Szklarska Poręba – członkiem Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.
Od końca XIX wieku Szklarska Poręba, która z osady hutników szkła przekształcała się w ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, stała się też kolonią artystów. W 1891 r. zamieszkał tutaj Carl Hauptmann, autor „Księgi Ducha Gór” i jego brat Gerhart, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1912 r. Z czasem dołączyli i inni literaci: Wilhelm Bölsche, Bruno Wille, Hermann Stehr, John Henry Mackey, a malarze w 1922 r. utworzyli „Stowarzyszenie Artystyczne św. Łukasza”. Po II wojnie światowej w Szklarskiej Porębie pracę wznowiła huta szkła. Przyciągnięty genius loci zamieszkał tutaj malarz-symbolista Wlastimil Hofman. Dziś w Szklarskiej Porębie działa środowisko artystyczne skupione w Stowarzyszeniu „Nowy Młyn” Kolonia Artystyczna, którym od lat kieruje Bożena Danielska.
Nawiązując do tych niezwykłych tradycji w 2005 r. Szklarska Poręba, jako drugie po Kazimierzu nad Wisłą polskie miasto, została przyjęta do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych „Euro-Art”. W kolejnych latach zostały podpisane umowy o partnerstwie w zakresie kultury z najbardziej znanymi koloniami artystów : Kazimierzem Dolnym i podbremeńskim Worpswede. Zaowocowały promocją Szklarskiej Poręby jako kolonii artystów, licznymi wystawami, plenerami artystycznymi, konferencjami.
Należy ufundować na Urzędzie Miasta w Szklarskiej Porębie wzorem Kazimierza Dolnego stosowną tablicę informującą o tym, że przynależymy do ‘euroArtu’. Myślę, że doprawdy nie ma czego się wstydzić. Po prostu.
Przemysław Wiater radny