-3.6 C
Szklarska Poręba
piątek, 6 grudnia, 2024

O umiejętności dyskusji słów kilka

Dyskusja (od łac. discussio ‘roztrząsanie’) – jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób. Dyskusja może mieć formę ustną (komunikacja werbalna) lub pisemną. Tyle sucha definicja. A teraz o praktyce dnia codziennego Rady Miasta Szklarskiej Poręby.

Praca Rady Miasta odbywa się w Komisjach, których posiedzenia są otwarte dla mieszkańców, chyba że Przewodniczący zadecyduje inaczej. Na posiedzeniach zapadają ważne decyzje. Decyzje zapadają po dyskusji, do której zgłaszają się poszczególni radni, a głosu udziela im prowadzący obrady. I w tym problem. Styl i forma dyskusji zależna jest od tematu, ale i temperamentu radnych, argumentów, a w razie ich braku … słyszymy niestety czasem podniesiony głos, przepychanki słowne, przerywanie innemu w pół słowa czy wręcz przekrzykiwanie. Czasem bywa jak w znanym przysłowiu: „I śmieszno, i straszno”. Rzeczowe argumenty, jeśli są niewygodne, schodzą niestety na dalszy plan. A przecież jest kilka przesłanek, którymi dyskutujący powinni się kierować i które warto być może przypomnieć:

– Wzajemny szacunek. To warunek jakiejkolwiek sensownej relacji w dyskusji. Koncentrować się należy na sile argumentów, a nie argumentacji siłą.

– Części wspólne. Podstawowa zasada w dyskusji brzmieć powinna, że o faktach się nie dyskutuje. Jeżeli na dworze jest, tak jak dziś 5 stopni Celsjusza, to należy przyjąć ten standard za wspólny. Inaczej jest to po prostu zwykła głupota.

– Odróżnianie faktów od ich interpretacji.  Nie trzeba narzucać drugiej stronie własnej interpretacji.  Jeden lubi ciastko z kremem, a inny bez.

– Przyznanie się do braku racji. Jeśli naprawdę argumentacja strony przeciwnej rozbija przedstawione racje, nie używać należy twierdzeń ewidentnie zaprzeczających logice, nie posługiwać się fałszywymi lub niesprawdzonymi informacjami. Tak, można się mylić i to wcale nie jest dyshonorem.

– „A u was na Dolnej Murzynów biją”. To tak zwany sofizmat, czyli taktyka „odwracania kota ogonem”. Mieszanie prawdy z fikcją lub wykorzystanie prawdziwych faktów czy półprawd do stworzenia całkowicie fałszywej tezy.

Przytoczenie tych kilku prostych prawd wydało mi się w tym miejscu konieczne.

A powracając do posiedzeń Rady Miasta. Istotną, moderującą rolę we właściwym prowadzeniu dyskusji na posiedzeniach komisji Rady odgrywa Przewodniczący Komisji, a podczas sesji Przewodniczący Rady Miasta bądź jego Zastępca. Od niego wiele zależy, bądź zależeć powinno. Wzorcowo; powinien być przedstawiony problem, po czym winna nastąpić dyskusja w oparciu o konkretne, merytoryczne argumenty, zwykle zakończona głosowaniem i stosownym wpisem do protokołu. I oby tak się zawsze działo…

I takich mądrze prowadzonych obrad i kultury dyskusji bardzo bym sobie życzył. Dla dobra Szklarskiej Poręby i dla dobra nas wszystkich.

 

 

   Przemysław Wiater

 

Wykorzystano: https://pixabay.com/pl/

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje