11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

Mówią, że nic nie robię…

Ale to nie jest prawda. Ja umarzam postępowanie.

 

Inspektor twierdzi, że instalacja reklamy na rusztowaniu otaczającym dawny budynek “Wzroku” nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Pan Inspektor się pomylił (?), ponieważ dla obszaru wpisanego do rejestru zabytków (nawet, gdy obiekt nie jest zabytkiem w myśl ustawy o ochronie zabytków), zgłoszenie jest konieczne (art. 29 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo Budowlane). Wymogi formalne zgłoszenia zostały określone w art. 30 tejże. Należy m.in. określić rodzaj robót, zakres i sposób ich wykonania, termin rozpoczęcia, a także dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkice, rysunki. W przypadku obiektu znajdującego się w Szklarskiej Porębie, procedura powinna także obejmować uzgodnienie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zgłoszenie składa się do starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu), przynajmniej 30 dni przed terminem planowanych robót, termin ten wynika z ust. 5 art. 30 ustawy, który stanowi, że do wykonania robót można przystąpić dopiero, jeżeli w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu.

Reklama na “Wzroku” wisi od ponad roku. Prac budowlanych ni widu, ni słychu. Złośliwi mówią, że budynki czekają na strażaków…

Złożyliśmy odwołanie od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

 

 

 

 

 

2020 Michał Pyrek

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Jak zwykle państwo w państwie, gdybym ja tak zrobił, to zaraz kara, niezgodnie z przepisami, prawem itd. a tu jak widać układzik dobrze funkcjonuje, bo nagle nadzór zapomina jakie są przepisy….

  2. Śmieszność sytuacji kłania się śmieszności w odpowiedzi. Mydlenie oczu jest na tyle pieniste, że występujący czas nie przyniósł oczekiwanych efektów. W końcu co w tym mieście można, a czego nie można, kto może, a kto nie może. Ustawa krajobrazowa leży na kanapie, a wybrańcy są spokojni. Zamartwiamy się drobnostkami, a tu taka wielka reklama. Osobiście bardzo mi przeszkadza.

  3. UM w Szklarskiej Porębie zasłynął z wysmakowanego gustu krajobrazowego, czego wyrazem są żółte i pomarańczowe ramy ze starych łóżek… pardąsik – BARIERKI DROGOWE! Reklama długo powisi, aż jej kolejny huragan nie zerwie. Już jest częściowo naderwana.

  4. A sprawa była zgłaszana do Wojewódzkiego konserwatora zabytków? Pan Kurek swego czasu grzmiał, że wypowie wojnę apartamentowców, to niech coś robi… No chyba, że opłaca mu się umywać ręce…

    • Zawieszenie reklamy było uzgadniane z Delegaturą Konserwatora Zabytków w JG, Inspektor pokazywał nam stosowny dokument w czasie kontroli. Problem polega na tym, że jeśli w ciągu 30 dni nie nadejdzie odpowiedź od danej instancji, to uznaje się w procesie uzyskiwania zezwolenia/zgłoszenia, że organ ten nie zgłasza sprzeciwu. Czyli są 3 drogi dla tego typu spraw, albo przechodzą przez niedopatrzenie, albo przez świadomą zgodę, albo decyzje są zablokowane.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje