-0.9 C
Szklarska Poręba
piątek, 19 kwietnia, 2024

Ważność oddanego głosu

Po internecie krążyły obrazki uświadamiające wyborców, jak należy zakreślać pola na kartkach wyborczych, żeby nie dać się oszukać przez nieuczciwych członków komisji wyborczych z ………………………………… tu każdy podstawia sobie dowolną partię. GŁOS SZKLARSKIEJ PORĘBY zwrócił się z zapytaniem do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze z prośbą o jednoznaczną interpretację mądrości internetowych. Poniżej odpowiedź pani Agaty Rycyk, Dyrektor Delegatury KBW w Jeleniej Górze. [podkreślenie admin]

 

Odpowiadając na Pana zapytanie uprzejmie informuję, że znakiem „x” postawionym w kratce są co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. W taki sposób, tj. stawiając znak „x” w kratce powinni głosować wyborcy.

Ustalenie, czy postawiony znak jest znakiem „x” w rozumieniu Kodeksu wyborczego oraz, czy postawiony jest on w kratce, czy poza nią, należy do obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie.

Wszelkie znaki, wykreślenia, przekreślenia, w tym również i znak „x” postawiony przez wyborcę poza przeznaczoną na to kratką, traktuje się jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu.

Wszelkie inne znaki niż znak „x”, tj. niebędące co najmniej dwiema liniami, które przecinają się w obrębie kratki, naniesione w obrębie kratki, również nie wpływają na ważność głosu.

W przykładzie poniżej, gdzie w obrębie kratki postawiono wiele linii wzajemnie się przecinających, głos został oddany w sposób ważny.


Jednakże postawienie znaku „x” w kratce oraz jednoczesne „zaczernianie” pozostałych kratek, jak w powyższym przykładzie spowoduje, że głos zostanie oddany w sposób nieważny. Jednocześnie chcę podkreślić, że do stwierdzenia, czy głos oddany na karcie do głosowania jest głosem ważnym, czy też głosem nieważnym, uprawniona jest tylko obwodowa komisja wyborcza ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie. Nie ma możliwości występowania z pytaniami w tym zakresie do innych podmiotów, w tym do komisarza wyborczego, urzędnika wyborczego, czy delegatury KBW.

Z poważaniem

Agata Rycyk

Dyrektor Delegatury KBW w Jeleniej Górze

tel. 757678849

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje