16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Razem chrońmy krajobraz

Z początkiem września w Szklarskiej Porębie zostało powołane do życia stowarzyszenie ochrony krajobrazu. Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu Sudetów Zachodnich “Przełom” jest stowarzyszeniem zwykłym, zarejestrowanym w Starostwie Grodzkim. Swą nazwą nawiązuje do obszaru najbliższego działania, czyli do Przełomu rzeki Kamiennej, gdzie położona jest Szklarska Poręba. Ale w tym słowie jest również zawarty duży ładunek nadziei członków założycieli stowarzyszenia, żeby w zakresie dbałości o otoczenie w końcu nastąpił PRZEŁOM. To są działania obliczone na całe lata, ale od nas zależy, czy to potrwa dziesięciolecia, czy też kilka-kilkanaście lat. Działania regulaminowe stowarzyszenia to przede wszystkim monitorowanie przebiegu procedur i uzgodnień niezbędnych dla uzyskania pozwolenia na budowę, a także sprawdzanie legalności funkcjonowania obiektów niekorzystnie wpływających na krajobraz (np. reklam wielkoformatowych) w przestrzeni naszego miasta i regionu Sudetów Zachodnich. Chcemy współpracować z wszystkimi, którym bliskie są zasady rozwoju zrównoważonego i najmniej inwazyjna ingerencja w przeszłość urbanistyczną, architektoniczną i kulturową regionu.

Oprócz tego chcemy być interwencyjni. Jeżeli cokolwiek nieprzyjaznego dla Szklarskiej Poręby się szykuje, chcemy o tym wiedzieć, aby móc zareagować administracyjnie. Poniżej są namiary na nas:

soksz@o2.pl

+48 693 355 898

+48 697 646 454

Skałka ze schodkami przy ul. Okrzei, która zniknęła pod ramieniem koparki, była miejscem, w którym zogniskowało się wiele obaw o przyszłość tego miasta. Są ludzie, którzy tam w życiu nie byli, nie wchodzili po schodkach, a obecnie wyrażają swoje oburzenie takim traktowaniem przeszłości tego miasta. Do dobry znak, czuć że sytuacja i emocje dojrzały do działania.

 

Członkowie założyciele “Przełomu”:

Sylwia Cybulska

Włodzimierz Dyl

Kamil Kasperowicz

Michał Pyrek

Bartosz Wójcikiewicz

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje