19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Strajk klimatyczny

W piątek 20 września w wielu krajach na świecie, a także w 68 miastach Polski odbył się Strajk Klimatyczny. Pomysłodawczynią copiątkowych strajków młodzieży jest 16-letnia Szwedka, Greta Thunberg. Młodzi ludzie mają dosyć inercji i samozadowolenia zakłamanych polityków, którzy albo nie dostrzegają problemu zmian klimatycznych, albo wykorzystują podania pasterskich ludów z epoki brązu dla usprawiedliwienia dalszej eksploatacji kurczących się zasobów naszej planety. Jak na przykład polskie Ministerstwo Środowiska, gdzie króluje obecnie biblijna klika. Także Szklarska Poręba, choć na uboczu, a może właśnie dzięki temu, stała się w obecnej dobie łakomym kąskiem inwestorów mających za nic zasoby przyrodnicze, zrównoważony rozwój i przyszłe pokolenia. W realizacji morderczych celów pomaga im brak zdecydowania naszego samorządu w kwestii obrania kierunków i sposobów ochrony miejsc przyrodniczo i krajobrazowo cennych w obszarze przełomu rzeki Kamiennej. Na jednym z transparentów, niesionym przez uczestnika protestu w Sydney, przeczytałem: “Twoja kasa jest bezużyteczna, jeśli zabijamy planetę!” Niech wybrzmi ono, jako memento. Może przywróci niejednej decydenckiej głowie jej właściwe funkcje: zamiast wyczekiwania na kolejny comiesięczny przelewik ochoczo pobieranych środków z gminnej kasy, głowa zacznie pracować nad przyszłością następnych pokoleń, które chcą mieć wodę, a nie kupy w Kamiennej, zielone łąki na Białej Dolinie, a nie apartamentowce w otoczeniu parkingów.

Już po drodze zbieramy śmieci (20.09.2019, zdj. MP)

Akcja! (20.09.2019, zdj. MP)

Ponieważ nie mogłem obok tego wydarzenia przejść obojętnie, wraz z klasą drugą z SP nr 1, do której uczęszczają moje dzieci, wyszliśmy ze szkoły. Trzymając przygotowane przez nich, pod opieką wychowawczyni pani Agnieszki Szczesnej, plakaciki, udaliśmy się na Skatepark koło Orlika, aby posprzątać to, co ich starsi koledzy i koleżanki tam w beztrosce wyrzucili. Choć “urwaliśmy się” tylko z jednej lekcji, zbiór był obfity. Sprzątanie poprzedziłem krótką, acz rzeczową rozmową w klasie na temat zagrożeń i zmian w środowisku czynionych ludzką ręką. Drugoklasiści za 10 lat staną się wyborcami. O ich świadomość musimy zadbać już dziś.

 

MY nie chcemy syfu (20.09.2019, zdj. MP)

 

 

 

 

 

2019 Michał Pyrek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

4 KOMENTARZE

  • Odpowiem Pani anegdotą. W zeszłym roku, jakoś na wiosnę, zdążałem ku schodom koło apteki Retro. Do mych uszu doszły urywane zdania, które zawierały takie oto sformułowania: “ja pierd…”, “a weź, kurw…”. Wychynęła dwójka znanych mi uczniów SP nr 1, czynnych ministrantów (widziałem ich w ubraniach branżowych w czasie zbiórki środków pieniężnych, kolędą zwaną). Obecny słownik milusińskich dawno już wyparł ze swego zasobu “kurczę blade” czy “o jejku rety”. Co do Dyrekcji, to proszę pytać, bo inaczej Pani słowa brzmią trochę, jak szmalcownicze “coś mi tu czosnkiem śmierdzi”. Co do Pani języka, to proszę nie obawiać się stosować form żeńsko osobowych nazw zawodów, czy pełnionych funkcji: “Pani Wychowawczyni” jest normą językową.

 1. Fajna mikro cząsteczka ekologiczna. Warto poczytać gdzie jest zródło zmian kimatycznych, które stanowi w mediach temat tabu. Problem emisji CO2 przez przez samoloty / a nie ma danych ile CO2 emituje np. przelot F16 i F35/ jest zamiatany pod dywan. A para prezydencka skupia się na zbieraniu śmieci w lesie razem ” borowikami”.
  https://ulicaekologiczna.pl/technologie/lot-obliczy-slady-co2-na-niebie
  https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/45/transport-lotniczy
  https://www.fly4free.pl/rekord-ile-lotow-pasazerskich-w-ciagu-doby/?fbclid=IwAR3MAmL5u269Z5Opcg96NoQYIlTKWtjQRJwaR1PuGV3tUYwxTh9NgQTIFN4

  Od redakcji: Przepraszam za dłuuuugą edycję, ale komentarz zawieruszył się w spamie.

 2. Niedługo wrócą polskie tradycje, przecież teraz wszystko musi być narodowe – “do kroćset!”, “tam do diaska!”, “o wciórności!”
  Motyla noga! 🙂

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje