3.6 C
Szklarska Poręba
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Uchwała krajobrazowa – zabierz głos

Zapraszamy wszystkich mieszkańców na organizowane przez burmistrza konsultacje społeczne w sprawie proponowanej przez Miasto Szklarska Poręba uchwały krajobrazowej w dn. 29 listopada 2019 r. o godz. 14:30 w budynku UM przy ul. Granitowej w sali nr 2. Prace nad uchwałą trwają już dość długo. Jednak doświadczenia innych samorządów wskazują, że należy zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze, aby nie wylać dziecka z kąpielą, a po drugie, aby zapisy uchwały były zrozumiałe i akceptowane przynajmniej przez większość mieszkańców i prowadzących działalność gospodarczą na terenie Szklarskiej Poręby. Z reguły, opracowanie prawa miejscowego, które ma w sposób znaczący rzutować na funkcjonowanie ludzi i podmiotów, powinny poprzedzić rzetelne konsultacje społeczne, wieloaspektowe i ponawiane, organizowane tak, aby dotrzeć do jak najliczniejszej grupy mieszkańców. Projekt uchwały był już wystawiany do konsultacji w zwykłym trybie na przełomie 2018/19 – wtedy Komitet Społeczny “Obywatelska Szklarska Poręba” złożył uwagi i wnioski do proponowanego zapisu prawa miejscowego. W dalszym ciągu jednak świadomość szykowanych zmian jest nikła pośród osób mieszkających i działających w Szklarskiej Porębie. W przyszły piątek będziemy omawiać propozycję, a właściwie już gotowy projekt uchwały. Kolejność co prawda nie ta, ale obecność obowiązkowa wszystkich, którym leży na sercu dobro miasta i jego wygląd.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

2019 Redakcja

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Brak wrażliwości estetycznej to jedno, a względy finansowe, to drugie. Myślę o banerach na kamienicach przynoszących wspólnotom konkretne pieniądze. Stare budynki wymagają szczególnej dbałości o stan techniczny, a więc również o wygląd. Wspólnoty mieszkaniowe z lokalami usługowymi na parterach nic nie mają z tego, że część współwłaścicieli zarabia na swoich pomieszczeniach. Pozostali tylko płacą, bo mają niedochodowe mieszkania. Jest to skutek krótkowzrocznej decyzji dawnych samorządów, które zezwoliły na sprzedaże lokali usługowych, tak jak i mieszkań. Mimo, że ceny 1 m2 były wyższe decyzja była doraźna, a nie perspektywiczna. Należało sprzedawać tylko mieszkania, a lokale pozostawić w majątku miejskim i wynajmować chętnym na sklepy itp. Byłoby z czego finansować utrzymanie i remonty kamienic. Do tego musiałaby istnieć ciągłość idei mądrej samorządności i współodpowiedzialności w wykonaniu kolejnych burmistrzów i samorządów. Niestety, opcja egoistyczna wygrała. Każdy utrzymuje kamienicę proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni, a kasy wciąż za mało. Lokale dochodowe są w rękach prywatnych, a reszta współwłaścicieli niech się martwi stanem swojego budynku. Jak otworzył się rynek mega banerów na elewacjach, to nic dziwnego, że wspólnoty natychmiast zaczęły handlować powierzchnią reklamową.

  2. Pan Olszewski ma rację w 100%. Dawny hotel “Karkonosze”stoi praktycznie w coraz gorszym stanie tylko dlatego że właściciel wraz z zarządcą mają z tych wielkich banerów spory dochód w kwocie bodajże 30000 zł za jeden baner więc o czym tu rozmawiać.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje