5.8 C
Szklarska Poręba
czwartek, 22 lutego, 2024

Koronawirus

Psychoza towarzysząca epidemiom to jedno, a stosowanie środków świadomej ochrony to drugie. Zagrożenie zarażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 powodującym chorobę COVID-19 w Polsce jest realne.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

ZALECENIA

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.

Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

800 190 590

numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Gdy zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem

niezwłocznie zawiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

tel.: 75 643 55 60, 693 367 922

Szpitale w województwie dolnośląskim rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia chorym, gdy objawy zdradzają zakażenie koronawirusem:

Wałbrzych, Specjalistyczny szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego, ul. Batorego 4

Wrocław, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego, ul. Chałubińskiego 2-2A

Wrocław, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego, ul. Koszarowa 5

Bolesławiec, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Jeleniogórska 4

Pamiętaj!!!

W przypadku, gdy istnieje podejrzenie zakażenia, a nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. Zasięgnij porady na infolinii NFZ lub w Sanepidzie.

Nie zgłaszaj się sam do POZ lub do szpitala, dopóki nie uzgodnisz wcześniej gdzie i kiedy masz się zgłosić. Jedna osoba, także TY może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych znajdujących się w poczekalni.

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

źródło: MZ

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem!

ZAJRZYJ na stronę >>>serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.

Spojrzenie lokalne

Art. 7 ustawy o samorządzie gminnym każdy wójt, burmistrz, prezydent miasta powinien znać na pamięć. Powinien też być wyrywkowo przepytywany z niego co jakiś czas przez mieszkańców. Nie tylko na okoliczność wyborów. Pkt. 5 artykułu 7 wskazuje, że do zadań własnych gminy należy ochrona zdrowia. Tymczasem samorządy, nie tylko szklarski, zdały ochronę zdrowia na podmioty zewnętrzne. Apele i zalecenia dotyczące profilaktyki zdrowotnej również nie należą do najchętniej publikowanych treści, tak na stronie Miasta szklarskaporeba.pl, jak w biuletynie “Pod Szrenicą”. Ilość spraw olewanych w UM jest doprawdy imponująca. Myślę, że w tej kategorii nie mamy absolutnie czego się wstydzić.

Zdaje się, że nikomu z samorządu lokalnego Szklarskiej Poręby nie przeszło do tej pory przez gardło oczywiste stwierdzenie, że ze względu na wzmożony ruch ludności, tak krajowej, jak przyjeżdżającej z innych państw do naszego miasta (czy szerzej do ośrodków turystyczno-wypoczynkowych) jesteśmy w grupie wysokiego ryzyka epidemiologicznego. Czy Państwo usłyszeliście kiedykolwiek z okazji spotkań przedsezonowych, tak chętnie organizowanych przez nasz UM, o sposobach zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób sezonowych, których przyczyną są wirusy i bakterie?

Oczywiście, że nie, wszak mogłoby to godzić w sektor usług noclegowych, wizerunek miasta, które chce “bardziej”. Podobnie zresztą, jak zdaniem byłego sekretarza Feliksa Rosika, informowanie o zagrożeniu radonowym może samorządowi przynieść kłopoty. A który urzędnik je lubi?

Ale zaraz, zaraz, czy urzędnik umywający ręce, nie daje jednak przykładu higieny profilaktycznej?

 

 

 

2020 Redakcja

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

1 KOMENTARZ

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Śledztwo w urzędzie

Referendalne ABC