3.7 C
Szklarska Poręba
wtorek, 20 lutego, 2024

Dezynfekcja ulic – czy warto?

No właśnie. Swego czasu lud krzyczał: “panem et circenses” (“chleba i igrzysk”), co miało być zawołaniem rzymskiego ludu do spełnienia jego podstawowych potrzeb: rozrywki i pomocy socjalnej. Dziś lud oczekuje konkretnych ruchów w “walce” (jakby to była wojna) z wirusem. Tym konkretnym. Tym jedynym. Ale przy okazji mogą oberwać inni, “niewinni”: mieszkańcy wód, owady, płazy. W stawianiu żądań pomaga przekaz medialny: widzimy azjatyckie ulice szorowane i polewane płynami, które maja zabić koronawirusa. Jak to? My też chcemy! I samorząd się gnie i wysyła do akcji, w przypadku naszej gminy Pana Marcina w wozie strażackim “Marcyś”.

Nie zaszkodzi jednak, zanim podejmie się działania w przestrzeni publicznej, zasięgnąć opinii instytucji, które zgłębiają zagadnienie ochrony przed chorobami. European Centre For Desaese Prevention And Control (ECDP), agenda Unii Europejskiej powołana do badania i ochrony ludności przed czynnikami chorobotwórczymi, wraz z przyrostem wiedzy o koronawirusie, wydaje kolejne >>>zalecenia dotyczące dezynfekcji. W dalszym ciągu jednak jest mowa o pomieszczeniach wykorzystywanych w służbie zdrowia i całodziennego pobytu osób starszych, a także o powierzchniach w przestrzeni publicznej, ale wyłącznie zamkniętych: toaletach publicznych, sklepach itd. O ulicach ani mru mru…

Zaschnięty chlor na ulicy Górnej (07.04.2020)

Konrad Bagiński z portalu WPFinanse zadał konkretne zapytanie do ECDP o zasadność dezynfekcji ulic. Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości: >>>”nie dezynfekujcie ulic, to marnowanie środków”. Podstawową rolą władz jest przekazywanie wiedzy i kontrola wydatków pieniędzy publicznych. Dobrze, gdy swoje działania potrafią uzasadnić czymś więcej, niż: “no jak to, przecież robimy, robimy, robimy!”

Na przyszły tydzień minister zdrowia  Łukasz Szumowski zapowiada wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszystko jedno czym, byle zakryć gębę. I znowu zabrakło wiedzy, i znowu działania pod publiczkę. Ilość zakażeń wzrasta? To przez Ciebie, bo nie nosisz maski!

W >>>”Pulsie Medycyny” można zapoznać się ze stanowiskiem WHO dotyczącym używania maseczek. Samo zakrycie ust i nosa nie zapobiega zakażaniom. Maseczki muszą mieć odpowiednią gęstość, gdyż wirus przenika przez pory większości materiałów.

Najważniejszym pozostaje dezynfekcja rąk, i wszystkie sklepy w Szklarskiej Porębie już wprowadziły pojemniki z płynem dezynfekcyjnym. Myjmy więc ręce przed wejściem i po wyjściu ze sklepu oraz zachowujmy odpowiednią odległość od siebie. Ale nie katujmy chlorem ulic, bo kto wie komu przy okazji szkodzimy, sobie nie pomagając wcale.

 

 

 

2020 Redakcja

 

- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Maseczka chroni użytkownika przed odruchowym sięganiem do twarzy. Podobnie rękawiczki. Poza tym zwykłe prychanie, pokasływanie ma mniejszy zasięg. Jest to jakieś uzasadnienie. Należy te dodatki traktować jako częściowe wsparcie, a nie zabezpieczenie przed zarażeniem.

  • Do Juliusza, 10.04.2020 o 19:12
   W nosie się podłubie, z międzyzębia kiełbachy nie wygrzebie. Zgadza się. Do tego lateks kiepsko do nosa wchodzi. Co za czasy!

 2. Przeszło 20 kilometrów odkażonych ulic w centrum Nowego Miasta Lubawskiego – wszystko z inicjatywy radnych, którzy na ten cel przeznaczyli część swoich diet. To swoisty wielkanocny prezent dla mieszkańców miasta…..

  • Do synchronicity z 11.04.2020 o 00:34
   “Rekomendowanymi miejscami, które w pierwszej kolejności powinny być odkażane, to przystanki autobusowe, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19” – mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Szybkość reakcji magistratu jest godna pochwały (zalecenie GIS datuje się na 3 kwietnia). Życzyłbym sobie i mieszkańcom, aby władze naszego miasta zawsze tak szybko reagowały, np. na syf na budowach, albo przy podejrzanie wysokich zrzutach ścieków do Kamiennej serwowanych przez KSWiK. Niemniej walenie chlorem po ulicach nie ma sensu, no może, gdy są to deptaki uczęszczane przez tysiące osób dziennie. Warto ważyć działania i odpowiednio je celować, bo szybko przybierają formę absurdu.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC