3.6 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 4 marca, 2024

Pal z głową

Umiejętność prawidłowego palenia w piecu wymaga wiedzy. Prawidłowe palenie, czyli najbardziej efektywne, najmniej marnotrawiące paliwo, dostosowane do budowy pieca, wykorzystujące paliwo odpowiedniej jakości, nie obciążające nadmiernie środowiska i nie trujące sąsiadów.

Ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie można ściągnąć “Podręcznik domowego palacza” pt. >>>”Nowoczesne palenie węglem i drewnem”. Podręcznik ten jest efektem oddolnej inicjatywy edukacyjnej, z którą można się zapoznać na stronie >>>czysteogrzewanie.pl.

Palenie od góry, które jest wskazywane jako najbardziej efektywne i najmniej zanieczyszczające powietrze jest możliwie tylko w piecach z wlotem powietrza znajdującym się pod rusztem, a wylotem spalin u góry paleniska. Na pewno jest to optymalny sposób palenia w kominkach i jest zalecany przez producentów tego typu piecyków.

Gdzie da się palić od góry? (źródło: czysteogrzewanie.pl)

Dopóki większość z nas jako źródło ciepła używa węgla i drewna, dopóty ta technika będzie godna rozpowszechniania. Należy jednak pamiętać, że pomimo swej efektywności i minimalizowania emisji pyłów PM 10 i PM 2,5 do atmosfery, w dalszym ciągu powoduje emisję szkodliwych tlenków pochodzących ze spalania. Wiele zależy również od jakości używanego przez nas paliwa: czystości węgla i wilgotności drewna.

Warto zapoznać się z tą lekturą, zwłaszcza że z większości domów w Szklarskiej Porębie wydobywa się z komina dym. Szkoda jednak, że poradnik został umieszczony jedynie na stronie BIP, na którą niewielu mieszkańców zagląda, a nie ma go na głównej stronie Miasta, ani Biuletynu Miejskiego “Pod Szrenicą”.

 

 

 

2019 Redakcja

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC