“…Stanowcze “nie” dla wielkiej i chaotycznej zabudowy w Zakopanem. Już ponad 1200 osób podpisało się pod petycją skierowaną do prezydenta oraz ministrów budownictwa, kultury i dziedzictwa narodowego. Jej autorzy domagają się wdrożenia dla miasta programu naprawczego lub objęcia Zakopanego specjalną ochroną…”
Idąc tym tropem – apartamentowce na peryferiach są w porządku. Aparthotele przynoszą miastu zysk, zakładając prawidłowe kalkulacje wydajności gazociągu, wodociągów, oczyszczalni, aż do kwestii zagęszczenia ruchu miejskiego włącznie. Wpuszczenie zaś, kolejnych klocków na Dworcową, na Kilińskiego (mimo, że to będzie dochodowy dla miasta biznes), na 11 Listopada (k. oczka wodnego), dopuszczenie do następnego kloca w miejscu wyburzonej Perły (o ile się pojawi) jest/będzie przejawem braku wyobraźni i dalekosiężnego myślenia o mieście, które po nas też będzie istnieć.
Warto pilnie stworzyć w Szklarskiej Porębie oddział Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej. Skupić się w nim powinni wszyscy zainteresowani opieką i zachowaniem krajobrazu kulturowego miasta; właściciele obiektów zabytkowych, pensjonatów i wszelkich obiektów usługowych, architekci, prawnicy, Przewodnicy Sudeccy, miłośnicy regionu.
“Celem Stowarzyszenia jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego Sudetów, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku architektonicznego. Ochrona jego niepowtarzalnego stylu, elementów i funkcji, zarówno w przypadku obiektów istniejących jak i nowo powstających. Dbałość o zachowanie charakteru regionu oraz jego spójności architektonicznej, a także podejmowanie wszelkich działań, mających na celu odtworzenie i odbudowę obiektów architektury sudeckiej. Jednym z podstawowych zadań Stowarzyszenia jest jego rola opiniotwórcza, dotyczącą nowo powstających obiektów, zarówno w zakresie ich formy, funkcji, jak i obciążenia dla środowiska i krajobrazu. Szczególną uwagę zwracamy na zachowanie równowagi pomiędzy działaniami gospodarczymi, zmierzającymi do racjonalnego zagospodarowania regionu, a nadrzędnym celem, jakim jest zachowanie środowiska naturalnego i krajobrazu Sudetów.”
/wyciąg ze Statutu Stowarzyszenia/
Choć mieszkanką Szklarskiej nie jestem, podpisuję się rękami obiema pod tym pomysłem. Ocalmy ten piękny kawałek ziemi przed apartamentowcami. W kraju, w którym nie działa prawo (Szklarska wszak jest terenem chronionym, wpisanym do ochrony konserwatorskiej jako układ urbanistyczny- czy tak ?) może zadziała opór obywatelski.