11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

Głosuję na projekt nr 5 – PARK ARTYSTÓW

Siedzę na ławeczce na mojej ulicy. A ławeczka niebanalna, sam nasz lokalny artysta – Grzegorz Siwy Pawłowski wyrzeźbił! Cieszy oko. A i zmęczone nogi turystów. Lubią ją, siadają, zdjęcia robią, dyskutują, palą fajki, a jak. Obok stoją potężne drzewa, których nie sposób objąć, im też robią zdjęcia – takich rzeczy to oni na osiedlach „nie majo…”

Siedzę na tej ławeczce i myślę… O projektach w ramach budżetu obywatelskiego, każdemu w myślach poświęcam uwagę, rozglądam się i nagle już wiem czego to miasto potrzebuje najbardziej! Sprzątania! Wydałabym te 100 tysięcy na posprzątanie śmieci po zimie, pozamiatanie ulic, oczyszczenie koryta Kamiennej, bo jak do miasta wjeżdżam, to mi przykro, że złe ludzie znowu naśmiecili.

Ławeczka, bajeczka – zalążek Parku Artystów, projektu o sile oddziaływania w strefie kultury i historii naszego miasta (kolonia artystyczna), budowania aktywności regionalnych artystów (a mamy ich, a jakże!), edukacyjnym i rekreacyjnym. Przydałaby się wizualizacja całości, bo jak to spece od marketingu podkreślają – kupujemy oczami. Nie mamy – mamy tylko ławeczkę, ale za to jaką! Drewniane siedzisko, boki kamienne sterczą niby rogi, stopnie, by do niej dojść to głazy, sam Duch Gór po nich stąpa, by usiąść i pomyśleć 😉

W zamyśle pomysłodawcy enklawa zieleni blisko centrum miasta ma być nie tylko dobrze zagospodarowanym parkiem miejskim – ma być NIEBANALNA, ma mieć w sobie to Coś, co rozniesie się hen daleko poza granice Gór Olbrzymich. Ma mieć w sobie Ducha Gór.

Miarą piękna miast są dobrze urządzone miejsca publiczne, parki, skwery, deptaki. Dobrze, czyli tak urządzone, by wzmacniały w mieszkańcach wiarę w swoje miasto. Powinny być jak living room, gdzie dwoje ludzi może się spotkać i cieszyć się otoczeniem i sobą nawzajem.

Nasze miasto ma tyle niezaspokojonych potrzeb od dziesięcioleci, że zarządzanie przestrzenią nigdy nie odzwierciedliło się w działaniu w realu, a przecież to wyznacznik jakości naszego życia w nim. To również powód do dumy…

Rozpocznijmy długofalowy proces projektowania tej przestrzeni i oddajmy swój głos na projekt nr 5 – Park Artystów, stworzonym w miejscu obecnie opuszczonym i zaniedbanym. Wszak każdy Polak wie, że w ładnym miejscu głupio śmiecić.. albo śmieci w krzaki wyrzuca się trudniej 😉

 

 

 

 

Iwona Białas

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Doskonały pomysł. W końcu 🙂 naturalnie i gościnnie i z szacunkiem do natury … Czekam na szybką realizację. Polak potrafi.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje