11.9 C
Szklarska Poręba
piątek, 26 kwietnia, 2024

Agata zaprasza

Drodzy Rodzice ze Szklarskiej Poręby i okolic…


Od kilku lat mieszkam w Szklarskiej, od tego samego czasu chciałabym Małych Mieszkańców tego miasta zarazić swoją pasją jaką jest taniec ludowy. Do tej pory starałam się dotrzeć do Was Rodzice i do Waszych Pociech przez różnego rodzaju instytucje – szkoły, przedszkola, domy kultury – byłam w nich w ubiegłych latach szkolnych. Niestety nie udało się, nie mieliśmy okazji poznać się i spróbować pokazać Dzieciom czym jest taniec ludowy, kultura i muzyka. Odwiedziłam przedszkola i szkoły Waszych Maluchów, ale niestety nie pomogło to, wielu z Was nie uzyskało nawet informacji, że byłam, że pokazałam Dzieciom jak wygląda stój ludowy, że zatańczyły ze mną krakowiaka i poleczkę. Być może nauczycielom i dyrekcji owych placówek mój pomysł wydaje się mało atrakcyjny – nie oceniam, przypuszczam -, przez co tak często styka się on z niechęcią podejmowania tematu organizacji zajęć dodatkowych. Dlatego też postanowiłam za pomocą Facebooka dotrzeć do Was Drodzy Rodzice i bezpośrednio zapytać Was o zdanie – co Wy jako Rodzice, którzy na co dzień obserwują swoje dzieci, wiedzą czym się interesują, albo co mogłoby być dla nich atrakcyjne i interesujące, co uważacie – chcielibyście by Wasze Maluchy uczestniczyły w zajęciach, które są całkowicie wiążą się z ruchem, uczą wielu pięknych, nowych rzeczy, wpływają na motorykę i zakres ruchu Waszych Dzieci?
Odezwijcie się proszę pod tym postem, albo w wiadomości prywatnej do mnie. Jestem do Waszej dyspozycji, bardzo chętnie porozmawiam i wytłumaczę, jeśli pojawi się chęć spotkania – przyjdę. Dajcie tylko proszę znać. Mam nadzieję, że mój post dotrze do jak jak większej liczby Rodziców, dlatego moja druga prośba jest o udostępnianie jej i podsyłanie sobie nawzajem.

>>> Facebook…

 

O co chodzi z tym folklorem?
Zrodziła się wizja organizacji zajęć tanecznych poświęconych całkowicie polskim tańcom ludowym i narodowym. W Szklarskiej Porębie nie ma grupy tanecznej, warsztatów, zespołu, który zajmowałby się właśnie tą dziedziną sztuki, zajęć, gdzie dzieci i młodzież – ale i dorośli – mogliby poznać tajemnice polskiej kultury ludowej, obrzędów, tradycji, muzyki, tańców. Jest jednak osoba, która chciałaby przekazać swoją wiedzę, zdobytą dzięki własnej pasji, doświadczeniu oraz studiów.
W związku z tym zrodził się pomysł utworzenia zespołu, zawiązania grupy, albo po prostu organizacji zajęć tanecznych dla dzieci i młodzieży ze Szklarskiej Poręby i okolic, podczas, których uczestnicy mieliby możliwość poznania tego, co składa się na kulturę ludową i narodową naszego kraju. Ktoś pomyśli, no tak, muzycy, instruktor, sala, kostiumy, PIENIĄDZE! Nikt jednak nie pomyśli DZIECI – bo to im dedykowane są przede wszystkim owe zajęcia. Najpierw warto byłoby podjąć jakiekolwiek działania, które w efekcie dałyby chociażby kilkuosobową frekwencję. Następnie niech zostanie podjęty temat sali – instruktor już jest. Jeżeli będą dzieci, instruktor i sala to dalej można myśleć o muzykach, kostiumach, wyjazdach, czyli wszystkim tym co wiąże się z kosztami.

Takie działanie może przynieść z biegiem czasu korzyści dla mieszkańców, ale i dla miasta. Po pierwsze – dzieci i młodzież, a może i dorośli będą mieli kolejną alternatywę na zagospodarowanie swojego wolnego czasu. Fakt, nie będzie to nic z zakresu robotyki, aikido, zumby – czego nie wolno negować, bo każdy robi to co lubi – ale będzie to coś, co rozwinie wiedzę, a może nawet i przyniesie zupełnie nowe informacje, które pozwolą na postrzeganie dobrze znanych nam obrzędów w zupełnie inny sposób. Taniec = muzyka, ruch, kondycja, koordynacja, motoryka, zakres. Są to z punktu laika błahe aspekty życia, nie mniej jednak z punktu widzenia pedagoga, rodzica, lekarza są to aspekty bardzo ważne. Po drugie – wraz z organizacją zajęć, mógłby powstać zespół, który mógłby stać się wizytówką miasta. Fakt, Szklarska Poręba, czy też Dolny Śląsk, mają ubogą kulturę, nie mniej jednak, można to wykorzystać jako swój atut, starając się zrekompensować to poprzez przekazywanie tradycji czerpanych z innych regionów kraju.

Być może warto pochylić się i zastanowić nad powołaniem do życia takiej jednostki artystycznej w Szklarskiej Porębie rozpatrując to, pod kątem zainteresowania mieszkańców tematem tradycji i folkloru.

 

Agata Tamioła

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje