0.5 C
Szklarska Poręba
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Znaki przeszłości

Z cyklu: nie tylko wyborami człowiek żyje

Wędrując od dziecka po Szklarskiej Porębie natrafiam, czasami na znaki przeszłości. Często są to rozmaite kamienie graniczne ze znakiem krzyża. Ostatnio odnalazłam głaz, który pamiętałam z dzieciństwa. Napis był cały zarośnięty mchem. Zapewne poszedłby w zapomnienie,  gdyby nie pamięć o o nim, sprzed trzydziestu lat. Na głazie wyryto napis” Wisses Haide “, Co miał oznaczać, dokąd prowadzić i kiedy powstał, nie wiem. Czekam na Państwa domysły, a może ktoś będzie wiedział coś więcej. Głaz znajduje się blisko tamy przeciwrumoszowej zwanej “Sokolim Okiem”. Jest ona sukcesywnie czyszczona z inicjatywy Janusza Szkamruka, do którego dołączyło kilka osób, by wspólnie przywrócić urok temu miejscu. O tamie nie wiemy zbyt dużo, nie ma dawnych zdjęć. Możemy się domyślać, że powstała po powodzi w 1897 roku, tak jak tama, o tym samym przeznaczeniu w Karpaczu. Tam, spadająca woda tworzy tzw. “Dziki Wodospad”, który jest popularną atrakcją turystyczną. Nasza, zapomniana tama, powoli odzyskuje swój urok. Może i my stworzymy trzeci Wodospad w Szklarskiej Porębie?

Wracając do znaków – krzyże są najczęstszą formą rytu. W okolicach wspomnianego miejsca są trzy, każdy inny, na innym kamieniu w nielogicznym rozkładzie. Zwłaszcza jeden, o wielkości ok. 30 cm, na ociosanym granicie, jest najbardziej zastanawiający. Będę wdzięczna za wszystkie informacje. Może ktoś potwierdzi, że teren ten miał wcześniej przeznaczenie górnicze, może poszukiwano kamieni szlachetnych? Zagadka, czeka na rozwiązanie. Pomysł górniczej przeszłości, może nawet poszukiwania złota, zrodził się po obserwacji podobnych znaków znad Złotego Potoku, gdzie ów kruszec był wydobywany.

Sylwia Cybulska Pyczak

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Oczywiście, wszystko wskazuje na kamienie graniczne, natomiast ich rozmieszczenie b. blisko siebie, a także różnorodność zastanawia. Uważam, że to XIX-XXw

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje