Na sesji nadzwyczajnej (wtorek 12.02.2019) zwołanej w ultra szybkim tempie w związku z wdrożeniem Budżetu Obywatelskiego, grupa Radnych złożyła pisemne oświadczenie odczytane na forum i przekazane do dokumentacji rady.
Oświadczenie Protestujemy przeciw sposobowi i formie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie na dzień 12 lutego 2019 r.
Uzasadnienie 11 lutego około godz. 15 Małgorzata Drużkowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie za pośrednictwem Biura Rady Miejskiej poinformowała drogą elektroniczną radnych o zwołaniu na dzień 12 lutego o godz. 16.30 nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie. W treści powiadomienia pominięty został temat sesji. Złamany został paragraf 24 Statutu Miasta Szklarska Poręba, który w punkcie 4 określa termin powiadomienia zwołania sesji nadzwyczajnej na co najmniej 3 dni przed jej rozpoczęciem oraz konieczność podania przedmiotu obrad.
Sylwia Cybulska-Pyczak |
…aby nie było czasu na przygotowanie się… takie akcje nie są bez celu
Zwołanie w tak krótkim czasie sesji nadzwyczajnej miało na celu przyspieszenie wdrożenia budżetu obywatelskiego,który tak naprawdę ma służyć mieszkańcom, a powinien być uchwalony dobrych parę lat temu.
Po co więc szukanie dziury w całym?
Szkoda że nie opublikowana została odpowiedź na ten zarzut przedstawiona przez Panią Karolinę Szalewską – Wrona odnośnie przyczyn dla których sesja została w takim trybie i takim terminie. A chodziło tu przecież o działanie w interesie mieszkańców. A radny winien w tym interesie działać. Sprawowanie mandatu radnego to rodzaj publicznej służby na rzecz mieszkańców. Nie ma się co buntować. Ta demonstracja była zupełnie zbędna.
Ten pośpiech wynikał z popędzania z budżetem obywatelskim. Jest strasznie mało czasu na działania. Ale gdyby coś mi umknęło, to proszę na maila glossp.redakcja@gmail.com
Radny powinien działać w interesie mieszkańców, ale zgodnie z prawem. Złamane zostały postanowienia Statutu Miasta Szklarska Poręba. Wszyscy radni głosowali za Budżetem Obywatelskim. Odpowiedzialną za zwołanie sesji nadzwyczajnej w dniu 12 lutego na wniosek Mirosława Grafa Burmistrza Miasta była Małgorzata Drużkowska Przewodnicząca Rady Miejskiej.
Szanowni , czy ja dobrze rozumiem ? Przewodnicząca zwołała sesję bezprawnie . Proszę o odpowiedź osoby znające się na temacie .
1. Czy taka sesja w świetle prawa jest legalna ?
2. Czy osoba zwołująca sesję łamiąc obowiązujące przepisy może być pociągnięta za to do odpowiedzialności ?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Jeżeli na początku kadencji pani przewodnicząca świadomie dopuszcza się takich działań to trzeba sobie zadać pytanie co będzie dalej i czy wybór pani Drużkowskiej na to odpowiedzialne stanowisko nie był błędem .
Wiele w tym mieście jako mieszkańcy musimy znosić ale są granice ….
Wg. Radnych regulamin został złamany, ale jakby chodziło o „szczytny cel” – winny, ale sąd odstępuje od wymierzania kary… 😉 Takie sprawy raczej nie unieważniają sesji. Pole dla prawników.
Są sytuacje, które wymagają natychmiastowego działania. W przypadku budżetu obywatelskiego (BO), uchwała wchodzi w życie po jej publikacji, dwa tygodnie po uchwaleniu, wtedy dopiero rusza cała machina. Realizacja zadań w ramach BO od pierwszych pomysłów, poprzez proces weryfikacji, wybór ostatecznych zadań, przygotowanie pola do działania, rozpoczęcie i wreszcie zakończenie tychże, powinno zakończyć się w roku bieżącym. Zatem, jak się Państwo domyślacie, czas odgrywa tutaj kluczową rolę.
Wszyscy radni, którzy podpisali się pod tym protestem doskonale rozumieją skąd wyniknął ten pośpiech. Uchwalając BO nikt, jak widać, nie miał tutaj wątpliwości i głosował za. Niemniej przedmiotem tej uchwały była sprawa bardzo ważna, złożona, wymagająca dużo uwagi i szczegółowej analizy. W naszej ocenie aż tak szybki tryb pracy jest potencjalnie szkodliwy i niebezpieczny. Chcielibyśmy w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji tak aby w biegu, nieumyślnie nie narobić więcej szkody niż pożytku. Stawiając się w sytuacji radnych, myślę że są Państwo w stanie zrozumieć, skąd ten wyraz niezadowolenia.