19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Przedsiębiorco płacz i płać!

Tak można by w skrócie podsumować wynik głosowania (a w zasadzie niedopuszczenia do głosowania i dyskusji) w kwestii przedłużenia na miesiąc maj pomocowych uchwał dla przedsiębiorców ze Szklarskiej Poręby dotkniętych skutkami pandemii.

Mówiąc krótko, większość Radnych uznała, że pomimo dalszej mizerii i bardzo powolnego uruchamiania branży turystycznej przedsiębiorcy, a zarazem w olbrzymiej większości mieszkańcy naszego miasta, mają opłacić podatki należne gminie bez żadnych ulg. Jedyna forma pomocy jaka będzie teraz możliwa to przesuniecie opłat w czasie. Sam razem z małżonką prowadzę rodzinny pensjonat, więc ktoś może mi zarzucić prywatę i to, że “Kozioł walczy o swoje”, ale faktycznie chodzi mi o coś więcej – o elementarną uczciwość i poczucie sprawiedliwości.

Osobiście uważam, że opłacanie podatków miejscowych, rejestracja działalności gospodarczej w miejscu jej prowadzenia, czyli w naszym wypadku w Szklarskiej Porębie, oraz solidne pobieranie opłaty miejscowej od turystów, to prawdziwy test “lokalnego patriotyzmu”. Staram się w tej kwestii być rzetelnym, bo mam świadomość, że to my, lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy utrzymujemy miasto i po stronie dochodów wpływających do budżetu stanowimy największy walor. Wpływy do budżetu z podatku od nieruchomości + Pit wynoszą prawie 10,5 mln, do tego trzeba by dodać ok. 2,3 mln. opłaty miejscowej, pobieranej przez gestorów. Dzisiaj ludzie, którzy stoją za tymi dochodami miasta, mają problem – pozbawiono ich możliwości zarobkowania, a ich stałe koszty pozostały bez zmian. W tym miejscu, aby uświadomić Państwu skalę potencjalnych ulg i porównać cyfry: suma ulg “covidowych” za miesiąc kwiecień wynosi ok. 340 tys. zł. Myślę, że gdyby obowiązywały takowe także za miesiąc maj suma z 2 miesięcy wynosiłaby ok. 500 tys. zł. Warto tu wspomnieć o tym, że obowiązują bardzo ostre warunki wstępne określające możliwość ubiegania się o skorzystanie z ulg – min. 75% spadku obrotów w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego oraz niezaleganie z wszelkimi opłatami należnymi miastu.

Prawdą jest, że miasto będzie miało problemy finansowe. Prawdą jest, że wpływy do kasy miasta będą w tym roku mniejsze. Nie unikniemy także poważnej dyskusji o redukcji kosztów funkcjonowania Miasta Szklarska Poręba, choć władza wykonawcza nie kwapi się do rozmowy na ten temat. Jednak postawa, która sprowadza się do zachowania: NIE MAM, TO ZABIORĘ TYM, KTÓRZY DZIŚ NIE MAJĄ Z CZEGO DAĆ, A PRZEZ LATA MNIE UTRZYMUJĄ jakoś dziwnie przypomina mi okres (czy na pewno?) dawno miniony.

A co Państwo na to ?

 

PS. Chciałbym, aby Radni: Mirosław Hochół, Marcin Michałków, Przemysław Wiater i Radosław Przybylski przyjęli podziękowania za to, że wraz ze mną próbowali doprowadzić do dyskusji i głosowania w ww. kwestii na ostatniej sesji Rady Miasta.

 

 

 

 

 

Piotr Kozioł – radny

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Miasto przyjazne inwestorom 😀 Chyba z dużym porfelem i apleczem jak BM, PM i tego typu … dramat to i chore podejscie.

 2. Zacznijmy od siebie. Pan Radny z czego skorzystał? Ile osób Pan zatrudnia i ile zwolnił/nie zwolnił? Sądząc po oświadczeniu majątkowym Pana Radnego był Pan zabezpieczony na okoliczność pandemii. Ceni Pan sobie zdaje się przejrzystość – wiec śmiało, niech Pan pisze. Prawdę tylko.

 3. Szanowna Pani “Zainteresowana”:
  Wybór anonimowego “nicka” w Pani przypadku nie jest chyba przypadkowy. Cóż mogę tyko powiedzieć, że wszystko co w życiu udało mi się osiągnąć zdobyłem dzięki własnej pracy i umiejętnością, nikt mi nic nie dał, poza możliwością wykształceniem jakie oferowali mi moi Rodzice. Wiem, że zaglądanie do “cudzego portfela” to ulubiony sport wielu naszych rodaków, ale decydując się na udział w życiu samorządowym wiedziałem, że każdy może “prześwietlić” stan posiadania mojej rodziny.
  PS. Stan zatrudnia w mojej firmie, którą prowadzę z Żoną nie uległ zmianie.
  Pozdrawiam
  Piotr Kozioł

 4. Dobry przedsiębiorca to zabezpieczony przedsiębiorca, jak zauważyła ,,Zainteresowana’’, ale dlaczego miasto pozostaje obojętne wobec nas? Mamy płacić i koniec. Prowadzę pensjonat 14 lat i zasoby, które zgromadziłem mam wydawać, bo miasto nie ma pieniędzy – to jakie to miasto? Finał taki, że musimy płacić, a relacje miasto – przedsiębiorcy się pogarszają z powodu jednego miesiąca.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje