16 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Trójka bez Manna, Porębo już czas!

Trzeci Program Radia zajmuje w Szklarskiej Porębie szczególne miejsce. To nie tylko Skwerek i coroczne edycje spotkań z dziennikarzami. To relacja rozpoznawalna w całej Polsce. Podobnie do tego, że Wojciech Mann jest kojarzony w Radiową Trójką. Był, bo się zwolnił. Nie wytrzymał presji karierowiczów, którzy w imię partyjnych interesów niszczą dobro wspólne.

Źle się dzieje w mediach publicznych, i nie trzeba tego nikomu tłumaczyć. Publiczne radio i telewizja są zawłaszczane przez polityków, którzy marzą o dominacji. Bezpardonowo realizują pokusę prymitywnej manipulacji odbiorcami. Władza w Polsce jest silnie zideologizowana. W wyznawaniu idei nie ma oczywiście nic zdrożnego, dopóki służy to ogółowi i wyraża dobro wszystkich, niezależnie od światopoglądu ludzi tworzących społeczeństwo. Nikt, komu zależy na równowadze w społeczeństwie, nie kwestionuje wartości ogólnoludzkich: solidarności, równości, braterstwa, sprawiedliwości. Obecnie sprawującym władzę bardziej zależy na mnożeniu grup osób wykluczonych, stygmatyzacji, wzmacnianiu podziałów w społeczeństwie przy jednoczesnym faworyzowaniu własnych grup “wybrańców”. Oceny tej nie zmienią i nie stłumią obecne działania podejmowane z narastającą epidemią wirusową. Powiem więcej, właśnie teraz powinniśmy wciąż i wciąż powtarzać o zagrożeniu dla stabilnego funkcjonowania polskiego społeczeństwa ze strony autorytarnych zapędów władzy. Nie powinniśmy również zapominać o zaniedbaniach i kłamstwach, którymi karmią nas sprawujący władzę.

Nasza czytelniczka, Katarzyna Turek-Salwa, przebywająca od lat poza granicami Polski, ale wciąż obecna sercem w Szklarskiej Porębie, wystosowała apel do naszych samorządowców w związku z niszczeniem mediów publicznych. Mam świadomość, że przy obecnym strachu towarzyszącym rozprzestrzenianiu się wirusa, może on nie wybrzmieć wystarczająco silnie. Tylko jedno ale. Drodzy czytelnicy, czy kupując papierosy myślicie, że zwiększacie swoje szanse na zachorowanie na raka płuc, który Was zadusi? Czy kupując kolejną flaszkę w sklepie boicie się bólu, jaki towarzyszy rakowi trzustki? Czy przygotowując siódmy obiad mięsny w tygodniu myślicie o wymiotach kałowych wywołanych ostrą niedrożnością zrakowaciałego jelita grubego? Nie? To czego Wy się właściwie boicie?

Michał Pyrek

 

Wzywam władze miasta do oprotestowania Skwerku Radiowej Trójki!

W związku z szykanami, zwolnieniami pracowników, dziennikarzy Radiowej Trójki, wzywam włodarzy i mieszkańców do oprotestowania Skwerku Radiowej Trójki w geście solidarności.

Radio to nie pudełko, które stoi w domu i nie kieszeń w samochodzie – to ludzie, którzy je stanowią. Wobec restrykcji, jako samorząd posiadający kręgosłup moralny, musimy być z nimi solidarni. Do włodarzy miasta, którzy tak chętnie fotografujecie się podczas imprez – POKAŻCIE SOLIDARNOŚĆ WYRAŻAJĄC SWÓJ SPRZECIW – wywieszając Czarną Flagę na Skwerku Radiowej Trójki.

Mieszkańcy miasta są ludźmi otwartymi i nie ma ich zgody na firmowanie miejsca w mieście, które może stać się symbolem kagańca dziennikarskiego i bezprawnych działań władzy w stosunku do niezależnych dziennikarzy.

Nie uśmieszki na imprezach, a okazanie solidarności powinno być symbolem naszej współpracy z Radiową Trójką.

Kasia Turek – Salwa

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

17 KOMENTARZE

 1. Afera z koronawirusem przykryła medialnie odejście Wojciecha Manna z Trójki. Tak samo będzie z ewentualnym protestem na Skwerku. Ale nie to jest problemem, tylko to, że nawet do takiej drobnej i bezpiecznej manifestacji musi być zgoda burmistrza. A Mirek Graf jest partyjny, a tacy, jak wiadomo nie kiwną palcem bez polecenia egzekutywy.

 2. Promowanie wpisów kogoś takiego jak Turek & Salwa co. nieodwracalnie pociągnie was w medialny dół miernoty i głupoty o pospolitym chamstwie nie wspomnę.

  • Do dość tych bzdur:
   Marzenia, ech, marzenia, coś na kształt: jak się prześpię z książką pod głową, to się stanę mądry.

  • Do Znajomy Kasi:
   Broniewski pił, czy to ujmuje w czymś jego wierszom? Poza tym proszę o odniesienie się do tekstu. Np. zgadzam się, albo nie zgadzam się z przesłaniem autora, ponieważ… Ćwiczenia stylistyczne z podstawówki.

 3. Do:
  Marzena Czarnecka 16/03/2020 o 21:58

  Bez szans. Będą się bali linczu, że ojczyzna w potrzebie, a oni o pierdołach.

 4. Do:
  Znudzony 16/03/2020 o 21:52

  Tak, będzie teraz i zawsze, póki facet nie zostawi roboty, o której nie ma pojęcia.

 5. Znajomy mój. To Cię poniosło. Czy brak reakcji na działania wobec dziennikarzy, to oznaka picia? To musisz mieć słabe pojęcie ?
  Dość tych bzdur – masz kompleksy? Bo to ja? Odnieś się do treści nie do mojej osoby. To nie ja jestem przedmiotem prześladowania, tylko dziennikarze Radiowej Trójki.
  Nie potrzebuje promocji, wyraziłam swój apel i uważam że jest zasadny – tyle.
  Może uważasz, że nie należy reagować i promować takie praktyki. To twoja niska sprawa. Ja uważam, że należy coś zrobić by okazać solidarność. Podpisałam się swoim nazwiskiem … By nie wyjść na ,,dość tych bzdur,, – bardzo merytorycznie:/

 6. @Turek&Salwa W Twoim apelu nie ma zbyt wielu aspektów merytorycznych do których można sie odnieść. zacznijmy od tego, ze czarna flagę wywiesza się w czasach zarazy co nomen omen dyskwalifikuje Twój pomysł na wstępie. Brakuje Ci Manna w trójce to sobie protestuj nie widzę jednak powodów dla których władze miasta miałyby sie angażować w taki protest o jakimkolwiek zabarwieniu politycznym. Mieszkańcy Tak, władze oficjalnie Nie. Mann pracował w Trójce 55 lat więc pewnie niebawem i tak by odszedł. Dla mnie jest mimo wszystko sprawa między dyrekcją radia a dziennikarzami. Co ta hucpa na skwerku miała by przynieść? Mann do trójki nie wróci. Jesteś taka protestująca to pisz apel, protest petycję do radiowej trójki, do Kaczyńskiego i gdzie tam sobie chcesz. Nie widzę jednak powodu aby wszyscy musieli mieć takie zdanie ja Ty.

 7. Jestem nałogowym “trójkowiczem”, w zasadzie nie istnieje dla mnie inne radio , i niszczenie “Trójki “boli mnie bardzo . Proces destrukcji “Trójki” zaczął się już dawno, w warstwie publicystycznej od czasów “dobrej zmiany” zanikł obiektywizm i pluralizm na antenie. Zamiast Sosnowskiego mamy Semkę ,nie ma Zaborskiego , Andrusa, Nogasia ,Kanteraita, Gąsiorowskiego , Pani Michniewicz stała się grzeczna jak “baranek” i nie zadaje już trudnych pytań .
  Teraz władcy mediów “publicznych” zabrali się za niepokornych dziennikarzy muzycznych , nasuwają się słowa Mistrza Młynarskiego ” …co by tu jeszcze spieprzyć panowie , co by tu jeszcze..”
  Co do protestu miejskiego , urzędowego ,samorządowego, nie wiem czy taka inicjatywa pomoże, czy może raczej zaszkodzi naszej wieloletniej współpracy z “Trójką” .Wszak spotykamy się od lat z osobowościami trójki a nie z decydentami polskiego radia . Póki oni “trwają” ( myślę ,że dla swoich słuchaczy , bo pewnie ze swoim dorobkiem z głodu by nie umarli) to my jako Miasto powinniśmy zrobić wszytko by nikt za nas, nie zechciał zakończyć współpracy z Trójką .
  Pozdrawiam
  Piotr Kozioł

 8. W rezerwacie żubrów w Białowieży, który zwiedzałem jako nastolatek zauważyłem dwie, różne zagrody, drewniane i metalowe. Niektóre żubry nagle dostają fioła i atakują drewniane belki łamiąc je bez większego wysiłku. Jak już raz zakosztują swojej mocy, to powtarzają swoje akcje, więc są przenoszone do zagród metalowych, które skutecznie hamują ich zapędy. Człowiek radzi sobie ze zmianą żubrzego paradygmatu, ale niezależnie od tego mamy się na kim wzorować.
  Protest miasta szczycącego się Trójkowym sztandarem byłby jak najbardziej na miejscu. Urzędnik jest strachliwy z definicji, więc nie zaryzykuje. Ponadto uważa, że miasto jest jego własnością. Tymczasem miasto należy do mieszkańców, którym mądry urzędnik nie będzie przeszkadzał w wyrażaniu swojego zdania. Trzeba tylko i aż zmiany miejskiego paradygmatu. Od tego zaczyna się każda rewolucja.

 9. A propos „strachliwości urzędnika”, o której wspomniałem. Proszę urzędników o nieobrażanie się hurtowe! Doprecyzowuję – co innego strachliwość podła, lizusowska, tchórzliwa, a co innego zdroworozsądkowa. Wiemy o czym mowa. Dodaję więc do strachliwości wstrzemięźliwość w aktywności intelektualnej. Wiemy o czym mówimy. Pozdrawiam!

 10. Czy Twój ból jest lepszy niż mój?
  Marek Niedźwiecki powiedział NIE! (właściwie to Zbigniew Preisner, ale jak pisze, stało się to za zgodą “Niedźwiedzia”)

 11. Kotecki – dość tych bzdur.
  Nie masz czucia, nie znasz świata…
  Nie jesteś w stanie nawet mnie urazić.
  Miałam racje!!!! Nie zrobiliście nic, znowu zaczniesz zasypywać mi prywatne wiadomosci filmikami Burmistrza. A gdy się na to nie zgodzę, powiesz w swoim prostackim stylu coś, co będzie miało mnie zdyskredytować?!
  Posłuchaj i zapamiętaj.
  Szarpaleś się ze mną, że pies jest przedmiotem właściciela. Sąd uznał inaczej i nakazał zapłacić 15 tyś kary. Pytam kto zapłacił? Ty, urzędniczka, burmistrz czy gmina – czyli mieszkańcy?
  Wiecznie się sadzisz i nigdy nie masz racji.
  Pojmij człowieku, że nie można być obojetnym.
  To, że Ty jesteś bezwolny i skrobiesz te bzdury jakie to cudowne władza miasta ma kolejne decyzje… nie oznacza że jesteś szanowanym dziennikarzem.
  W 2 tygodnie stworzyłam grupe Polonii z całego świata jest nas już ponad 4tyś. Byłam na spotkaniu internetowym z Marszałkiem Grodzkim i współpracuje z dziennikarzami dużych dzienników. Oni są otwarci, a ich światopogląd ni jak ma się do Twojego.
  Oprotestować to zrobić COŚ, pokazać wsparcie.
  Teraz odszedł Marek Niedźwiedzki – wiesz dlaczego? Posłuchaj wystąpienia Mariana Turskiego – to tak działa.
  Duda siedział w pierwszym rzędzie i nie zrozumiał nic. Daję Ci szansę, choć wiem, że to jak rzucać perły przed wieprze. Wstyd, wstyd. “Twój ból jest większy niż mój.”

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje