11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

150 000 złotych za nielegalną rozbiórkę

Spółka Stone Hill budująca trzy apartamentowce pomiędzy ulicami Słoneczną a Krótką w Szklarskiej Porębie została ukarana kwotą 150 tysięcy złotych za nielegalna rozbiórkę obiektu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków – Perły II. Właściciele spółki to znane nazwiska jeleniogórskich deweloperów (>>>link do wpisu do KRS). Słowa “dewastator” i “deweloper” powoli scalają się znaczeniowo na gruncie Szklarskiej Poręby. A wystarczy sięgnąć do słownika, aby dowiedzieć się, kim mogli by być, gdyby działali zgodnie z definicją. “Developer” wg Oxford Dictionary for Lerners to osoba lub organizacja, która kupuje grunt lub budynki w celu wybudowania nowych mieszkań, sklepów, lub aby wyremontować stare obiekty w celach zarobkowych (“a person or company that buys land or buildings in order to build new houses, shops, etc., or to improve the old ones, and makes a profit from doing this”). Chciałoby się mówić o rozwoju, tak jak pozwala na to tłumaczenie angielskiego słowa development. Niestety, w Szklarskiej Porębie jest to rozwój po trupach.

“Wzrok” zakryty reklamą Czarnego Kamienia czeka. Na co? (zdj. MP)

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków prowadzi także postępowanie wobec kolejnego właściciela zabytkowego budynku – dawnego “Wzroku” przy ul. Osiedle Podgórze 13, 14. Tym razem to nasz lokalny deweloper (definicja – patrz wyżej). Jaki będzie finał tej sprawy, nie wiadomo. Póki co, właściciel niewiele sobie robi z faktu dokonanej dewastacji Jego własności (>>>ironicznie o fakcie oczekiwania). Nie osusza obiektu , tylko spokojnie czeka… Na co? Dowiemy się już wkrótce.

 

 

2020

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

4 KOMENTARZE

 1. Mhm

  Kara 150.000 zł brzmi poważnie, poważnie dla zwykłego “Kowalskiego”. Ale czy jest to adekwatna kara dla dewelopera. Widziałem na ich płocie baner z ceną 6.900 zł/m2 czyli ta kara to są tylko sprzedane 22 m2. Albo inaczej jeśli cała inwestycja ma dajmy na to 5.000 m2 to z każdego metra 30 zł wystarcza na pokrycie kary.

  Ciekawy jestem jak zostanie wyegzekwowane przywrócenie zabytku do stanu “jak najlepszego”?
  Warto się temu przyjrzeć!

  • Do “Szukam to” z 19.08.2020 o 11:13:
   Nawet biorąc pod uwagę, że kara ta będzie musiała być sfinansowana z marży, to w dalszym ciągu wydaje się niewielka. Niemniej należy pamiętać, że mamy do czynienia z budynkiem wpisanym do gminnej ewidencji zabytków, a nie do rejestru zabytków. Dopiero zabytki wpisane do rejestru obejmuje pełna ustawowa ochrona. Dla porównania: w Szklarskiej Porębie mamy 30 nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, a w Kowarach 85 obiektów i jeden pomnik historii. Od roku 2000 wpisano w Szklarskiej Porębie jedynie 9 obiektów do rejestru zabytków (>>>link do BIP). Rzeczywista ochrona leży więc odłogiem, brak jest zachęt ze strony gminy i niewielka aktywność DWKZ (to urząd ochrony zabytków inicjuje proces wpisania obiektu do rejestru). Karę dla Stone Hill należy więc rozpatrywać w takim kontekście.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje