4.3 C
Szklarska Poręba
piątek, 19 kwietnia, 2024

Urocza powraca

W grudniu b.r. minie rok od czasu wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na ulicy Uroczej i choć słaba zima nie pozwoliła w pełni zweryfikować, czy zmiana ta przyczyniła się do poprawy dojazdu pod dolną stację wyciągu na Szrenicę, to pokazała w jaki sposób ten dojazd został skomplikowany, albo uniemożliwiony zorganizowanym grupom dojeżdżającymi autokarami!

Jeszcze przed wprowadzeniem zmian w Urzędzie Miasta zostało zorganizowane spotkanie, na które licznie przybyli mieszkańcy oraz wychowawcy grup, którzy korzystali z dojazdu autokarami (>>>artykuł w GŁOSie). Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, jak nowa organizacja ruchu będzie wyglądała, że decyzja o jej zmianie została w pełni podjęta i czeka na zatwierdzenie przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.

Trzeba przy tym dodać, że za organizację ruchu w mieście takim jak Szklarska Poręba odpowiada Burmistrz, a wszelkie jej zmiany muszą być zatwierdzone przez Starostwo Powiatowe, lub w przypadku drogi krajowej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei, jeśli chodzi o drogę wojewódzką.

Postanowiłem sprawdzić jak wygląda organizacja ruchu w innych ośrodkach narciarskich w pobliżu Szklarskiej Poręby.

W Karpaczu dojazd do wyciągu prowadzi ulicą Strażacką i jest dopuszczony ruch autokarów tak latem, jak i zimą. W Świeradowie-Zdroju dojazd pod dolną stację kolei gondolowej SKI&SUN również prowadzi ulicą Strażacką i jest możliwy dojazd autokarów w sezonie letnim jak i zimowym. W kompleksie narciarskim w masywie Certovej Hory w Harrachovie dojazd grup zorganizowanych autokarem również nie jest ograniczony. Ponad 20 km od Szklarskiej Poręby znajduje się popularny kompleks narciarski Horni Domky w Rokytnice nad Jizerou. Dojazd autokarów podobnie jak w przypadku ww. wymienionych kompleksów narciarskich również jest dozwolony.

Analizując przyjęte przez Burmistrza w Szklarskiej Porębie rozwiązanie nasuwają się następujące pytania:

1. Czy Burmistrz przyjmując tak radykalne zmiany w możliwości dojazdu pod dolną stację wyciągu oraz znajdujące się w pobliżu pensjonaty i hotele wziął pod uwagę ilość autokarów i osób z nich korzystających w sezonie zimowym i letnim?

2. Czy została wykonana analiza zagrożeń wynikających z faktu, że jedyną możliwością wyjazdu z parkingów służących turystom w sezonie letnim i zimowym jest droga poprowadzona ulicą Turystyczną i ulicą Stromą?

3. Czy w analizie ruchu ujęto liczbę pieszych, którzy korzystają z chodników na Ulicy Turystycznej i Stromej?

4. Czy wprowadzona zmiana poprawiła możliwości dojazdu i parkowania przy ulicy Uroczej oraz parkingach przy ul. Turystycznej ?

5. Czy Burmistrz wziął pod uwagę utrudniony wyjazd pojazdom GOPR-u, który ma swoją siedzibę w ”Marysieńce” przy ulicy Uroczej?

Tych informacji na spotkaniu w Urzędzie miejskim w grudniu 2019 roku nie uzyskaliśmy.

Na koniec chciałem pokazać, jak wygląda ulica Turystyczna w czasie opadów śniegu. Chodnik jest zasypany, a ruch pieszy odbywa się wąską jezdnią. Strach pomyśleć, co będzie się działo, kiedy taka zima, jak w 2018 roku zdarzy się w tym sezonie.

 

Marcin Michałków – radny

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje