-1.1 C
Szklarska Poręba
niedziela, 10 grudnia, 2023

60 ton na 60-lecie

Szklarska Poręba w sobotę świętowała 60-lecie nadania praw miejskich na sportowo (>>>link). 60 okrążeń wokół miejskiego stadionu na 60-lecie praw miejskich. Chcemy podkreślać nasz związek ze sportem i tradycje sportowe, chcemy być postrzegani jako miejsce treningów i wzmacniania formy. To tutaj, w Szklarskiej Porębie właśnie, mają być te optymalne warunki dla treningów – wysokość nad poziomem morza, czyste powietrze, bliskość przyrody. Tymczasem jesteśmy zasypani odpadami. Tegoroczny sezon letni ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne należy do krajan. Mało turystów z zagranicy, króluje krajowy produkt tradycyjnego śmiecenia wszędzie i mówienia: “to nie ja”. Czy to ubrani w t-shirt z napisem “aloha”, czy w patriotyczną koszulinę z orłem uzbrojonym w ostre szpony, turysta krajowy zachowuje się podobnie. Tam, gdzie je, tam i śmieci. A zapytany, czemu to robi, odpowiada zdziwiony, że jak to, przecież kubłów nie ma, a jak są, to 10 metrów od niego, a w ogóle to na szlakach by poustawiali itd., itp. Tak odpowie tylko ten bardziej zorientowany w kwestiach antropopresji. Natomiast obyty w świecie, co to bywał w Łomży, opalał się w Zoppot i na Costa del Sol, popatrzy ze wzgardą i ewentualnie odpowie wielkopańsko: “płacę, to wymagam”.

Dodam od siebie, że najgorzej jest w weekend i wtedy można znaleźć wytłumaczenie dla tych turystów, którzy jednak starają się trafić do kosza. Już w sobotę po południu wszystkie kubły w centrum są zawalone po brzegi, aż się z nich wysypuje. A jeszcze wieczór i cała niedziela przed nimi. Czy można się dziwić, że śmieci walają się później wszędzie i czekają na wzruszającą akcję wiosenną “sprzątanie świata”, którą tak lubią szkoły?

 

 

Stąd propozycja, żeby nie kółkami wkoło stadionu, ale z worami na odpady świętować 60-lecie.

60 TON NA 60-LECIE.

60 ton przy obecnym wysypie śmieci można uzbierać w parę godzin. Niech choć na chwilę odetchnie Szklarska Poręba pod polskim zarządem. A, i koniecznie wyedytujmy rocznicową pocztówkę z hałdą zebranych śmieci na pierwszym planie. Jak się zmieści, to może być Szrenica w tle, aczkolwiek nie jest konieczna.

 

 

 

2020 Michał Pyrek

- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Szkoda tylko że burmistrz ze swoją świtą tego nie widzi i uważa że miasto jest sprzątane. Ruszył by się raz w sobotę wieczorem na obchód to może zmienił by zdanie. Może trzeba kogoś dodatkowo w weekendy zatrudnić skoro miejskie służby nie ogarniają.

  2. I co, Mirosław Graf miałby się lansować na tle góry śmieci? Niedoczekanie! A właśnie to by był hit samorządowy na skalę Polski, tylko że on tego nie ogarnia.
    Szkoda cholera, że wśród pracowników gminnych nie ujawniła się taka idea! Co się z Wami dzieje? Przecież są wśród Was bardzo sensowni ludzie. Dlaczego tak miękko ulegacie standaryzacji pomysłów? Różnych biegów rocznicowych jest w bród, a rocznicowych zbiórek śmieci nie ma. Zbieranie śmieci wymaga równie dużego wysiłku, co bieganie w kółko po stadionie. A na koniec można urządzić imprezę z muzyką i medalami. Dlaczego nie napiszecie z czymś takim do GŁOSU SZKLARSKIEJ PORĘBY? Na pewno pochwyci temat i opublikuje. Słusznie należy przypuszczać, że słowem nie piśnie służalczy biuletyn Grafa, ale macie GŁOS. Tak, MACIE GŁOS. Stawiam tezę – Wam, tym kilkunastu, z którymi można „konie kraść” jakoś się nie chce. Albo obawiacie się podpisać się pod pomysłem, który nie znalazłby poklasku i wodza. I tak źle i tak niedobrze. Prędzej baćko Łukaszenka abdykuje? Nie namawiam do jakiegoś buntu na pokładzie gminnej władzy. M. Graf wybory wygrał i koniec szans na duże zmiany. Są jednak szanse na zmiany krok po kroku. On też się uczy! Nie bójta się wójta!

  3. Przecież w pałacu na Granitowej powiedzą że w mieście jest porządek i MZGK wspaniałe sprząta. Wystarczy że jaśnie pan przeszedł by się po ulicach, skwerkach i punkach widokowych to by zobaczył jaki syf i brud dookoła. A ponadto obrzydliwy smród koło Ponurej Małpy. Wizytówka Szklarskiej. Jaki zapach taka władza.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Referendalne ABC

Kościół kocha hojnych

Urzędowa samowola

Prostowanie sprostowania