeum Karkonoskiego oraz wykładowca Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Uhonorowany w 2017 r. zaszczytnym tytułem „Zasłużony dla Szklarskiej Poręby”. Wypromował Szklarską Porębę jako fenomen – kolonię artystów. Kiedyś radny kilku kadencji, przegrał w 2014 roku jednym (!) głosem. Obecnie do Rady Miasta startuje ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Jako kandydat organizuje spotkanie we wtorek 2. października br. w „Chacie Izerskiej”. Jest to taka postać, która w Szklarskiej Porębie powinna być obowiązkowo wybrana na radnego. Przemysław Wiater jest jedynym człowiekiem, który zwraca uwagę na niebiznesowy aspekt naszego miasta. Wszyscy wkoło rozprawiają tylko o pieniądzach. Inwestycje, koszty, podatki, co się opłaca, a co nie. A gdzie regionalizm, kultura, sztuka? Szklarskoporębianie traktują te wartości jako “produkt turystyczny”. Owszem, do miejsc z ciekawą historią, ciągną wycieczki. Jak wycieczki to zarobek dla przewodników, dla gastronomii i handlu. Słowo “produkt” kojarzy się z “fabryką”, ale nie tylko o to ma chodzić. Kultura musi kosztować, ale jest to inwestycja po stokroć opłacalna. Jeżeli tego się nie rozumie, to…. ech! Szkoda gadać.

 

 

Jako lokalna społeczność ponieśliśmy już jedną straszną klęskę – nie zagospodarowaliśmy spuścizny po hucie Julia. Prywatny inwestor w Piechowicach wykorzystał naszą nieudolność biznesowo, przejął prawa do znaku i robi świetny, turystyczny interes. Młode pokolenia mają wdrukowane w mózg: huta Julia = Piechowice. A nasi, dawni hutnicy przewracają się w grobach!

 

 

Bez urazy dla właściciela huty w Piechowicach, a z podziwem i szacunkiem dla jego talentów biznesowych, ale huta Julia = Szklarska Poręba. A wcześniej Josephinenhütte = Schreiberhau. Historia kołem się toczy. Stało się tak dlatego, że zaskoczone systemowymi zmianami miasto i jego władze nie potrafiły tego wszystkiego ogarnąć i wykorzystać ku pożytkowi Szklarskiej Poręby. Nowa rzeczywistość, otoczenie prawne, wszystko nas przerosło. Wieszanie psów na ówczesnych burmistrzach jest bez sensu. Nie dlatego, że to było dawno, ale dlatego, że każde miasto ma takie władze, na jakie zasługuje.

 

 

Jeden Wiater w radzie, to i tak za mało, ale brak Wiatera, to dno i wodorosty. Śledźcie jego profil na Facebook’uGłosujcie na Przemka Wiatera!

Juliusz Olszewski
Redaktor strony
GŁOS SZKLARSKIEJ PORĘBY

 

 


Stronie wyborczej związanej z kandydowaniem przeze mnie na radnego Rady Miasta Szklarska Poręba w wyborach samorządowych 21 października “stuknęło” ponad 250 polubień. Dziękuję i proszę o dalsze “lajki”

We wtorek 2 października o godz. 18.00 w Chacie Izerskiej ul. Piastowska 32 serdecznie zapraszamy na spotkanie przedwyborcze mieszkańców Szklarskiej Poręby, a szczególnie Dolnej. Porozmawiajmy o tym, co jest możliwe do zrobienia, aby żyło się nam lepiej, łatwiej i piękniej.

 

 

Mój pomysł na Szklarską Porębę
PRZEMYSŁAW WIATER

Ze Szklarską związany jestem od zawsze. Pamiętam stary wyciąg na Szrenicę. Były wtedy pojedyncze krzesełka i koce do ochrony przed zimnem. Pierwsze „dorosłe” zawody o Puchar Łabskiego Szczytu. I tak już zostało. Magia gór. Magia Szklarskiej.
Jestem od ponad dwudziestu lat pracownikiem Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – oddziału Muzeum Karkonoskiego oraz wykładowcą Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Jako doktor nauk historycznych i regionalista opublikowałem wiele publikacji z dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich. Zostałem wybrany Kanclerzem Kapituły Sudeckiego Bractwa Walońskiego, członkiem honorowym Towarzystwa Izerskiego oraz Gildii Przewodników Sudeckich im. W.-E. Peuckerta. Jestem pomysłodawcą narciarskich zawodów retro, autorem idei współpracy Szklarskiej Poręby z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, skutecznie od lat promuję tutejszą kolonię artystów, jestem też inicjatorem „Szlaku walońskiego” w Szklarskiej Porębie Dolnej i Średniej. Byłem radnym poprzednich kadencji Rady Miejskiej, wyróżniony tytułem „Zasłużony dla miasta Szklarska Poręba”, otrzymałem „Nagrodę Liczyrzepy”, odznaczony jestem Krzyżem Zasługi i medalem Gloria Artis. W pracy radnego zamierzam skupić się na problemach mieszkańców Szklarskiej Poręby Dolnej. Jako najważniejsze z nich uważam należne traktowanie przez władze miasta zaniedbywanej przez lata Szklarskiej Poręby Dolnej, a szczególnie dobrą komunikację z centrum, remont zabytkowego cmentarza przy ul. Waryńskiego, uporządkowanie terenu cmentarza przy Piastowskiej, poprawę stanu ulic w tym korytowanie ul. Waryńskiego, oświetlenie przylegającego do ul. Piastowskiej odcinka ul. Granicznej w Piechowicach, remont stacji kolejowej „Szklarska Poręba Dolna”, dokończenie prac na górnej płycie boiska przy ul. Waryńskiego, rozważenie pomysłu budowy rekreacyjnego zbiornika wodnego na Szklarskim Potoku przy ul. Piastowskiej i aktywizację Stowarzyszenia „Zdolna Dolna”. Duży nacisk położyć chcę na ekologię, czyste powietrze i wykorzystanie naszych wód termalnych. Znacie mnie. Szklarska Poręba to moje miejsce na ziemi. Chciałbym, aby żyło się tutaj lepiej.

 

Wykorzystano:
https://www.facebook.com/Przemys%C5%82aw-Wiater-517591145372563/
http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=2708
http://www.szklarskaporeba.pl/turystyka/atrakcje-i-zabytki/1278-huta-szkla-krysztalowego-julia-w-piechowicach.html
http://hutajulia.com/
http://bogatynia.pl/content/view/full/24887
http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=34
https://fotopolska.eu/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

1 KOMENTARZ

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje