-7.1 C
Szklarska Poręba
sobota, 28 stycznia, 2023

„Radny bezradny”…

….czyli przemyślenia samorządowca.

W czwartek, 21 lutego br. minie trzy miesiące od zaprzysiężenia nowego składu Rady Miasta. Jako że jest to dla mnie nowe doświadczenie, postanowiłem podzielić się swoimi refleksjami.

Moment rozpoczęcia pracy w radzie przypomina nieco skok do rwącego potoku. Wpada się po szyję w nurt wszystkich spraw z życia miasta, jest ekscytacja, ale i świadomość, że to nie zabawa. Ta nowa i bardzo różnorodna materia potrafi przytłoczyć tym bardziej, że od razu trzeba podejmować ważne decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Ale jak to robić? Jak zmieniać Szklarską Porębę na lepszą? Co można zdziałać?

Burmistrz jest organem wykonawczym. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym. Inicjatywę uchwałodawczą posiada zarówno burmistrz jak i rada, a także obywatele miasta, więc teoretycznie każdy z nas ma wielkie możliwości. Wiadomo – pieniędzy nie ma na wszystko, ale czy tylko o pieniądze chodzi? Może zbyt mało rozmawiamy we wspólnym gronie?

W idealnym świecie spotkalibyśmy się wszyscy na spotkaniu plemiennym, wokół ogniska, zapalilibyśmy fajkę pokoju i prędzej czy później doszlibyśmy do satysfakcjonujących rozwiązań. Jednak w dzisiejszych czasach życie wygląda inaczej. Urzędnik pracuje od 7 do 15, podobnie jak większość radnych czy mieszkańców. Burmistrz podobno pracuje całą dobę. Jak więc planować wspólne spotkania, aby wszyscy mieli możliwość w nich uczestniczyć? Bo jeśli nie szanujemy wzajemnie swojego czasu, to rodzą się problemy w komunikacji. Nie ma konsultowania spraw na bieżąco i zdarza się, że uchwały dotyczące bardzo obszernych zagadnień trafiają do Rady zbyt późno, by można się było z nimi zapoznać i zająć stanowisko w ich sprawie. Przykładów podobnych napięć na linii Urząd – Rada, wynikłych z tego powodu można by podać już kilka. I tutaj bardzo pozytywna informacja. Otóż na prośbę Przewodniczącej RM, zaraz po wczorajszej sesji nadzwyczajnej, na której Rada uchwaliła regulamin budżetu obywatelskiego (jednogłośnie!), doszło do rozmowy członków Rady z Burmistrzem. Można powiedzieć, że zmierzamy w słusznym kierunku. Radni zgodzili się rozpoczynać posiedzenia komisji wcześniej niż do tej pory, aby mogli wziąć w niej udział również pracownicy Urzędu bez konieczności pozostawania „po godzinach”. Burmistrz Graf z kolei obiecał obecność swoją lub swojego zastępcy podczas obrad komisji. I chociaż ten kompromis nie załatwia sprawy w stu procentach, to ważnym jest fakt, że prowadzimy dialog i wszyscy chcemy usprawnienia współpracy między Radą, Burmistrzem i Urzędem, dla dobra ogółu. Co z tego wyjdzie? Pożyjemy, zobaczymy. Tymczasem, płynąc z nurtem miejskich spraw, pełen umiarkowanego optymizmu kłaniam się Państwu,

 

Radek Przybylski

 

Wykorzystano:
https://zmianywzyciu.pl

 

 

- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Brawo..ciesze sie za glos rozsadku.
  Bo odnioslem wrazenie po ostatniej sesji i wypowiedzi Pana Radnego Michalkow ze radni stawiaja siebie po stronie mieszkancow zapominajac ze po objeciu mandatu pelnia sluzebna role/ zostali funkcjonariuszami publicznymi na rowni z urzednikami i po to radny ma przyznana diete bo ma ona rekompensowac utrate zarobku a nie stanowic jego dodatkowego dochodu. Starajac sie o mandat kazdy z nich powinien sie zastanowic jak zdola pogodzic to z praca zawodowa. I czy np.w sezonie bedzie mogl odejsc od wyciagu..A nie za wszelka cene probowac wszystkiego zeby jemu bylo wygodnie, zeby z pracy sie nie zwalniac. Kazdy pracuje – urzednik tez. Tez ma rodzine i inne obowiazki, pasje. Tylko on nie chcial by radnym. Powinno sie wzajemnie to poszanowac.

 2. Udało się uzyskać zapewnienie o udziale burmistrza bądź jego zastępcy w pracach komisji Rady Miejskiej. Mam nadzieję, że to nam wszystkim pomoże, bo w tej kadencji było trochę jak w starym porzekadle: “nie wie lewica, co robi prawica”. Projekty uchwał mają być przedstawiane resortowym komisjom Rady odpowiednio wczesniej, a nie na ostatnia chwilę. Według oświadczenia przewodniczącej Małgorzaty Drużkowskiej tryb i forma zwołania ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej były czymś wyjątkowym, podyktowanym koniecznością jak najszybszego wprowadzenia projektu regulaminu Budżetu Obywatelskiego.

  • Cytat: „…Udało się uzyskać zapewnienie o udziale burmistrza bądź jego zastępcy w pracach komisji Rady Miejskiej…”

   Bardzo źle świadczy o Wodzach, że trzeba zabiegać o ich udział w pracach Rady. Zapachniało, jakby wielką łaskawością ze strony Burmistrzów. Myślę o ich poczuciu pełnionej służby. Panowie Burmistrzowie pracują dla miasta, a nie odwrotnie. Świadczą obowiązek pracy, ale przede wszystkim służą mieszkańcom. To mieszkańcy wybrali Szefa, a ten wice Szefa, a więc ponosi za wybór odpowiedzialność. Radni są przedstawicielami mieszkańców, a nie nowym wydziałem półdarmowych urzędników, którzy muszą zabiegać o łaskawość zwierzchników. Burmistrzowie mają czas pracy nienormowany, najwyższe płace, gabinety, względy i honory, ale i obowiązki nie tylko służbowe, tylko samorządowe.

 3. Chciałbym również podkreślić, że uchwalenie regulaminu na wtorkowej sesji nadzwyczajnej było sukcesem zarówno Rady jak i pracowników Urzędu, a także Mieszkańców. Zacząć należy od tego, że projekt budżetu miasta w swojej pierwotnej formie przygotowanej przez Burmistrza przewidywał okrągłe zero złotych na budżet obywatelski (BO). Rada zgodziła się uchwalić budżet pod warunkiem, że na BO będzie przeznaczona kwota 200.000zł i ostatecznie udało się ten cel osiągnąć. Pracownicy Urzędu przygotowali projekt regulaminu, nad którym pracowała Rada przy ogromnym wsparciu Komitetu Społecznego “Obywatelska Szklarska Poręba”. Zorganizowane zostały dwa spotkania konsultacyjne z Mieszkańcami. Wprowadzono wypracowane tym sposobem poprawki i w bardzo krótkim czasie, w trybie sesji nadzwyczajnej Rada uchwaliła regulamin, i to jednogłośnie. Pokazuje to, że przy odrobinie dobrej woli można działać szybko, skutecznie i co najważniejsze – wspólnie.

  Teraz, szanowni Państwo, w naszym wspólnym interesie jest mądrze korzystać z tej okazji, angażować w to siebie i innych Mieszkańców. Macie realną okazję zmieniać Szklarską Porębę na lepszą. Gorąco zapraszam, do dzieła!

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

“Miszczostwo”

Manipulacja czy urojenie?

Ławka milczenia

Budżet obywatelski 2023