0.5 C
Szklarska Poręba
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Nagroda

“Jestem zaskoczony poziomem i świadomością branżowego portalu “Architektura i Biznes”, który przyznaje nagrodę projektowi schroniska Księcia Henryka nad Wielkim Stawem za:

“szacunek do górskiego krajobrazu oraz odważną i nowoczesną koncepcję pozwalającą na bliski kontakt z przyrodą”.

W mojej opinii nie ma on nic z szacunku do górskiego krajobrazu, a jego realizacja spowodowałaby nieodwracalną szkodę dla górskiego krajobrazu. Nie tylko karkonoskiego, ale każdego górskiego.”

Tyle Pan Bartłomiej Zięba, który przesłał do redakcji apel wspólny sprzeciw wobec nagrodzonej propozycji zagospodarowania Karkonoszy nad Wielkim Stawem.

Z mojej strony mogę dodać, że nie takie projekty widziały branżowe nagrody architektoniczne. Pamiętam, jak w 2008 roku rozmawiałem z architektem projektującym budynki mieszkaniowe: jednorodzinne i wielorodzinne, który opowiadał mi o swoich relacjach z jednym inwestorem. Inwestor uparł się, że wybuduje budynek wielorodzinny dwuklatkowy, w którym będą same kawalerki – łącznie 60 mieszkań. Projektant zdawał sobie sprawę z konsekwencji społecznych takiej realizacji. W 2-3 lata to będzie slams. Inwestor pozostał niewzruszony, gdyż jemu zależało na zarobku, a małe mieszkania we Wrocławiu w ówczesnym czasie najlepiej się sprzedawały. On nie realizował żadnych koncepcji społecznych. I co? Ano projektant ów obiekt zaplanował, inwestor wybudował, a projekt dostał nagrodę w jednym z konkursów branżowych.

Co do projektu schroniska Księcia Henryka, to oceńcie Państwo sami.

>>Jelonka.com

>>Gazeta Wrocławska

 

 

2021 Redakcja

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

3 KOMENTARZE

  1. I dziwić się pomysłom idiotycznych “spacerów w chmurach” czyli drabiniastych konstrukcji widokowych stawianych w górach? Rozdęte ego inicjatorów i zarządców obszaru nigdy się nie nasyci.

  2. Nie wszyscy szanują te miejsca, które na szacunek zasługują. Stawianie schroniska w samym środku Kotła byłoby ciężką przesadą i nie wiem co to ma wspólnego z szacunkiem do górskiego krajobrazu. Co innego nowy wyciąg i poprawienie tras narciarskich, ale to już chyba poza tematem.
    Projekt cudowny i wspaniały lecz nigdy bym nie chciał, aby takie schronisko powstało w proponowanej lokalizacji. Z resztą i tak nie ma na to szans, więc cała rozmowa ma charakter hipotetyczny.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje