11.1 C
Szklarska Poręba
czwartek, 23 maja, 2024

Sanatoryjna na sprzedaż

Urząd Marszałkowski wystawił na sprzedaż działkę nr 238/19 o pow. 42 505 m2 przy ulicy Sanatoryjnej poniżej szpitala “Izer-Med”, czyli cały teren od wiaduktu kolejowego do prosektorium. Sprawę zgłosiła Wspólnota Mieszkaniowa “Willa Sanatoryjna” przy ul. Sanatoryjnej 4.

Pan Mariusz, jeden z mieszkańców i członków wspólnoty mieszkaniowej przeprowadził już wizję okolicznego drzewostanu. Na działce 238/19 znajduje się wyraźne założenie parkowe z 3 alejami lip holenderskich. To łącznie 48 drzew o wysokości ponad 20 m i przekrojach pni od 90 do 240 cm. W pobliżu rosną również dodatkowe okazy pomnikowe, m. in. cyprysy, buki, kasztan jadalny.

Pan Mariusz po konsultacjach uznał, że najlepszą drogą będzie wystąpienie do Urzędu Miejskiego i Konserwatora Zabytków wspólnie ze szpitalem “Izer-Med” z wnioskiem o wizję lokalną i wypracowanie koncepcji ochrony założenia krajobrazowego u podnóża szpitala.

Powstał plan, aby po opracowaniu koncepcji zagospodarowania tego obszaru wystąpić wspólnie do Marszałka województwa dolnośląskiego z wnioskiem o rezygnację ze sprzedaży wraz z planem realizacji założenia krajobrazowego.

Obszar ten można włączyć do gminnego zasobu nieruchomości (jest to także możliwe, gdy gmina nie jest bezpośrednim właścicielem terenu; warunkiem jest, że taka nieruchomość pozostaje w wieczystym użytkowaniu gminy). Interes społeczny, coraz głośniej artykułowany przez mieszkańców Szklarskiej Poręby, jest wyraźnie związany z ochroną kurczących się zasobów naturalnych naszego miasta. Pora na coś więcej, aniżeli wyprzedaż nieruchomości gruntowych mogących pełnić odmienną funkcję, niż powstające kolejne obiekty noclegowe.

 

2020 Michał Pyrek

- Reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Ponad stuletnie założenie krajobrazowe na ul.Sanatoryjnej z rzadkimi okazami drzew o charakterze pomnikowym jest jednym z wielu miejsc w naszym mieście, które powinny podlegać szczególnej ochronie. Cieszy mnie, że tak dużo osób i instytucji już zaangażowało się w tę sprawę. Warto rozejrzeć się wokół siebie, zerknąć na stare zdjęcia i sprawdzić w terenie, czy to co mijamy każdego dnia nie jest przypadkiem cennym zasobem, elementem historii i kultury Szklarskiej Poręby.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje