-1.1 C
Szklarska Poręba
niedziela, 10 grudnia, 2023

Urocza koncepcja

Od kilku miesięcy urzędnicy pracują nad nową organizacją ruchu przy ulicy Uroczej. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Według informacji uzyskanych z UM początek ulicy Uroczej od końcówki Kilińskiego ma być jednokierunkowy, dwupasmowy. Lewy pas będzie ogólnodostępny, prawy tzw. buspas ma być zarezerwowany dla busów dowożących turystów oraz dla taksówek. Przy skrzyżowaniu z ulicą Okrzei krótki odcinek ulicy Uroczej będzie dwukierunkowy tak by umożliwić skręt w kierunku centrum. Główny ruch będzie jednak poprowadzony ulicą Turystyczną, a następnie ulicą Stromą przy blokach ”wojskowych” czyli tak jak obecnie przebiega ‘główna droga’. ”Stary’,’ najbardziej stromy odcinek ulicy Turystycznej będzie wyłączony z ruchu z możliwością dojazdu tylko dla mieszkańców położonych przy nich posesji.

Nowa organizacja ruchu stwarza wiele zagrożeń i wg. mnie powinny zostać zorganizowane konsultacje społeczne tak aby każdy zainteresowany mógł wnieść swoje uwagi. Szkoda, że przy tak ważnej zmianie nikt w Urzędzie Miasta nie pomyślał o mieszkańcach których te zmiany dotkną. Na sesji 26 września br. poproszono wiceburmistrza aby nową koncepcję ruchu zaprezentował oficjalnie w dniu 30 września br. na Komisji Rozwoju Gospodarczego.

Chciałbym więc zaprosić zainteresowanych mieszkańców w dniu 30 września br. o godzinie 15.00 na posiedzenie ww. komisji w sali nr 2 Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie.

 

    Marcin Michałków radny

- Reklama -

12 KOMENTARZE

 1. A co to zmieni skoro korki szczególnie zimą zaczynają się już na 1 Maja( a często gęsto na Jeleniogórskiej), czyli busy i taksówki też będą musiały tam swoje odstać, a za chwilę otwarcie Platinum, czyli kolejne 100 do 200 a może i więcej samochodów na tym odcinku. Zimą będzie “masakra” w ruchu samochodowym na wyciąg. Ja na miejscu turystów zrezygnował bym z takiego “wypoczynku”

 2. Nie wiele to zmieni, bo busy i taksówki ugrzęzną w korku na 1 Maja i Kilińskiego, dojdą dodatkowe auta po otwarciu Platinum, co najmniej 200 aut, nie zrobiony odcinek drogi między Stromą a Turystyczną, zakorkowana zostanie ulica Chopina, tam dwa auta mają problem z przejechaniem obok siebie latem a co dopiero będzie zimą, to będzie masakra zarówno dla turystów jak i mieszkańców

 3. Pomysł do dyskusji. Moje uwagi: 1. BUS-pas na samej Uroczej nic nie zmieni. Samochody stoją już w korku od skrzyżowania 1-go Maja i Jedności Narodowej, a Kilińskiego jest zapchana na maksa. 2. Na Uroczej samochody będą dodatkowo blokowane przez parkujące samochody. Pamiętajmy, że ten parking jest przykrótkawy i auta wystają z parkingu. Jak znajdzie się kapeluch, który będzie wyjeżdzał 10 minut z parkingu, to zblokuje również i Uroczą. 3. Jak na Uroczej po prawej stronie będą parkowały auta, to BUS-pas stanie się parkingiem. Straż Miejska nic nie zrobi, bo będzie zimno i Oni nie wyjdą ze swojej cieplutkiej skorupy. 3. Zjazd ulicą Turystyczną i dalej Chopina, Mickiewicza jest pomyłką dla AUTOBUSÓW !!!! Chyba, że autobusy będą zjeżdżać w dół koło Netto. Ale tam jest stromo. Tylko czekać, jak wielki autobus zmiecie turystów z ulicy. 4. Pod górę Turystyczną zawsze idzie szarańcza z nartami, które wypożyczyli niżej. Zwiększona ilość pojazdów jadących Turystyczną w dół zwiększy niebezpieczeństwo potrącenia pieszych. 5. Na Chopina i na skrzyżowaniu z Mickiewicza jest tak wąsko zimą, że dwa auta mijają się na lusterka. Będą tam blokady drogi przez przetarte auta. 6. Nic nie da ten pomysł, bo skrzyżowanie Mickiewicza z Jedności skutecznie zblokuje wszystkie auta zjeżdżające Stromą, Chopina, Mickiewicza, a korek zacznie się na Turystycznej. Będzie jak dawniej, tylko z dodatkowo zakorkowanym nowym miejscem.

 4. Mało to zmieni ponieważ samochody, taksówki, busy i autokary ugrzęzną na ul. 1 Maja i Kilińskiego. Na Kilińskiego dojdą dodatkowe samochody z Platinum, przed Platinum zrobiono dodatkowe miejsca parkingowe przy drodze, ze zjazdami z prawoskrętu, czyli żeby tam zaparkować samochody te będą musiały zawracać w okolicach Cytrynu, zanim wjadą na jedno kierunkową Uroczą. Lub burmistrz jednak wyda zgodę na lewoskręt, wtedy na Kilińskiego będą blokować ruch.
  Zjazd Turystyczną to będzie masakra, tam w okresie ferii robi się deptak, ludzie z nartami schodzą, wchodzą, trzeba czekać samochodem, aż łaskawie zejdą na nieodśnieżony chodnik.
  Dalej zjazd Stromą i znowu korek na wąskim mostku, Chopina, Mickiewicza.
  A jak, któryś samochód przejedzie swój zjazd na jedno kierunkowej, lub nie znajdzie miejsca na parkingu pod wyciągiem i będzie musiał jechać dalej bo z tyłu klaksony go poganiają. Wtedy zrobi rundkę od nowa przez Mickiewicza, Jedności, 1 Maja itd. kolejne podejście.
  Tu nie chodzi o dodatkowy pas dla busów, tylko o dodatkowe parkingi pod wyciągiem!
  Podczas wyborów Gospodarni chwalili się, że są zapewnione pieniądze na parking pod wyciągiem i lada dzień rusza budowa. Co się stało z tymi pieniędzmi i budową parkingu? Czy to było tylko wyborcze kłamstewko?

 5. Jakoś nie kojarzę w obietnicach “Gospodarnych” słów o pieniądzach na przebudowę parkingu pod wyciągiem, ale mogę nie pamiętać. Jednak jak mi się wydaje to nie Gospodarni “rządzą” dziś w mieście. Ich inicjatywy są raczej blokowane przez większość w Radzie więc trudno mówić o wyborczych kłamstewkach.

 6. To chyba nie był Pan na spotkaniu przed wyborczym w Sasance. Tam burmistrz chwalił się, że już ruszają z budową parkingu na wyciągu.

 7. Jak widać po komentarzach mieszkańców którzy znają specyfikę ruchu w okresie zimowym rozwiązanie zamiast poprawić komunikację zdecydowanie ją pogorszy i wniesie dodatkowe niebezpieczeństwa. Pytanie co przyświecało autorom(-wi) tego rozwiązania? Dlaczego cała koncepcja była trzymana w tajemnicy przed mieszkańcami, dlaczego nie zdecydowano się na konsultacje społeczne i w efekcie nie można już wnosić zmian do przyjętego rozwiązania ?
  Część odpowiedzi daje ten protokół Komisji Rewizyjnej : http://www.szklarskaporeba.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=16351&bar_id=11588 Co ciekawe jak zwracał już uwagę Radny Kadencji 2014-2018 Pan Kamil Kasperowicz decyzje odnośnie zjazdów na ulicy Kilińskiego Burmistrz podjął wbrew NEGATYWNEJ opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego. Tutaj rodzi się pytanie: o czyje interesy dba Pan Burmistrz?

 8. Dzień dobry Ten pomysł uniemożliwi dojaz autokarów przywożących dzieci z okoli Szklarskiej Poręby chodzi tylko o podwiezienie dzieci autokar nie parkuje dłuższy czas Jaki pomysł ma burmistrz na ten problem Działalność szkółek daje dochód cały sezon nie tylko w czasie ferii

 9. No super decyzja rodem z czasów komuny. Jest to próba zamiany dobrego na lepsze. Proszę sobie wyobrazić chaos na Turystycznej podczas obfitych opadów . Autobusy dowożące szkółki narciarskie nie powodują zatorów ponieważ rozładowują się i odjeżdżają. Natomiast busy będą krążyć w cały dzień. Brawo Panie Burmistrzu. Rodzice z Karkonoszy.

 10. Witam wszystkich, nie rozumiem jaka będzie możliwość dojazdu naszych dzieci do SkiAreny, które rok rocznie dojeżdżają autobusami pod wyciąg? Nadmieniam ze niektóre z nich maja po 5-6 lat i obładowane sprzętem narciarskim będą musiały się przesiadać i czekać na następny bus. Będzie to dodatkowe utrudnienie, które zwiększy czas dojazdu naszych Maluchów i niesamowicie je pogorszy. Ile busów przewiduje zatem UM? Czy będą stały i czekały w kolejce na następnych gości chcących dojechać do areny Szrenica? Nie wyobrażam sobie aby był to jeden lub dwa pojazdy. Wtedy zapewne kolejka z miejsca odjazdu skibusów nie będzie miała końca. Bardzo smutna wiadomość dla naszych dzieci, które do tej pory w komfortowych warunkach dojeżdżały z Jeleniej Góry i innych przyległych miejscowości pod sam wyciąg. Proszę o rozważenie takiej decyzji i jej zmianę.

 11. Dzień dobry Mam pytanie do pomysłodawcy jak ma wyglądać przepakowywanie dzieci ze szkółek narciarskich w busy To są dzieci z najbliższych okolic jeżdżące cały sezon często z rodzicami Stanowią znaczna grupę użytkowników wyciągów schronisk i barów Oprócz znacznego utrudnienia dla dzieci jest to także ekonomicznie nie uzasadnione

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje

Referendalne ABC

Kościół kocha hojnych

Urzędowa samowola

Prostowanie sprostowania