19.4 C
Szklarska Poręba
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Sprzątanie na Dolnej

Sprzątanie w Szklarskiej Porębie Dolnej, jakie zorganizowaliśmy 15 maja było właściwie ostatnim dzwonkiem dla wynajdywania odpadów w terenie, który porasta już wiosenną roślinnością. Każdy, kto ma jakie takie pojęcie o sprzątaniu w lesie, w zaroślach wie, że optymalny czas na porządki to wczesna wiosna, jeszcze przed pojawieniem się bujnej zieleni. Tegoroczna wiosna nas nie rozpieszcza, dlatego sprzątanie w terenie mogło być efektywne nawet do połowy maja.

Równie efektywni są w śmieceniu ludzie, po których zacna ekipa sprzątająca, jaka zebrała się pod sklepem przy ulicy Piastowskiej w sobotnie przedpołudnie zebrała setki kilogramów odpadów.

Szliśmy w górę wzdłuż ulicy Kolejowej. Dominował odpad stary, wyrzucony ręką mieszkańca – opony samochodowe i motocyklowe, szlaka z pieca, gruz budowlany, dachówki, opakowania po środkach pielęgnacyjnych dla samochodów, obuwie i odzież…

Śmiecą wszyscy, nikt się nie obija. Gmina wyrzuca kawałki asfaltu kładąc nową nawierzchnię, energetycy porzucają betonowe elementy, turyści wyrzucają obsrane pieluchy swoich dzieci, Poczta Polska pozbywa się foliowych worków poniżej skarpy przy ul. Kolejowej naprzeciwko stacji PKP Szklarska Poręba Dolna, mieszkańcy zrzucają tam zużyte opony.

Efekt zachowania ludzi jest porażający.

Symbioza przyrody z człowiekiem.

Efekt sprzątania robi również wrażenie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom majowego sprzątania Szklarskiej Poręby Dolnej oraz pracownikom MZGK za odebranie zebranych odpadów.
Dzięki ekipo!
Przy okazji tegorocznego sprzątania na Średniej i Dolnej pojawił się pomysł omapowania obszarów problemowych – tam, gdzie śmieci pojawia się dużo. Z jednej strony może to ułatwić monitoring czystości naszego miasta, z drugiej może być przyczynkiem do organizowania akcji edukacyjnej pośród mieszkańców, turystów i przedsiębiorców (jak w przypadku KRUS-u na Średniej, którego klienci zaśmiecają okolicę, czy Norweskiej Doliny, która sama zaśmieca źle zabezpieczonym miejscem składowania odpadów). Widzę tu miejsce dla inicjatywy oddolnej przy współudziale naszej gminy.

 

 

 

 

 

2021 Michał Pyrek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Skomentuj artykuł

Napisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

Ostatnie publikacje