3.7 C
Szklarska Poręba
wtorek, 20 lutego, 2024

„Radny bezradny”…

….czyli przemyślenia samorządowca.

W czwartek, 21 lutego br. minie trzy miesiące od zaprzysiężenia nowego składu Rady Miasta. Jako że jest to dla mnie nowe doświadczenie, postanowiłem podzielić się swoimi refleksjami.

Moment rozpoczęcia pracy w radzie przypomina nieco skok do rwącego potoku. Wpada się po szyję w nurt wszystkich spraw z życia miasta, jest ekscytacja, ale i świadomość, że to nie zabawa. Ta nowa i bardzo różnorodna materia potrafi przytłoczyć tym bardziej, że od razu trzeba podejmować ważne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Ale jak to robić? Jak zmieniać Szklarską Porębę na lepszą? Co można zdziałać?

Burmistrz jest organem wykonawczym. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym. Inicjatywę uchwałodawczą posiada zarówno burmistrz jak i rada, a także obywatele miasta, więc teoretycznie każdy z nas ma wielkie możliwości. Wiadomo – pieniędzy nie ma na wszystko, ale czy tylko o pieniądze chodzi? Może zbyt mało rozmawiamy we wspólnym gronie?

W idealnym świecie spotkalibyśmy się wszyscy na spotkaniu plemiennym, wokół ogniska, zapalilibyśmy fajkę pokoju i prędzej czy później doszlibyśmy do satysfakcjonujących rozwiązań. Jednak w dzisiejszych czasach życie wygląda inaczej. Urzędnik pracuje od 7 do 15, podobnie jak większość radnych czy mieszkańców. Burmistrz podobno pracuje całą dobę. Jak więc planować wspólne spotkania, aby wszyscy mieli możliwość w nich uczestniczyć? Bo jeśli nie szanujemy wzajemnie swojego czasu, to rodzą się problemy w komunikacji. Nie ma konsultowania spraw na bieżąco i zdarza się, że uchwały dotyczące bardzo obszernych zagadnień trafiają do Rady zbyt późno, by można się było z nimi zapoznać i zająć stanowisko w ich sprawie. Przykładów podobnych napięć na linii Urząd – Rada, wynikłych z tego powodu można by podać już kilka. I tutaj bardzo pozytywna informacja. Otóż na prośbę Przewodniczącej RM, zaraz po wczorajszej sesji nadzwyczajnej, na której Rada uchwaliła regulamin budżetu obywatelskiego (jednogłośnie!), doszło do rozmowy członków Rady z Burmistrzem. Można powiedzieć, że zmierzamy w słusznym kierunku. Radni zgodzili się rozpoczynać posiedzenia komisji wcześniej niż do tej pory, aby mogli wziąć w niej udział również pracownicy Urzędu bez konieczności pozostawania „po godzinach”. Burmistrz Graf z kolei obiecał obecność swoją lub swojego zastępcy podczas obrad komisji. I chociaż ten kompromis nie załatwia sprawy w stu procentach, to ważnym jest fakt, że prowadzimy dialog i wszyscy chcemy usprawnienia współpracy między Radą, Burmistrzem i Urzędem, dla dobra ogółu. Co z tego wyjdzie? Pożyjemy, zobaczymy. Tymczasem, płynąc z nurtem miejskich spraw, pełen umiarkowanego optymizmu kłaniam się Państwu,

 

Radek Przybylski

 

Wykorzystano:
https://zmianywzyciu.pl

 

 

- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Brawo..ciesze sie za glos rozsadku.
  Bo odnioslem wrazenie po ostatniej sesji i wypowiedzi Pana Radnego Michalkow ze radni stawiaja siebie po stronie mieszkancow zapominajac ze po objeciu mandatu pelnia sluzebna role/ zostali funkcjonariuszami publicznymi na rowni z urzednikami i po to radny ma przyznana diete bo ma ona rekompensowac utrate zarobku a nie stanowic jego dodatkowego dochodu. Starajac sie o mandat kazdy z nich powinien sie zastanowic jak zdola pogodzic to z praca zawodowa. I czy np.w sezonie bedzie mogl odejsc od wyciagu..A nie za wszelka cene probowac wszystkiego zeby jemu bylo wygodnie, zeby z pracy sie nie zwalniac. Kazdy pracuje – urzednik tez. Tez ma rodzine i inne obowiazki, pasje. Tylko on nie chcial by radnym. Powinno sie wzajemnie to poszanowac.

 2. Udało się uzyskać zapewnienie o udziale burmistrza bądź jego zastępcy w pracach komisji Rady Miejskiej. Mam nadzieję, że to nam wszystkim pomoże, bo w tej kadencji było trochę jak w starym porzekadle: “nie wie lewica, co robi prawica”. Projekty uchwał mają być przedstawiane resortowym komisjom Rady odpowiednio wczesniej, a nie na ostatnia chwilę. Według oświadczenia przewodniczącej Małgorzaty Drużkowskiej tryb i forma zwołania ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej były czymś wyjątkowym, podyktowanym koniecznością jak najszybszego wprowadzenia projektu regulaminu Budżetu Obywatelskiego.

  • Cytat: „…Udało się uzyskać zapewnienie o udziale burmistrza bądź jego zastępcy w pracach komisji Rady Miejskiej…”

   Bardzo źle świadczy o Wodzach, że trzeba zabiegać o ich udział w pracach Rady. Zapachniało, jakby wielką łaskawością ze strony Burmistrzów. Myślę o ich poczuciu pełnionej służby. Panowie Burmistrzowie pracują dla miasta, a nie odwrotnie. Świadczą obowiązek pracy, ale przede wszystkim służą mieszkańcom. To mieszkańcy wybrali Szefa, a ten wice Szefa, a więc ponosi za wybór odpowiedzialność. Radni są przedstawicielami mieszkańców, a nie nowym wydziałem półdarmowych urzędników, którzy muszą zabiegać o łaskawość zwierzchników. Burmistrzowie mają czas pracy nienormowany, najwyższe płace, gabinety, względy i honory, ale i obowiązki nie tylko służbowe, tylko samorządowe.

 3. Chciałbym również podkreślić, że uchwalenie regulaminu na wtorkowej sesji nadzwyczajnej było sukcesem zarówno Rady jak i pracowników Urzędu, a także Mieszkańców. Zacząć należy od tego, że projekt budżetu miasta w swojej pierwotnej formie przygotowanej przez Burmistrza przewidywał okrągłe zero złotych na budżet obywatelski (BO). Rada zgodziła się uchwalić budżet pod warunkiem, że na BO będzie przeznaczona kwota 200.000zł i ostatecznie udało się ten cel osiągnąć. Pracownicy Urzędu przygotowali projekt regulaminu, nad którym pracowała Rada przy ogromnym wsparciu Komitetu Społecznego “Obywatelska Szklarska Poręba”. Zorganizowane zostały dwa spotkania konsultacyjne z Mieszkańcami. Wprowadzono wypracowane tym sposobem poprawki i w bardzo krótkim czasie, w trybie sesji nadzwyczajnej Rada uchwaliła regulamin, i to jednogłośnie. Pokazuje to, że przy odrobinie dobrej woli można działać szybko, skutecznie i co najważniejsze – wspólnie.

  Teraz, szanowni Państwo, w naszym wspólnym interesie jest mądrze korzystać z tej okazji, angażować w to siebie i innych Mieszkańców. Macie realną okazję zmieniać Szklarską Porębę na lepszą. Gorąco zapraszam, do dzieła!

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC