5.6 C
Szklarska Poręba
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Światłowód króla Ćwieczka

Dostawca usług teleinformatycznych Orange kładzie sieć światłowodową na obszarze Szklarskiej Poręby. Kładzie? Nie, zawiesza na drewnianych słupach. Do tego w przypadkowej konfiguracji – np. na ulicy Sanatoryjnej kabel ma dwa razy przekraczać jezdnię na odcinku 100 metrów; ma biec przez parking szpitala – jeden ze słupów ma stać naprzeciwko głównego wejścia – co na to konserwator zabytków?.
Latarnie są zasilane z kabla podziemnego, światłowód będzie wisiał, od wichury do wichury…

Nie dość, że zawieszanie kabli, czy drutów jest średnim pomysłem w Szklarskiej Porębie ze względu na ilość drzew i liczbę dni wietrznych, to do tego może by w końcu zaczęto uwzględniać, że jesteśmy miejscowością turystyczną. Bo co prawda Szrenica czy Śnieżne  Kotły są piękne, to gdy będą przesłonięte kolejnymi kablami, to odbiór już nie będzie taki oczywisty.

Zawieszenie kabla na słupach jest rozwiązaniem i tańszym i łatwiejszym od kopania pod niego rowu, zwłaszcza uwzględniając uzgodnienia choćby z dysponentem sieci kanalizacyjnej. Jednakże są też względy wizerunkowe i krajobrazowe. Jeśli nie bierze ich pod uwagę rozwieszający światłowód Orange, to dlaczego nie interweniują władze gminy? Nie przeszkadza im chaos “kablowo-słupowy” rodem z krajów rozwijających się?

Temat światłowodu napowietrznego pojawił się w komentarzach na blogu >>>biuroprasowe.orange.pl, gdzie prezentowany jest filmik o >>>sieci światłowodowej prowadzonej pośród zabudowy jednorodzinnej oraz artykuł o >>>przygotowaniu domu jednorodzinnego do instalacji światłowodu. Uwarunkowania instalacyjne prezentuje Piotr Domański, udzielający również odpowiedzi na blogu Orange Polska. Poniżej zamieszczam komentarze podnoszące wątek sieci napowietrznej:

  1. Komentarz: adek [17:22 20-04-2018]: Czym technicznie różni się światłowód napowietrzny od podziemnego? Jakie zalety, jakie wady, jakie problemy, koszty? Odpowiedź: Tomasz [18:16 23-04-2018]: Z punktu widzenia klienta różnic brak. No może ta, ze często da się szybciej go powiesić niż wkopać. Ale za to gorzej wygląda estetycznie i łatwiej mogą go uszkodzić zjawiska atmosferyczne. Odpowiedź: Piotr Domański [21:40 01-05-2018]: Mniej więcej tak. Generalnie jako klient nie odczujesz różnicy.
  2. Komentarz: Tomasz [07:38 18-04-2018]: Materiał filmowy ciekawy i dobrze że taki powstał. Śmiało można kręcić kolejne odcinki pokazujące dalsze części infrastruktury światłowodowej. Ale martwi mnie ten powrót do wieszania kabli na słupach. Przecież w nieodległych czasach był słuszny trend do chowania kabli w ziemię. Wybudowano wiele kilometrów kanalizacji właśnie po to, aby nie szpecić miast i miasteczek wiszącymi kablami, czy jakże brzydko wyglądającymi zapasami kabli. Rozumiem zalety finansowe, czasowe i formalne tego “nowego” trendu. Ale mi się ten pomysł wyjątkowo nie podoba i u siebie nie puściłbym do domu zawieszki. ps. mam jeszcze izolatorki od napowietrznego, drutowego przyłącza telefonicznego wiec pomysł napowietrznych przyłączy jest bardzo starym pomysłem, jedynie kable się zmieniają. (…) szpecące (…) czarne kable z zapasami na słupach jakoś nie pasują mimo wszystko. Pamiętam, ba, nawet widzę jeszcze bloki okablowane po taniości wszelakimi kablami i nie jest to estetyczne na sto procent. I tak jak pisałem, wielkim wysiłkiem inwestycyjnym TP udało się przenieść infrastrukturę do ziemi i trzeba iść tą drogą, a nie na skróty, bo tak taniej, czy łatwiej. Zresztą patrząc na szacunek służb technicznych do własnej infrastruktury (i to nie tylko Orange) nie wróżę takiemu rozwiązaniu długiego żywota.
  3. Komentarz: góral [21:06 10-12-2019]: Ale tak konkretnie. Przyłącze do budynku ze słupa czyli napowietrzne. Pytanie, światłowód z linką nośną? Czy bez. Następnie, jaka średnica kabla światłowodowego? Ponieważ chciałem ułożyć odpowiedni rozmiar mikrorurki. Jeszcze jedna sprawa, czy światłowód będzie zakończony terminalem optycznym a następnie patchcord’em do routera? Czy zamiast terminala optycznego można użyć gniazdka światłowodowego? Odpowiedź: Piotr Domański [23:23 13-12-2019]: Rekomendujemy rurę doziemną, wszystkie szczegóły można znaleźć w dołączonym do artykułu pliku: >>>link.
Warto zwrócić uwagę na wątek nr 3. Jak widać, Orange indywidualnym odbiorcom zaleca poprowadzenie światłowodu na swojej działce… rurą doziemną. Właściwie, to nie mam więcej pytań. Przedstawione powyżej wystarczą i dla burmistrza miasta i dla Orange’u.

 

2020 Michał Pyrek

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje