5.8 C
Szklarska Poręba
czwartek, 22 lutego, 2024

Anonimom gminnym dziękujemy

Facebook 15.11.2018

Szymon Osowski
Czy władza może wydawać prasę❓ Uważam, że nie❗ Ale za skandaliczne uważam pisanie w gazecie władzy anonimowo/pod pseudonimem. Pomagamy jako Sieć Obywatelska – Watchdog Polska w sprawie ujawnienia autorów. Jutro sprawą zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny, I OSK 2812/16, s. E, godz. 12.50.

Pomagaliśmy już w podobnej sprawie. >>> NSA w wyroku z 4 lipca 2014 r. (I OSK 2822/13)  wskazał, że:

informacje o autorach tekstu opublikowanego na stronie gminy (…) są to (…) informacje o osobach wykonujących na rzecz organu określone zadania, w tym informacyjne. W sprawie istotną jest okoliczność, że oba portale internetowe są stronami Urzędu Gminy N., finansowanymi ze środków tej Gminy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d u.d.i.p. informacją publiczną jest informacja o organach władzy publicznej i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach.

Tego rodzaju informacją są niewątpliwie dane pracowników Urzędu Gminy, którzy będąc zatrudnieni w tym Urzędzie na określonych stanowiskach, są odpowiedzialni za tworzenie i umieszczenie na stronie internetowej Gminy określonej treści materiałów.

Osoby te będąc zatrudnionymi w Gminie realizują jej zadania informacyjne, co niewątpliwe wiąże się z wynikającą z art. 11b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminy (Dz. U. z 2013 r., poz. 594) – zasadą jawności działalności organów gminy.

Zadania te mieszczą się w obszarze zadań publicznych i dotyczą określonych sfer życia publicznego. Nie ulega wątpliwości, że wykaz tych osób, realizujących określone przez pracodawcę, którym jest Gmina, kompetencje, jest informacją publiczną i nie ma przy tym znaczenia, że osoby te nie mają przymiotu funkcjonariusza publicznego.”

Pisał o tym Piotr VaGla Waglowski w tekście “Obywatel ma prawo wiedzieć, kto redaguje teksty na urzędowych stronach i trochę o propagandzie” – http://prawo.vagla.pl/node/10119

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Tak, Obywatel ma prawo wiedzieć, ale czy tej wiedzy chce i czy ją zechce zrozumieć, a nawet zweryfikować, ?To trud przekraczający chęci, a może i możliwości. Pisałem kilkakrotnie, że umowy Gminy z podmiotami zewnętrznymi powinny być publikowanie na stronie Miasta. I co ? I wołanie na puszczy! Zwróćcie uwagę po jakim czasie na BIP-ie ukazują/ukazywały się protokoły z Sesji naszej Rady ,,Najwyższej” oraz interpelacje Szanownych Radnych. O czym to może świadczyć ? Apeluję o uruchomienie samodzielnego myślenia,bo myślenie ma jednak przyszłość. Pozdrawiam tych, którzy mają odwagę krytycznie, a nie bezkrytycznie myśleć.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC