13.5 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 29 maja, 2023

60 ton na 60-lecie

Szklarska Poręba w sobotę świętowała 60-lecie nadania praw miejskich na sportowo (>>>link). 60 okrążeń wokół miejskiego stadionu na 60-lecie praw miejskich. Chcemy podkreślać nasz związek ze sportem i tradycje sportowe, chcemy być postrzegani jako miejsce treningów i wzmacniania formy. To tutaj, w Szklarskiej Porębie właśnie, mają być te optymalne warunki dla treningów – wysokość nad poziomem morza, czyste powietrze, bliskość przyrody. Tymczasem jesteśmy zasypani odpadami. Tegoroczny sezon letni ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne należy do krajan. Mało turystów z zagranicy, króluje krajowy produkt tradycyjnego śmiecenia wszędzie i mówienia: “to nie ja”. Czy to ubrani w t-shirt z napisem “aloha”, czy w patriotyczną koszulinę z orłem uzbrojonym w ostre szpony, turysta krajowy zachowuje się podobnie. Tam, gdzie je, tam i śmieci. A zapytany, czemu to robi, odpowiada zdziwiony, że jak to, przecież kubłów nie ma, a jak są, to 10 metrów od niego, a w ogóle to na szlakach by poustawiali itd., itp. Tak odpowie tylko ten bardziej zorientowany w kwestiach antropopresji. Natomiast obyty w świecie, co to bywał w Łomży, opalał się w Zoppot i na Costa del Sol, popatrzy ze wzgardą i ewentualnie odpowie wielkopańsko: “płacę, to wymagam”.

Dodam od siebie, że najgorzej jest w weekend i wtedy można znaleźć wytłumaczenie dla tych turystów, którzy jednak starają się trafić do kosza. Już w sobotę po południu wszystkie kubły w centrum są zawalone po brzegi, aż się z nich wysypuje. A jeszcze wieczór i cała niedziela przed nimi. Czy można się dziwić, że śmieci walają się później wszędzie i czekają na wzruszającą akcję wiosenną “sprzątanie świata”, którą tak lubią szkoły?

 

 

Stąd propozycja, żeby nie kółkami wkoło stadionu, ale z worami na odpady świętować 60-lecie.

60 TON NA 60-LECIE.

60 ton przy obecnym wysypie śmieci można uzbierać w parę godzin. Niech choć na chwilę odetchnie Szklarska Poręba pod polskim zarządem. A, i koniecznie wyedytujmy rocznicową pocztówkę z hałdą zebranych śmieci na pierwszym planie. Jak się zmieści, to może być Szrenica w tle, aczkolwiek nie jest konieczna.

 

 

 

2020 Michał Pyrek

- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Szkoda tylko że burmistrz ze swoją świtą tego nie widzi i uważa że miasto jest sprzątane. Ruszył by się raz w sobotę wieczorem na obchód to może zmienił by zdanie. Może trzeba kogoś dodatkowo w weekendy zatrudnić skoro miejskie służby nie ogarniają.

  2. I co, Mirosław Graf miałby się lansować na tle góry śmieci? Niedoczekanie! A właśnie to by był hit samorządowy na skalę Polski, tylko że on tego nie ogarnia.
    Szkoda cholera, że wśród pracowników gminnych nie ujawniła się taka idea! Co się z Wami dzieje? Przecież są wśród Was bardzo sensowni ludzie. Dlaczego tak miękko ulegacie standaryzacji pomysłów? Różnych biegów rocznicowych jest w bród, a rocznicowych zbiórek śmieci nie ma. Zbieranie śmieci wymaga równie dużego wysiłku, co bieganie w kółko po stadionie. A na koniec można urządzić imprezę z muzyką i medalami. Dlaczego nie napiszecie z czymś takim do GŁOSU SZKLARSKIEJ PORĘBY? Na pewno pochwyci temat i opublikuje. Słusznie należy przypuszczać, że słowem nie piśnie służalczy biuletyn Grafa, ale macie GŁOS. Tak, MACIE GŁOS. Stawiam tezę – Wam, tym kilkunastu, z którymi można „konie kraść” jakoś się nie chce. Albo obawiacie się podpisać się pod pomysłem, który nie znalazłby poklasku i wodza. I tak źle i tak niedobrze. Prędzej baćko Łukaszenka abdykuje? Nie namawiam do jakiegoś buntu na pokładzie gminnej władzy. M. Graf wybory wygrał i koniec szans na duże zmiany. Są jednak szanse na zmiany krok po kroku. On też się uczy! Nie bójta się wójta!

  3. Przecież w pałacu na Granitowej powiedzą że w mieście jest porządek i MZGK wspaniałe sprząta. Wystarczy że jaśnie pan przeszedł by się po ulicach, skwerkach i punkach widokowych to by zobaczył jaki syf i brud dookoła. A ponadto obrzydliwy smród koło Ponurej Małpy. Wizytówka Szklarskiej. Jaki zapach taka władza.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje