16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Tymczasem Piechowice

Dzięki środkom zewnętrznym infrastruktura turystyczna Szklarskiej Poręby wzbogaca się o kolejne atrakcje. W czwartek oddano oficjalnie do użytku platformę widokowa na Złotym Widoku. Pan burmistrz powiedział, że możemy się spodziewać w tych miejscach tłumu zainteresowanych. Nie dziwota, są dostępne nawet dla osób bez kondycji, a ich naturalna atrakcyjność została poszerzona o ciekawe formy i rozwiązania. Pomimo pewnych mankamentów wykonawczych, z którymi można było się zapoznać w >>>artykule zamieszczonym w GŁOSie, sposób zaaranżowania miejsc objętych projektem spowoduje, że zostaną wpisane na nowo w mapę atrakcji miasta.

Te działania naszego samorządu należy pochwalać i dodawać dopingu do dalszych starań w pozyskiwaniu środków lub do zabezpieczania środków własnych dla realizacji podobnych zamierzeń. Nie da się przy tym ukryć, że jesteśmy znieczuleni przaśnością “atrakcji” Szklarskiej Poręby, czego ikoną pozostaje niedościgniona Esplanada z dmuchańcami i innym badziewiem. W takim zestawieniu realizowany projekt platform widokowych nabiera dodatkowych walorów.

Rzadko, jeśli w ogóle porównujemy się z sąsiednimi Piechowicami. A szkoda. Zupełnie przypadkiem przeglądałem “Informator Piechowicki”, odpowiednik naszego biuletynu “Pod Szrenicą”. W >>>nr lipcowym z 2019 r. (Nr 7/19, str. 4) przeczytałem, nie ukrywam, ale ze zdumieniem, bo wysiłki naszego Magistratu w tym zakresie podążają w odmiennym kierunku, iż z inicjatywy burmistrza Jacka Kubielskiego Rada Miejska Piechowic przyjęła na czerwcowej sesji uchwałę rozpoczynającą czynności administracyjne w celu wykupu działek w centrum miasta. Nabyte nieruchomości gruntowe mają zostać przeznaczone na miejsca rekreacji oraz miejsca postojowe.

Przecierałem oczy przez chwilę, lecz zaniepokojony o spojówki porzuciłem tę czynność. Nasza gmina sukcesywnie wyzbywa się nieruchomości, choć w 2019 r. na szczęście część radnych stanęła okoniem. Sprzedaż mienia wspólnotowego od lat ratuje budżet. Ale czy to jest jedyne działanie, na jakie nas stać?

 

 

 

 

2020 Michał Pyrek

 

- Reklama -

6 KOMENTARZE

 1. Z biuletynu Piechowic:

  “Pomysł budowy obwodnicy Piechowic czekał na realizację przeszło 14 lat. Dziś inwestycyjne plany wchodzą w decydującą fazę i rozpocznie się ich realizacja.
  Zarezerwowane w budżecie Województwa Dolnośląskiego środki na realizację tego zadania pochodzą z projektu „Zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą jest firma Budimex. Prace mają ruszyć na początku 2020 roku. Całkowity koszt inwestycji to 18,229 mln zł.”

 2. Z biuletynu Piechowic:

  WYCHODZIMY z KSWiK
  Propozycję podjęcia takich krokówprzedstawił Radzie, burmistrz
  Jacek Kubielski, wskazując, że celem
  przystąpienia Gminy Miejskiej
  Piechowice do spółki była możliwość
  pozyskania środków finansowych z
  Unii Europejskiej na rozbudowę sieci
  wodociągowo-kanalizacyjnej. Pomimo
  upływu 10 lat spółka KSWiK nie wykonała w Gminie istotnych zmian w systemie wodociągów i kanalizacji,do
  których była zobowiązana. – Z perspektywy czasu widać, że były do dla
  nas stracone lata – podsumowuje burmistrz – W tym czasie jednak KSWiK
  realizował coraz to nowe inwestycje w
  ościennych gminach. – Nie może być
  więc tak, że pozostali wspólnicy mają
  korzyści w postaci rozbudowy wodociągów i kanalizacji, a Piechowice ciągle
  czekają. Nie mam żadnych argumentów, żeby bronić dalszej obecności w
  KSWiK. Teraz pojawiły się obietnice,
  że zaraz zdobędą pieniądze na inwestycje u nas, ale dwa lata temu było
  to samo. Spółka już pozyskała środki
  na realizację prac w Piechowicach…i
  ich nie wykonała.

 3. Panie Michale 🙁 Jeszcze tylko tu sie wtrącę. Niestety, znów wniosek idzie przed informacją. Nie tylko przed ale całkiem gdzieś obok. Gdzie jest napisane, że chodzi o wykup? Chodzi o nabycie działki ale nie w drodze wykupu ale decyzji administracyjnej. Komunikat owszem był lakoniczny ale chodzi o osoby prywatne a sprawa jest bardziej skomplikowana, bowiem w tle jest toczący się spór o działkę itd itp Chodzi o niewielki skrawek terenu na 5 może 6 miejsc parkingowych oraz ławki.

  • Do Roberta Koteckiego z 26.04.2020 o 20:28:
   Ma Pan rację, nabycie nie jest równoznaczne z wykupem. Niemniej miło by było przeczytać w biuletynie “Pod Szrenicą” informację, że Gmina Szklarska Poręba rozpoczęła “czynności administracyjne związane z nabyciem nieruchomości gruntowych w centrum miasta”, np. po byłym hotelu Karkonosze.

 4. Byłam na nowych dwóch platformach widokowych. Jest super, tylko mały problem ze śmieciami na Złotym Widoku – brak koszy na śmieci, a przy Zakręcie Śmierci jest mały, ale wszystko się wsypuje. Może by tak większe i częściej opróżniać. Pozdrawiam.

 5. Nie wiem ale Panu Michałowi marzą się wywłaszczenia na bolszewicka modłę? To wpływ epidemii? Rozumiem więc że z nostalgią wspomina Pan czasy gdzie władza mogła kogoś pozbawić własności bo tak się jej podobało albo taka była wola ludu? Nie wiem czy można porównywać hotel Karkonosze z miejscami parkingowymi w Piechowicach. Ale jeśli właściciel nieruchomości nie ma zaległości podatkowych to jak chciałby go Pan wywłaszczyć? Bieritie bieritie tawariszczi, sawieckaja włast razrieszajet? Naprawdę dość tych bzdur. Warto jest czasem zastanowić sie nad tym co sie pisze, bo z pewnościa nie każdy czytający wie że to bzdura i da się nabrać. No chyba, że to Pana celowy zabieg.

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje