-0.9 C
Szklarska Poręba
piątek, 19 kwietnia, 2024

Znikające domy

Znikająca architektura Domów Sudeckich

Cykl warsztatów artystycznych Kulturalne Karkonosze – Ścieżki Tożsamości. 9 listopada 2018 r., godz. 16-18
Poprowadzi Ewelina Markiewicz w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, przy Słowackiego 13.

Warsztaty rozpoczną się krótką prezentacją architektury sudeckiej. Prowadząca omówi styl, elementy i funkcje budynków z uwzględnieniem krajobrazu i topografii terenu.
Następnie uczestnicy będą tworzyć makiety, modele budynków wraz z otoczeniem przy użyciu kartonu, papierowych pudełek, listewek, patyczków, farb itp.

Warsztaty przeznaczone są dla każdego, a różnorodność materiałów pozwoli nam na stworzenie indywidualnych prac na miarę naszych sił i możliwości tak, aby były jak najlepszym przykładem znikającej architektury sudeckiej Szklarskiej Poręby i subregionu.
Warto ze sobą zabrać suszone gałązki i rośliny, by ‘ożywiły’ makiety imitacją drzew i krzewów.

Architektka Ewelina Markiewicz jest mamą trojga dzieci. Od kilku lat prowadzi zajęcia z przedszkolakami i młodszymi uczniami. Poprzez budowanie makiet i modeli, głównie z kartonu i materiałów z odzysku, dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną. E. Markiewicz od ponad roku współpracuje z Narodowym Centrum Kultury przy ARCHI-PRZYGODACH, kształtujących dziecięce wyczucie przestrzeni, w której się poruszają i którą zamieszkują. Kształtuje w dzieciach zrozumienie procesu projektowania i realizacji budowli oraz docenienie tradycji architektonicznych.

Na warsztaty zaprasza Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. Obowiązują zapisy przez e-pocztę: kultura@mok.szklarskaporeba.pl

Wykorzystano: http://www.szklarskaporeba.pl/wydarzenia/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/2425-znikajaca-architektura-domow-sudeckich.html

- Reklama -

4 KOMENTARZE

    • Architekt w przypadku wielkich pieniędzy jest najzwyczajniej wykonawcą woli inwestora. Jak jest inteligentny, to potrafi pewne elementy przemycić. Jeśli inwestor jest estetycznie wyrobiony, też w byle co nie pójdzie. Warsztaty i to zakończone egzaminem powinni zaliczyć urzędnicy wydający decyzję o zabudowie (warunki i pozwolenie), zwłaszcza na tak cennym krajobrazowo terenie, jak nasz. Na stępienie estetyczne i wrażliwości artystycznej w Polsce pracuje się od samych narodzin człowieka: róż dla dziewczynek, disney w książkach (jeśli czytane) i na ekranie, całkowity brak edukacji artystycznej w szkole, zderzenie przypadkowości gustów w wystrojach świątyń (jeśli kto religijny, dostaje po oczach katolickim stroikiem), gargamele w zabudowie (powiedz Pan teraz Polakowi, że ma się wybudować wedle obowiązujący na danym obszarze wzorców – nienawiść gotowa). Na pytanie, od kiedy uczyć architektury, sztuki, jeden urbanista odpowiedział mi: od początku, zaraz po narodzinach. Brawo dla inicjatywy Pani Eweliny!

  1. W końcu, bardzo ważny artykuł. Pokazujący bardzo ważne tradycje domów walońskich jak i przysłupowych. Warto o tym pamiętać i pielęgnować tradycje. I z mojej strony wielki “+” dla Redaktora, oby więcej takich konkretnych artykułów wnoszących coś dla Szklarskiej…. ?

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje