12.7 C
Szklarska Poręba
czwartek, 10 października, 2024

Komitet Społeczny – pierwsze spotkanie z Radnymi

W Klubie Integracji Społecznej przy ul. Kolejowej 22 odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu Społecznego “Obywatelska Szklarska Poręba”. Mimo zaproszenia wszystkich radnych, przybyło tylko kilkoro – Sylwia Cybulska – Pyczak, Piotr Kozioł, Janusz Lichocki, Paweł Popłoński i Przemysław Wiater.

Michał Pyrek, pomysłodawca utworzenia inicjatywy oddolnej.
Jestem zdania, że w obecnych czasach aktywność społeczna wspólnoty jest po prostu koniecznością. Bezrefleksyjny pęd do posiadania kosztem bezpośrednich kontaktów międzyludzkich i nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych owocuje zmianą klimatu, znikaniem w zastraszającym tempie wielu gatunków roślin, zwierząt, grzybów itd., stanowi zagrożenie dla naszego dalszego funkcjonowania. To są problemy, które dotykają nas już teraz, a spotęgowane dotkną generacje naszych dzieci i wnuków. Przykłady płynące z różnych stron świata pokazują, że wspólne i zorganizowane działanie potrafi przynieść wymierne korzyści dla społeczności. Nie musimy się zdawać na innych, łącząc siły, wiedzę i doświadczenie dla wspólnego dobra możemy aktywnie kształtować rzeczywistość Szklarskiej Poręby, lepszą. Musimy wyjść poza ramy dotychczasowego funkcjonowania i budować nowe podstawy życia wspólnotowego. Współpraca, wymiana pomysłów i idei oraz ich realizacja w naszym bezpośrednim otoczeniu jest niezbędnym elementem zmiany. Klapki na oczach, zamykanie się we własnej muszli to droga donikąd, na krawędź przepaści. Nie zapominajmy, że jesteśmy refleksyjną częścią przyrody. To wielka szansa, ale też wielka odpowiedzialność. Także, do dzieła mieszkańcu!

Piotr Kozioł.
Ideą Komitetu Społecznego jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanie jak największej ilości mieszkańców w działanie i aktywne uczestnictwo w życiu Miasta. Chcemy przełamać stereotypowe “nie da się” i poprzez, między innymi, budżet obywatelski wskazać mieszkańcom, że ich pomysły mogą zaistnieć w przestrzeni miejskiej. Zadaniem radnych jest stały kontakt z mieszkańcami , nie obrastanie w “piórka władzy” i wpadanie w pułapkę “wiedzenia lepiej”. Komitet Społeczny może być doskonałą platformą wymiany myśli i kreowania kierunków działań miasta.

O idei Komitetu GŁOS dużo pisał, głównie ręką pana Michała: dla zainteresowanych – >>> 7  linków w GŁOSIE do przejrzenia. Proszę zwracać uwagę na daty, bo linki nie są ułożone chronologicznie.

Radny Piotr Kozioł zwrócił uwagę na konieczność spotkań na żywo i dbałość o transparentną aktywność. Rozmowa szybko zeszła na konkrety – ogromne koszty remontu przedszkola, duże koszty działania Ochotniczej Straży Pożarnej, pomysły uporządkowania informacji wizualnej w miejsce obecnego bałaganu, sprawy budżetu obywatelskiego, rezygnacja z promesy na remont ul. Dolnej, rozmnożenie kosztów obsługi księgowej. Spotkanie przerodziło się, jakby  w spotkanie Komisji Finansów. Platformą do publikacji działań Komitetu będzie GŁOS SZKLARSKIEJ PORĘBY. Komitet planuje założenie strony na Facebook’u. W GŁOSIE każdy artykuł dotyczący Komitetu otrzyma indywidualną kategorię “Komitet Społeczny”, wg. której będzie można je szybko odnaleźć na stronie.

 

Kiedyś istniały społeczne ciała działające przy Radach Miejskich. Pełniły funkcje doradcze, wspierające, bez prawa głosu, ale z pełnym dostępem do samorządowej codzienności. Dzisiaj, w gruncie rzeczy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powrócić do podobnych inicjatyw. Dostęp zapewnia ustawa o informacji publicznej. W ciszy, jak się wyraził radny Piotr Kozioł, łatwo coś “przyklepać”. A więc nie może być cicho. Jeżeli na konsultacje społeczne przychodzi jedna osoba, to nieuchronnie pojawia się po stronie urzędowej pokusa zaniechania jakichkolwiek konsultacji. Przeszłość pokazuje jak to działa – 200 000 zł z budżetu obywatelskiego na 2018 rok rozpłynęło się jak mgła. Bo nikt się nie zgłosił z pomysłem – mówił Burmistrz w kampanii wyborczej. Prawda, jakie to proste? Gapowe się płaci i to słono. Trzeba przypomnieć, że w obecnej radzie pozostało czterech radnych z poprzedniego zestawu. Przegapili sprawę budżetu obywatelskiego? Teraz mają drugą szansę. Budżet obywatelski to tylko jedna sprawa, niewielka w skali tematyki samorządowej. Jest cięższy kaliber – beztroskie trwonienie przestrzeni miejskiej na bezsensowne inwestycje w blokowiska udające obiekty turystyki – planowanie przestrzenne. Im mniej odpowiedzialnie zachowuje się władza,  tym więcej problemów przesuwa się na barki ludzi myślących.

Bardzo ciekawe jak byt Komitetu Społecznego dalej się rozwinie. Wyborczy ogień inicjatyw deklaratywnych jeszcze całkiem nie wygasł, ale już się wypala. Czy Komitet przetrwa, tylko z nazwy, jako chwilowy, powyborczy zryw, czy utrzyma aktywność na kolejne lata zobaczymy. Czytajcie GŁOS SZKLARSKIEJ PORĘBY. Filtrujcie treści wg. nowej kategorii “Komitet Społeczny”. Nasłuchujcie działań w terenie, mobilizujcie Radnych, piszcie, pytajcie. Nie może być cicho. Szklarska Poręba może być Gospodarna + Lepsza + Dla Mieszkańców 🙂


Członkinie i członkowie Komitetu (stan na 6 grudnia 2018r.):
Iwona Białas, Joanna Chmielewska, Marzena Filusz, Joanna Krawietz, Anna Kosmenda, Joanna Osińska, Grażyna Słocińska, Jerzy Chmielewski, Kamil Kasperowicz, Mariusz Kamiński, Michał Pyrek, Bartosz Wójcikiewicz.

Kontakt z Komitetem Społecznym: Michał Pyrek, tel. 697 646 454, e-mail: michal.pyrek@izer-med.com.pl

 

Wykorzystano.
http://www.tuchow.pl/kreujemy-budujemy-i-umacniamy-aktywne-spoleczenstwo-obywatelskie-w-gminie-tuchow/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Kierunek i założenia są, moim skromnym zdaniem, racjonalnie optymistyczne. Deklaruję pomoc osób – profesjonalistów m.in. w branży planowania przestrzennego, ładu architektonicznego (mimo utraty cennej Osoby). Mamy w w Mieście skromnych profesjonalistów. Może uda się ich przekonać do aktywności na Waszej platformie. Komitet zdecyduje, czy ich wiedza może powstrzymać niekorzystne dla Miasta zdarzenia.
    Pozdrawiam i przesyłam słowa uznania.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje