16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Zaangażowanie mieszkańców

Jak wciągnąć mieszkańców w proces planistyczny?

Fundacja Stabilo prowadzi projekt grantowy pn. „Partycypacja w Planowaniu” >>> (http://stabilo.org.pl/partycypacja-w-planowaniu/). Istnieje możliwość zgłoszenia gminy, która proceduje w chwili obecnej plan zagospodarowania miejscowego. Na sesji w dn. 28 grudnia RM przyjęła uchwałę o rozpoczęciu procedowania aktualizacji MPZP dla Szklarskiej Poręby Dolnej. Nie uchwalony jest plan “Nowe Centrum” – więc tu spełniamy warunki formalne do zgłoszenia w projekcie. Projekt zakłada przeprowadzenie procesów konsultacyjnych na terenie gminy pod okiem fachowców. Wiedza uzyskana tą drogą jest tym cenniejsza, że daje cenne doświadczenie na przyszłość na temat skutecznych sposobów włączania mieszkańców w procesy planistyczne. Czyli pasuje do naszej zagubionej w tym aspekcie Gminy jak ulał. Aplikować może tylko urząd, wysłałem maile o projekcie do z-cy burmistrza Zbigniewa Misiuka i Kierownik Referatu Rozwoju, Planowania Przestrzennego i Nieruchomości, Edyty Kimbort. Do 21 stycznia mogą zgłosić swój udział w konsultacjach, jakie będą miały miejsce we Wrocławiu 23 stycznia. Funduszu Społecznego.
Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś II.
Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji.
Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego.
Informację o projekcie dostałem od Ryszarda Rzepczyńskiego.

2018 Michał Pyrek

- Reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Miasto wykłada dla mieszkańców plan zagospodarowania przestrzennego, a mieszkańcy wykładają … na plan. I tak to się kręci od lat. No chyba, że ktoś widzi wyłącznie własny interes. Smutne.

  • Wnioski do planu, jak je przeglądam od lat, zawsze dotyczą własnego partykularnego interesu: zwiększenia intensywności zabudowy kosztem powierzchni biologicznie czynnej, podniesienia pułapu dopuszczonej wysokości budynku itd. O to chodzi właśnie, aby przerwać zamknięte koło: burmistrz przygotowuje biurem architektoniczno-urbanistycznym plan i wykłada gotowy do konsultacji i zgłoszenia ew. wniosków i uwag przez osoby posiadające działkę na oplanowywanym obszarze lub przez takie, według których proponowany plan narusza szeroko pojęty interes wspólny (zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym). Z reguły ma je gdzieś, bo jak wykazać na tym poziomie zagrożony interes wspólny, jak można uchwalić dokumenty prawa miejscowego zaopiniowane negatywnie np. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska aktualizacja studium z 2016r.), czyli instytucje, która de facto znaczy więcej niż przeciętny Kowalski? Przeciętni mieszkańcy mogą nie orientować się w tych sprawach, ale przygotowujący plan dobrze wiedzą, co daje brak zainteresowania mieszkańców. Szkoda, gdyż przestrzeń jest jedna i jej pochopne zagospodarowywanie niesie konsekwencje na długie dziesięciolecia. Więcej uwagi planowaniu przestrzennemu, jako procesowi poświęcę w dłuższym tekście na dniach.

 2. Poruszam temat śmieci. Wszystkie pensjonaty borykają się z tym problemem – zawalone są śmieciami, które w sezonie, przy najeździe turystów, odbierane są raz w tygodniu, czyli tak jak poza sezonem. Gdzie tu logika? Czy tonięcie w śmieciach stało się już standardem? Dlaczego miasto nie rozdziela okresu pozasezonowego od sezonowego, w którym śmieci powinny być wywożone min. 2 razy w tygodniu? Czy ta sprawa zostanie w końcu rozwiązana? Problem trwa od lat…

  • Umowa śmieciowa określa częstotliwość wywozu. To robi się, chyba aneksem do umowy, o ile firma śmieciowa zgodzi się na zwiększenie przyjazdów. Jeżeli tak to zwiększą się koszty odbioru śmieci. Może samemu wywozić w okresach szczytu? PSZOK odbierał śmieci za darmo. To spekulacje osobiste. Od organizacji systemu jest miasto. Od informacji i edukacji w temacie jest biuletyn. Oraz Radni w czasie swoich spotkań z mieszkańcami.
   Wieści doniosły, że firma śmieciowa ma jakieś kłopoty, więc nie należy wiele się spodziewać. Urząd miasta- sekretariat tel. 757547700.

  • Poza sezonem wystawiam 1 kosz na śmieci, w sezonie 2 kosze. Odpowiedzialność za gospodarkę odpadami (w tym wybór sprawdzonego usługodawcy) ponosi miasto.

 3. Pani Edyta Kimbort odpisała mi dzisiaj:
  Bardzo dziękuję za przesłaną informację. Weźmiemy udział w spotkaniu, które będzie miało miejsce we Wrocławiu w dniu 23.01. b.r. Na spotkanie został delegowany pracownik referatu.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje