14.1 C
Szklarska Poręba
sobota, 30 września, 2023

Wrześniowe spacery badawcze

Spacer badawczy jest jednym ze sposobów zdobywania wiedzy o tym, jak postrzegają i jak chcą organizować przestrzeń zamieszkujący ją ludzie. Spacery badawcze stosuje się w trakcie przygotowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także w przypadku planowania nowych inwestycji lub zagospodarowywania obszaru ważnego dla lokalnej społeczności.

Konsultacje społeczne w planowaniu przestrzennym w Szklarskiej Porębie odbywają się jedynie w taki sposób, do jakiego obliguje gminę ustawa o planowaniu przestrzennym. Plan jest po prostu wykładany w UM i można do niego w przeciągu 3-4 tygodni złożyć uwagi.

Chcemy wypróbować metodę spacerów badawczych i zobaczyć wraz z pracownikami Referatu Rozwoju, Planowania Przestrzennego i Nieruchomości, jak to zadziała w społeczności Szklarskiej Poręby. Jeśli okaże się metodą, która znajdzie wśród Państwa odzew, to jako Stowarzyszenie “Przełom” będziemy forsować rozszerzenie konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym gminy o nowe metody. Metody i narzędzia konsultacyjne, coraz powszechniejsze w innych gminach, dają urbanistom opracowującym plan, lub jego aktualizację, odpowiedni zasób wiedzy wprost od mieszkańców.

Na obszarze Szklarskiej Poręby zorganizujemy we wrześniu cztery spacery (w Szklarskiej Porębie Dolnej, Średniej, Górnej i na Białej Dolinie). O terminach, przebiegu trasy spacerów i miejscach spotkań zawiadomimy mieszkańców odpowiednio wcześniej. Spróbujemy też dotrzeć do każdej zamieszkiwanej nieruchomości z ankietą, której wypełnienie wydaje się nam konieczne dla powodzenia całego projektu.

W ramach projektu powstanie strona internetowa >>>przelom.org, która będzie się opierała na interesującym rozwiązaniu informacji przestrzennej geopress. Strona jest obecnie w fazie tworzenia.

Projekt “Zaplanuj swoje miasto” – spacery badawcze po Szklarskiej Porębie został przygotowany w ramach programu  >>>”Małe inicjatywy”, którego operatorem w 2020 roku jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Projekt przygotowało i poprowadzi Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu Sudetów Zachodnich “Przełom” ze Szklarskiej Poręby.

 

 

 

 

Poprzedni artykułWypełnij ankietę
Następny artykułPoniedziałkowe spotkanie z KSWiK
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje