3.6 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 4 marca, 2024

Jakuszyce – budowa centrum sportowego

UDAŁO SIĘ. RUSZA BUDOWA CENTRUM SPORTOWEGO NA POLANIE JAKUSZYCKIEJ. W latach 2012-2014 udowodniliśmy, że potrafimy przygotować międzynarodowe imprezy sportowe. Narciarskie Puchary Świata sprawiły, że na poważnie zaczęliśmy myśleć o modernizacji ośrodka na Polanie Jakuszyckiej. Jej inicjatorami był Julian Gozdowski i burmistrz Grzegorz Sokoliński. Sprawdź co powstanie na Polanie Jakuszyckiej.By zdobyć pieniądze na inwestycję przecierali ścieżki w ministerstwach i w województwie. Udało się. 15 października 2018 roku na Polanie Jakuszyckiej rozpocznie się budowa całorocznego ośrodka sportowego.
Prace mają potrwać 19 miesięcy. Koszt zadania to ok. 130 milionów złotych.Miejmy nadzieję, że budowa będzie toczyła się bez większych trudności. Dotarcie do tego etapu, nie było łatwe. Długo dyskutowaliśmy, kto ma być nowym gospodarzem Polany Jakuszyckiej, która przez wiele lat należała do stowarzyszenia Bieg Piastów.Najpierw roli inwestora podjęła się gmina Szklarska Poręba. Później to zadanie wziął na siebie samorząd województwa. Burmistrz Grzegorz Sokoliński 14 września 2014 roku podpisał z Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego porozumienie o przejęciu tej inwestycji przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski. Samorząd powierzył budowę swojej spółce – Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.Projektowana inwestycja realizowana na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach ma na celu modernizację i rozbudowę infrastruktury sportowej przeznaczonej do potrzeb:
? rozgrywania najwyższej rangi zawodów w sportach zimowych – w biegach narciarskich, w biathlonie i w kombinacji norweskiej (w partnerstwie z sąsiednim Harrahovem w Republice Czeskiej).
? rozgrywania zawodów w sportach rowerowych terenowych,
? całorocznego ośrodka treningowego dla różnych dyscyplin sportu kwalifikowanego, z funkcją odnowy biologicznej i pomieszczeniami hipoksyjnymi,
? ośrodka testowego nowoczesnych technologii, w tym elektronicznych urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w sporcie,
? ośrodka przygotowań paraolimpijskich, z pomieszczeniami i infrastrukturą treningową przystosowaną do potrzeb sportowców o różnych rodzajach niepełnosprawności.Na Polanie Jakuszyckiej zaplanowano powstanie:
? budynku głównego o powierzchni użytkowej około 12.260 m2 z zewnętrzną widownią stałą na około 600 osób,
? budynku technicznego o powierzchni około 5.050 m2,
? boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 x 50 m z bieżnią 4 – torową o długości 200 m wraz z bieżnią 5 – torową o długości 60 m,
? pełnowymiarowej strzelnicy bitahlonowej
?co najmniej 2 tuneli łączących części techniczne, szatniowe, testowe i treningowe ze strefą startu i strzelnicy
? wielowariantowej rolkostrady o długości 6700 m
? strefy parkowania dla pojazdów technicznych drużyn
? infrastruktury przewidzianej na magazyn śniegu,
? sieci i przyłączy uzbrojenia technicznego wraz z systemem sztucznego naśnieżania,
? stref wyznaczonych pod montaż widowni tymczasowej, lokalizowanej podczas zawodów,
? dojść pieszych, dróg rowerowych, dróg dojazdowych i placów manewrowych, w tym strefy recepcyjnej dla widzów zawodów sportowych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

15 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że nazwę ośrodka nie udało się związać ze Szklarska Porębą- na przykład Dolnośląskie Centrum Sportu POLANA JAKUSZYCKA- Szklarska Poręba.

  • To prawda. Niestety turyści często nie kojarzą Jakuszyc ze Szklarską Porębą. Dla Szklarskiej ogromna strata! Przez to też turyści obierają sobie za bazę noclegową Harahov, bo bliżej…
   To samo tyczy się drogowskazów w Polsce. Podane jest ile km do Jakuszyc, a nie do Szklarskiej 🙁

    • Panie Raadku, przed “ale ” wstawiamy przecinek 😉 chyba, że pełni w zdaniu funkcję rzeczownika 🙂
     Pozdrawiam i proszę się lepiej skupiać na meritum sprawy. To jest dla nas- mieszkańców Szklarskiej Poręby ważniejsze, niż czeski błąd

 2. Pełna nazwa ośrodka : Dolnośląskie Centrum Sportu – Polana Jakuszycka. Warto czasem zerknąć to materiałów źródłowych zanim się …..:) . A ile inwestycji na terenie Karpacza udało się Panu nazewnictwem powiązać z Karpaczem?

 3. Przykro, że znów się czepiam, ale czepiam się na podstawie dokumentów. Polecam stronę DPIN S.A.w zakładce zamówienia publiczne(przetargi. Tam zamieściła spółka marszałkowska info o wyborze najkorzystniejszej oferty za kwotę 159,603.570,00 zł. brutto oraz informację o złożeniu odwołania i wniosku o unieważnienie przetargu na budowę Centrum w Jakuszycach/. Nie leńcie się -sprawdźcie
  .Sprawy się komplikują, a Pan Marszałek wieści sukces, którego nam należy życzyć. Bieda polega na tym, ze Pan Marszałek wieścił w prasie, że nowy ośrodek na ,,Jakucji” będzie oddany do eksploatacji w grudniu ….2018 r. !!! Mam ten kwit, jako dowód obiecanek, w które naiwni chętnie wierzą. Dlaczego nas oszukują ?

 4. Czy taki sam “czeski błąd” spowodował że Karpacz musi zwracać 2 miliony złotych dotacji? Diabeł tkwi w szczegółach. Nie lubię jak ktoś myli Kolej Izerską z Koleją Izraelską, Harrachov z Harahovem a Białą Dolinę z Doliną Szczęścia ale za to wszem i wobec głosi, że zna problemy Szklarskiej Poręby i ją uratuje. Piszę w ujęciu metaforycznym. Jakiekolwiek podobieństwo do postaci rzeczywistych (biorących udział w wyborach) jest niezamierzone i przypadkowe. 🙂 I pytanie : Czy rolą admina jest odpowiadanie na każdy komentarz ? wtrącanie się w każdą rozmowę i każdy wątęk? Z nikim tu sobie nie można inteligentnie porozmawiać bo zaraz admin się wtrąca i moralizuje 🙂 Permanentna inwigilacja.

 5. Panie Raadku mam nadzieję, że nie obarcza mnie Pan błędami, które do tej pory nie udało mi się popełnić oraz Pana lekko uszczypliwa ironia nie jest zakamuflowaną formą dezawuowania mojej osoby tylko troską o dobro popieranego przez Pana kandydata- czytaj dobrem Szklarskiej Poręby, którym się Pan kieruje przed i nade wszystkimi.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC