14.2 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Mój pomysł na Szklarską Porębę

Korzystając z gościnnych stron “GŁOSU Szklarskiej Poręby” jako najszerszej platformy komunikacji społecznej naszego miasta chciałbym zaproponować dyskusję nad możliwościami poszerzenia oferty sportowo-turystycznej.

Wiemy, że infrastruktura ta NIE NADĄŻA za rozwojem Szklarskiej Poręby. Turyści często korzystają z usług czeskich sąsiadów. Brak nam wyciągów, stoków narciarskich, hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. A może spróbujmy wspólnie zorganizować GIEŁDĘ POMYSŁÓW, które można wykorzystać dla uatrakcyjnienia naszej miejscowości. Chodzi mi o różne w formie i treści, poważne lub nawet pozornie zwariowane idee, takie jak na przykład odbudowa dawnego toru saneczkowo- bobslejowego na Górze Przedział, wytyczenie na skałkach wzdłuż rzeki Kamiennej dróg wspinaczkowych, organizacja zawodów balonowych, powrót psich zaprzęgów do Jakuszyc, paralotniarstwo …

Przemysław Wiater

 

- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Marzy mi się taka a’la promenada/bulwar nad rzeką Kamienną (coś na wzór ul. Grodzkiej we Wrocławiu – tego fragmentu od Ossolineum/Wyspy Tamka do Mostu Piaskowego – po przebudowie tego odcinka wysunięto część pieszą nad Odrę, podświetlając ten fragment od dołu). Biegła by od przystanku PKS aż do Dolnej, gdzie łączyłaby się z istniejącym chodnikiem w kierunku Piechowic. Oczywiście po stronie DK3 (bo od strony Lasów pewnie się nie da 😉 ). W kilku miejscach była by podświetlana wieczorami od dołu, np. na wysokości Juny, wodospadu, Lasu. Były by ławki, znalazło by się miejsce na twórczość artystów związanych z miastem… Przy okazji “ucywilizował” by się ruch pieszych na tym odcinku.
  Może nie koniecznie od razu cała. Może na początek do Juny, do wodospadu…

 2. Ze spraw bardziej przyziemnych: niezbędny jest chodnik na ul. Górnej, żeby przed jadącymi autami nie trzeba było szczupakiem w krzaczory uciekać lub nie daj Boże jakiś szybki lub wściekły nie zrobił z kogoś kalkomanii na asfalcie. Turyści w sezonie na pewno docenią a i dobrostan mieszkańców zdecydowanie się polepszy!

 3. Upublicznione pomysły są już gotowe. Zgadnijcie Państwo skąd pochodzi ten pomysł na Szklarską?
  “Dobra przestrzeń – zapewnienie standaryzacji infrastruktury na terenie całego miasta takiej jak
  chodniki, oświetlenie czy melioracja. Uporządkowanie polityki i gospodarki przestrzennej na poziomie lokalnym – uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego. Na ostateczny wygląd przestrzeni powinni mieć wpływ nie tylko jej projektanci, ale też użytkownicy. Dlatego wprowadzimy spacery badawcze, podczas których to grupy mieszkańców (seniorzy, matki z dziećmi, osoby niepełnosprawne) będą decydowały o rozmieszczeniu ustawieniu ławek, czy wyznaczeniu przejść dla pieszych. Dobra przestrzeń to również ochrona krajobrazu, czyli podjęcie działań, które doprowadzą do uzyskania estetycznej, pięknej przestrzeni miejskiej, tworzącej dobry wizerunek całej gminy.
  Uporządkowanie przestrzeni Szklarskiej Poręby uchroni przed nieprzemyślaną zabudową apartamentową”.
  Puste słowa sobie, a rzeczywistość sobie…

 4. ja bym zaczął od rzeczy najprostszej – umożliwcie wynajem kortu w hali do badmintona dla osób prywatnych. Jak pytałem ostatnio wciskano mi całą halę na wynajem za absurdalne stawki, a samego kortu już wynająć się nie dało…

 5. Bieg Niepodległości poprowadzony ulicą 11 Listopada? W całym kraju organizowane są od lat takie zawody, ale w Szklarskiej Porębie mamy możliwość wytyczenia trasy po ulicy o tej nazwie. Może warto spróbować?

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje