19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Start Strategii – Otwórz się na kulturę

Na temat pierwszego spotkania dotyczącym strategii rozwoju kultury w Szklarskiej Porębie wypowiedział się 31. maja Michał Pyrek w artykule pt.: >>> Kulturalny falstart. Dzisiaj wypowiedź Anity Kaczmarskiej dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w  Szklarskiej Porębie.
Redakcja. 

 

Cieszę się, że strategia Rozwoju Kultury budzi emocje, nawet te wynikające z zawiedzionych oczekiwań, bo to oznacza, że jest to dokument do którego przywiązujemy wagę. I nie może być inaczej.

To ważne opracowanie, które ma zdiagnozować zasób kulturowy naszego miasta, zdefiniować najważniejsze problemy ale i szanse, wskazać cele. Ma być pomocą dla ludzi, którzy parają się kulturą, wskazać wspólnie przedyskutowane kierunki – również dla władz – oparte o niezwykły kulturowy potencjał tego miasta. Być elementem arcyciekawej dyskusji nad tożsamością naszej małej społeczności. Wspierać kreatywnych i szukać drogi do zamkniętych nad ekranem TV czy smartfona. Wzbogacić w dalszej perspektywie życie mieszkańców Szklarskiej.

Do opracowania ankiety został zatrudniony dr Andrzej Raszkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nie przekreślałabym doświadczenia zatrudnionego naukowca po pierwszym spotkaniu. Owszem było bardziej informacyjne niż warsztatowe. Ale przecież tworzenie STRATEGII to PROCES. Proces dostosowany do indywidualnych potrzeb danej grupy. Andrzej Raszkowski po spotkaniu był zaskoczony ilością osób, które przybyły. Z jego dotychczasowych doświadczeń (a napisał wiele strategii, w tym Strategię Promocji naszego miasta) wynikało, że na tego typu spotkania , nawet w większych miastach, przychodziło znacznie mniej zainteresowanych. I w tym nasza siła.

Żadna firma z zewnątrz za nas tej strategii nie napisze. Strategia, jeśli ma być odpowiedzią na wiele problemów, z którymi boryka się tzw. sektor kultury w naszym mieście, musi być wspólną pracą. Dlatego proszę aby wznieść się nieco nad zwykłe podziały, codzienne frustracje, fejsbukowe narzekania i nie zniechęcać się po pierwszym spotkaniu, bo przed nami dużo pracy.
Kilkaset ankiet do wypełnienia skierowanych do mieszkańców, przedsiębiorców, środowisk artystycznych, pracowników instytucji kultury, a także do turystów. Powstanie również osobna ankieta dla dzieci. Po wakacjach kolejne spotkania, tym razem warsztatowe, również skierowane do młodzieży. I debata. Będzie więc miejsce na zaprezentowanie swoich pomysłów.
Ankiety znajdą Państwo w MOKSIAL-u, w Bibliotece Miejskiej, Referacie Promocji Miasta. Będziemy również wychodzić z ankietami w miasto do różnych dzielnic Szklarskiej Poręby, aby móc dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. Ankieta będzie również dostępna za chwilę na stronie www.moksial.pl i www.szklarskaporeba.pl. Zachęcamy do jej wypełnienia. I bieżącego śledzenia informacji dot. Strategii Rozwoju Kultury w Szklarskiej Porębie ?

 

    Anita Kaczmarska  dyrektor MOKSiAL

- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje