16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wystarczy chcieć

Na spotkaniu komisji połączonych, burmistrza, pracowników merytorycznych UM i mieszkańców z konserwatorem zabytków p. Krzysztofem Kurkiem padło szereg propozycji dotyczących usprawnienia ochrony krajobrazu kulturowego naszej gminy.

Można o nich przeczytać w moim artykule >>>”Współpraca z burmistrzem odc. 1″. Zamieściłem w nim również graficzny przykład szacunku dla architektonicznej przeszłości Szklarskiej Poręby: budynek dawnego “Złotego Widoku”, późniejszego DW “Jutrzenka” i kliniki “Wzrok” zasłonięty wielkoformatową reklamą siatkową resortu “Czarny Kamień”, zawieszoną na rusztowaniu. P. Kamil Kasperowicz w komentarzu do artykułu zapytywał, czy ta reklama wisi aby legalnie. Nic prostszego, niż zadać takie pytanie odpowiednim służbom.

Z racji wpisania układu urbanistycznego Szklarskiej Poręby do rejestru zabytków wiążącym dla wydania pozwolenia dla lokalizacji reklamy wielkoformatowej jest uzgodnienie z konserwatorem zabytków. Taką informację uzyskałem telefonicznie od pracownicy zajmującej się Szklarską Porębą z Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa Powiatu Jeleniogórskiego. W świetle aktów prawnych z jakimi zapoznałem się przy okazji tej jednej drobnej sprawy, wiele wskazuje na to, że mamy w tym przypadku do czynienia z daleko posuniętą samowolą właściciela obiektu.

Dlatego wystosowałem do konserwatora zabytków w Jeleniej Górze wniosek o udostępnienie informacji publicznej, czy Delegatura procedowała sprawę umieszczenia reklamy siatkowej na obiekcie dawnego “Wzroku”.

 

Reakcja była błyskawiczna, choć urzędy mają ustawowo 14 dni na odpowiedź w przypadku sprawy łatwej do sprawdzenia. Dziękuję, gdyż dostrzegam po stronie pracowników Delegatury wyraźną chęć do współpracy z innymi podmiotami w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Tak więc obecny właściciel budynku nie starał się o nic w Delegaturze jeleniogórskiej. Czy w ten sposób traktuje inne urzędy, tego nie wiem, ale można ostrożnie wnioskować, że jest bardzo pewny siebie. Na podstawie mojej interwencji zostanie wszczęte postępowanie w celu naliczenia kary. Mam nadzieję, że właściciel budynku zostanie również zobligowany do zdjęcia reklamy.

 

Słyszałem, że w naszym UM w dalszym ciągu zastanawiają się, czy mogą zwrócić się do konserwatora zabytków z zapytaniem o dostęp do informacji publicznej, aby móc dowiedzieć się, jakie wnioski są obecnie procedowane w Delegaturze. Przypomina to namysł dziewięćdziesięciolatka z demencją i zanikiem płata czołowego mózgu. Ponad dwa miesiące i nic. Krzyżówka pusta, długopis się zapodział… Zapewniam, że nie ma w tym nic trudnego, WYSTARCZY CHCIEĆ. Zrobiłem to w wolnej chwili. Ot, taka herbatka, czy biurowa kawa, jak kto woli…

 

 

    Michał Pyrek

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Zaraz się okaże się, że mamy wpływ na wielkoformatowe reklamy wiszące na budynkach w centrum. Wystarczy chcieć…

  2. Michale! Brawo!

    Wystarczy chcieć. Jak bardzo brakuje tej chęci urzędnikom (niektórym). Urząd to takie specyficzne miejsce. Nie wiem, co musiałoby się stać, żeby mentalność urzędników się zmieniła. Domniemam, że są tacy, którym się chce, jednak JAK WCHODZISZ MIĘDZY WRONY, MUSISZ KRAKAĆ TAK JAK ONE. I chyba jeszcze musi upłynąć wiele wody w Kamiennej, zanim procentowa ilość urzędników Szklarskiej chcących coś zmienić i zadziałać, będzie większa niż dotychczas. A niestety osoby piętnujące lenistwo urzędnicze są traktowane, jak trędowate. Wyciąganie brudów zza paznokci urzędniczych może się nie spodobać elektoratowi, bo w końcu ich ziomala się atakuje.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje